Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

şufa davası 20 kişiye satış

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-07-2010, 22:29   #1
norm

Varsayılan şufa davası 20 kişiye satış

Merhaba herkese,

Müvekkilimin paydaş olduğu arsa, diğer paydaş tarafından 20 kişiye satılmakta. süre yönünden sorun yok ve noterden de bildirim yapılmamış. Şufa davası açacağım.Davaya ilişkin herşey tamam ancak aşağıdaki konularla ilgili yanıt bulamadım.

1. Dava dilekçesinde harca esas belirleyeceğim değer ne olacak? Ona göre harcını belirleyeceğim.
(Tapu kaydındaki bedel mi yoksa rayiç bedelini belediyeden öğrenip onu mu yazayım?)
2. Tapu kaydındaki bedel ise, bunu 20 kişinin tüm satış bedellerini toplayıp mı belirliyorum?
3. Davayı açtıktan sonra tapu kaydına tedbir koyduracak mıyız? Ya o sırada başka birilerine devir yapılırsa nasıl bir yöntem öderirsiniz?
4. Yargılama gideri ve şufa bedelini depo etme işlemi dava esnasında mı hakimin kararıyla mı yapılmakta?

Çok acil. Eğer bana yardımcı olacak birisi olursa çok sinirim.
Teşekkürler
Old 12-07-2010, 08:08   #2
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan norm
Merhaba herkese,

Müvekkilimin paydaş olduğu arsa, diğer paydaş tarafından 20 kişiye satılmakta. süre yönünden sorun yok ve noterden de bildirim yapılmamış. Şufa davası açacağım.Davaya ilişkin herşey tamam ancak aşağıdaki konularla ilgili yanıt bulamadım.

1. Dava dilekçesinde harca esas belirleyeceğim değer ne olacak? Ona göre harcını belirleyeceğim.
(Tapu kaydındaki bedel mi yoksa rayiç bedelini belediyeden öğrenip onu mu yazayım?)
2. Tapu kaydındaki bedel ise, bunu 20 kişinin tüm satış bedellerini toplayıp mı belirliyorum?
3. Davayı açtıktan sonra tapu kaydına tedbir koyduracak mıyız? Ya o sırada başka birilerine devir yapılırsa nasıl bir yöntem öderirsiniz?
4. Yargılama gideri ve şufa bedelini depo etme işlemi dava esnasında mı hakimin kararıyla mı yapılmakta?

Çok acil. Eğer bana yardımcı olacak birisi olursa çok sinirim.
Teşekkürler

1- MK 734'e göre önalım bedeli, satış bedeli ile alıcıya düşen tapu giderlerinin toplamıdır. Davada harca esas değer olarak bu tutarı göstermelisiniz.

2- Pay 20 kişiye devredilmişse, bu 20 kişi davalı gösterilecek, satılan tüm payların değeri ve tapu giderlerinin toplamı üzerinden dava açılacaktır.

3- İhtiyati tedbir istemeniz, taşınmazın yeniden satışının ve bu nedenle davanın uzamasının önüne geçecektir.

4- Tapu giderlerini kastederek yanlışlıkla "Yargılama giderleri" yazdığınızı düşünüyorum. Önalım bedeli, yine MK 734'de belirtildiği üzere mahkemenin vereceği süre içinde kararda belirtilen yere yatırılacaktır. Genellikle dosya karara çıkmadan önce verilen bir ara kararı ile önalım bedelinin depo edilmesi istenmektedir ama tensiple önalım bedelinin depo edilmesini isteyen bir hakime de rastladım.
Old 12-07-2010, 08:25   #3
norm

Tesekkur ederim,
Gayet acik olmus.
Kolay gelsin...
Old 13-07-2010, 08:57   #4
norm

Merhaba tekrar,
Sorularim agyet net cevaplar aldim ancak herkafadan farkli ses cikiyor.oyle ki, bir hakimin tavsiyesini digeri yanlis buluyor. Sorum su;
1. Harca esas bedel satis bedeli ve tapu giderleri demissiniz, ancak 20kisinin satis bedelinin tapuda bulunmasi cok zor,hele de tapu masraflari bulunmuyor. Bunun yerine yaklasik bir satim bedeli belirleyip dava ac ve zaten bilirkisi raporunda cikan bedele gore hareket ediliyor demekteler. Tavsiyeniz.
2.sufa davasi satin alanlara karsi aciliyor,hatta satana karsi acilanlar husumetten reddedilmis. Dilekcemizde bu nedenle satana hic yer vermiyoruz degil mi? Tam aksini iddia edenler,davayi actigini soyleyenler var.

