Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

en kısa sürede nasıl tahliye edilir

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-01-2015, 14:51   #1
parézer

Olumsuz en kısa sürede nasıl tahliye edilir

Merhabalar

Müvekkil yaklaşık 9 ay önce ev satın almış ve aynı tarihte tapu devrini de almış. Evi satan kişi evi boşaltması gerekirken hala hiç bir ücret ödemeden evde oturmakta. Yaklaşık 1 ay önce evi boşaltması hususunda noter kanalı ile ihtar gönderildi ve 15 günlük süre verildi. Ama hiç bir değişiklik olmadı.
-Bu durumda en kısa sürede evi boşaltmak için hangi yola başvurmalıyız? Ben meni müdahale ve haksız kaldığı süreler için de ecrimisil istemeyi düşündüm, ancak bu yol biraz uzun sürecek.
-9 aylık sürede müvekkilin maruz kaldığı maddi zarar ne şekilde hesaplanır. Hakları saklı tutarak kısmi dava açmayı düşünüyorum. Mahkeme bilirkişi marifeti ile mi bunu hesaplatır?
-Noter ihtarında maddi zarara ilişkin bir şey belirtilmemiş. bu etkili olur mu?

Herkese iyi çalışmalar diliyorum
Old 15-01-2015, 17:43   #2
Av. Fırat BİLBAY

-Meni müdahale dışında bir seçeneğiniz yok. Ayrıca meni müdahale vekalet ücreti yönünden de (gayrimenkul değeri üzerinden hesaplanacağından) avantajlıdır.

-Maddi zarar ecrimisille karşılanmaktadır. Bunun dışında kalan maddi zarar ne olabilir onu düşünmek gerek. Örneğin taşınmazın satın alındığı tarihten sonra içeride oturanlardan kaynaklanan zarar görme ve değer kaybı halleri olabilir veya kişinin iş yerine yürüme mesafesinde olan satın aldığı gayrimenkule yerleşememesi nedeniyle kirada oturmak zorunda kaldığı yerden işe ulaşırken harcadığı yol masrafları olabilir. Yine de bu denli zorlama yorumlardan kaçınmanızı öneririm. Zira müvekkiliniz de satın aldıktan sonra 9 ay boyunca meskut kalarak taşınmazın işgaline zımnen rıza göstermiş gibidir.

-İhtarnamede ne yazdığının önemi yok. Dava açarak tüm taleplerinizi sununuz.
Old 16-01-2015, 14:36   #3
Av. Koç

Taşınmaz zilyetliğine karşı tecavüzler için var olan idari başvuru denenemez mi?
Old 16-01-2015, 14:46   #4
Av.A.Aksoy

Alıntı:
Yazan parézer
Merhabalar

Müvekkil yaklaşık 9 ay önce ev satın almış ve aynı tarihte tapu devrini de almış. Evi satan kişi evi boşaltması gerekirken hala hiç bir ücret ödemeden evde oturmakta. Yaklaşık 1 ay önce evi boşaltması hususunda noter kanalı ile ihtar gönderildi ve 15 günlük süre verildi. Ama hiç bir değişiklik olmadı.
-Bu durumda en kısa sürede evi boşaltmak için hangi yola başvurmalıyız? Ben meni müdahale ve haksız kaldığı süreler için de ecrimisil istemeyi düşündüm, ancak bu yol biraz uzun sürecek.
-9 aylık sürede müvekkilin maruz kaldığı maddi zarar ne şekilde hesaplanır. Hakları saklı tutarak kısmi dava açmayı düşünüyorum. Mahkeme bilirkişi marifeti ile mi bunu hesaplatır?
-Noter ihtarında maddi zarara ilişkin bir şey belirtilmemiş. bu etkili olur mu?

Herkese iyi çalışmalar diliyorum

Kaymakamlıktan Fuzuli Şagil talebinde bulunabilirsiniz. Bildiğim en pratik çözüm bu benim.
Old 16-01-2015, 20:23   #5
Av. Fırat BİLBAY

Mülki amirliğin yetkisi 3091 sayılı Taşınmaz Mal Zilyedliğine Yapılan Tecavüzlerin Önlenmesi Hakkında Kanun şümulündedir. Diğer bir deyişle idari yola başvurmanız için önce zilyet olmanız ve bu zilyetliğinize hukuki olmayan bir müdahalede bulunulmuş olması gerekir. Zilyetliğe dayanmayan, mülkiyet hakkına dayanan talepler mülki amirlikler tarafından haklı gerekçeyle reddolunur. İçerideki eski malikin zilyetliği kesintisizdir. Bunun belgeye dayanması gerekmez. Hatta ilginç bir şey söyleyeyim, içeride zati eşyaları bulunan, zilyetliği açık ve tartışmasız olan eski malikin evine şimdiki malik olarak zorla girmek istediğinizde o eski malik bahsettiğiniz idari yollara müracaat ederek sizi kapı dışarı edebilir. Taşınmazın doğrudan zilyedi sıfatına haiz olan ve dolayısıyla 3091 sayılı Yasaya göre korunması gereken bir zilyetlik hakkı bulunan içerideki eski maliktir.

Men-i müdahale davası açınız.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi