Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Miras Payının Herhangi Bir Üçüncü Şahsa Temliki

Yanıt
Old 31-03-2006, 11:30   #1
Atreju

 
Varsayılan Miras Payının Herhangi Bir Üçüncü Şahsa Temliki


Konu : Hiçbir şekilde yasal mirasçısı olamayan evli çiftten koca vefat ediyor ve mirasının tamamı tek varisi sağ olan eşine intikal ediyor. Eşi kocanın ölümüyle kendine intikal eden miras payını 1990 senesinde noterden yaptığı miras payının temliki sözleşmesiyle üçüncü şahsa devrediyor. Devirden yaklaşık sekiz sene sonra devri yapan eşde vefat ediyor.

Soru : Yasal mirasçı olmadığına göre lehine miras payı temlik edilen üçüncü şahıs açacağı tapu tescil davasında hasım olarak kimi gösterecek, hazinenin henüz olaydan haberi olmadığı düşünüldüğünde mirasın kadına ait olan kısmı davada hasım gösterilme ihtimali olan hazineye mi intikal edecek, bu tür miras temliki sözleşmelerinde herhangi bir zaman aşımı süresi var mı ayrıca noterde yapılan miras payının temliki sözleşmesine dayanarak tapu tescil davası açmanın yanında lehine temlik yapılan yararına yapılabilecek başka herhangi bir hukuki yada idari başvuru var mı?

Teşekkürler....

Old 08-04-2006, 11:51   #2
Av. Hulusi Metin

 
Varsayılan Katki

merhaba Atreju
Temlik sözleşmesi geçerli midir ?

Bilindiği gibi 4722 sayılı Yasanın 17. maddesi, mirasın miras bırakanın ölüm günündeki hükümlerin uygulanıp değerlendirileceğini, 743 sayılı Medeni Kanunun 534.(4721 S. TMK. 595) maddesi ise; ölenin mirasçısı bulunup bulunmadığı gerçekleşmez ya da mirasçıların sayısı belli olmazsa, Sulh Hakiminin üç ay içersinde sıfatlarını bildirmek üzere ilgililerin ilan yolu ile çağrılacağını, bu süre içersinde Sulh Hakimine başvuran olmaz ve mirasçıların varlığı tespit edilmezse, mirasın hazineye geçeceğini ve istihkak davasının saklı olduğunu hükme bağlamıştır.

Mirasçı bırakmadan ölen kişinin kanuni mirasçısı Hazinedir.

"Muris Muvazaası İddiası"ile karşılaşmak olasılığı da unutulmamalıdır.
Şimdilik bu kadar.
saygılar
Old 10-04-2006, 14:39   #3
Atreju

 
Varsayılan

Çok teşekkürler sayın meslektaşım....En azından hazinenin kesin taraf olduğunu netleştirmiş oldum... Saygılar....
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
miras payının haczi Burak Demirci Miras Hukuku Çalışma Grubu 30 27-07-2016 17:02
mirasçının miras bırakan hayatta iken kendi miras payına düşecek miras payını satması prag Miras Hukuku Çalışma Grubu 3 03-12-2008 09:59
Miras Payının Devri Ve Teminat Senedi kenank Meslektaşların Soruları 3 14-03-2007 17:12
miras payının haczi Burak Demirci Miras Hukuku Çalışma Grubu 2 06-09-2006 17:52
Öğrenci Af Yasasının Herhangi Bir Bölümüne İtiraz Edebilir Miyim? WARRIOR Hukuk Soruları Arşivi 1 15-02-2002 00:16


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03979993 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.