3.tek dilekceyle davayi acmak gerekli degil mi?

Tesekkurler
Old 13-07-2010, 12:35   #5
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan norm
Merhaba tekrar,
Sorularim agyet net cevaplar aldim ancak herkafadan farkli ses cikiyor.oyle ki, bir hakimin tavsiyesini digeri yanlis buluyor. Sorum su;
1. Harca esas bedel satis bedeli ve tapu giderleri demissiniz, ancak 20kisinin satis bedelinin tapuda bulunmasi cok zor,hele de tapu masraflari bulunmuyor. Bunun yerine yaklasik bir satim bedeli belirleyip dava ac ve zaten bilirkisi raporunda cikan bedele gore hareket ediliyor demekteler. Tavsiyeniz.
2.sufa davasi satin alanlara karsi aciliyor,hatta satana karsi acilanlar husumetten reddedilmis. Dilekcemizde bu nedenle satana hic yer vermiyoruz degil mi? Tam aksini iddia edenler,davayi actigini soyleyenler var.

3.tek dilekceyle davayi acmak gerekli degil mi?

Tesekkurler

1- Nasıl zor? Tapuda satış akitlerinde hepsi yazılıdır. İlle de tapu kayıtlarını incelemeden davayı açmak isterseniz, kayıtlar mahkemece celbedildiğinde satış bedeli ve tapu masrafları belli olacağından davayı ıslah etmeniz gerekecektir. (Önalım davalarında -davacı tarafından bedelde muvazaa iddiasında bulunulmamışsa- bilirkişi incelemesine gerek yoktur. Yalnızca birçok davalı/davacının bulunduğu davalarda mahkemece iş yoğunluğu nedeniyle dosya kişilere düşen pay açısından hesap bilirkişisine yollanmaktadır.)
2- Elbette satın alana karşı dava açmalısınız, satanın zaten taşınmazla ilgisi kalmamıştır.
3- Dilekçenizi davalı sayısından bir fazla olarak hazırlamalısınız.
Old 22-07-2010, 17:00   #6
norm

Merhaba tekrar,
Daha önceki tm yanıtlarınız için teşekkürler, ancak şimdi şöyle bir durum oluştu sizlerle paylaşmak ve fikirlerinizi almak istiyorum.

Şufa davasını sizin de belirttiğiniz üzere açtım. Ancak tapu kişi sayısı çok olduğu için hesaplama adeta imkasız olduğundan belli bir oran üzerinden açtım, nasıl olsa dava esnasında tamamlattırılır diye. Mahkemeden malesef hakim yüzünden tedbir kararını 1 hafta içinde alıp tapuya götürebildik. Bu kez dava açtığımız 20 kişidn 7 tanesinin paylarını başlkasına satmış olduğunu gördüm.

Sormak istediğim şu; tedbir sadece satış yapmayanlara konduğuna göre ben diğerleri için ne yapmalıyım.

kanundaki maddeye göre ise seçimlik hakkımızdan bahsetme,ancak burada da şöyle bir sorun var; 14 kişi için tedbir kondu,onlarla ilgili sıkıntı yokken, 7 kişinin sattığı kişiler için ben seçimlik hakkımı kullanıp davayı onlara yöneltsem bile onlar bu esanda başkasına satacaklardır. Hem yüksek bedelle satacaklar hem de takibi zor olacak. Üstelik ilk duruşmaya 2 ay var, Seçimlik hakkımı kullanma zamanım ne zaman olacak?

Onlara tekrar yarın ayrı dava açsam ve tedbir kararı alıp gün içerisinde götürsem ve tüm satışları durdursam desem, yarın gün içerisinde bile satış yapabilme ihtimalleri var ben götürene kadar ayrıca çok da mantıklı gelmedi bana çünkü kanunda gösterilmiş bir usul var.

Bu arada çok yüksek bedele satmaktalar şuan. Ne yapmalıyım?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi