Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Yetkİsİz Yerde BaŞlatilan Takİp

Yanıt
Old 04-07-2007, 11:21   #1
condictio_certi

Varsayılan Yetkİsİz Yerde BaŞlatilan Takİp

Değerli üstatlar;
benim sorum şu şekilde;
Biz bir icra takibi başlattık ve borçlu yetki itirazında bulundu. Bizde dosyayı yetkili icra dairesine göndererek tekrardan ödeme emri gönderdik. Buraya kadar herşey seyrinde.Ancak o esnada borçlu dosya borcunu kapatıyor.Acaba biz;
1) İlk icra takibine dayanarak 4/3 vekalet ücretini talep edebilirmiyiz? Neye dayanarak?
2)Yetkisiz yerden başlatılan icra takibi süreyi durdururmu?
Değerli üstatlar biz 4/3 vekalet ücretini almak istiyoruz, ancak bunu hiç bir şeye dayandıramıyoruz. Bu konuda yardımlarınızı, önerilerinizi ve özellikle bildiğiniz Yargıtay kararı varsa bu hususa ilişkin bunları bildirirseniz ve bir çözüm yolu gösterirseniz çok sevinirim.

Şimdiden teşekkürler...
Old 05-07-2007, 12:24   #2
Av.Hatice Sarıbardak

Varsayılan vekalet alacağı

Üstad değilim ama benim fikrime göre vekalet ücreti talep edebilirsiniz.İcra takibine itiraz sadece itiraz edilen konu açısından,mahkeme alacaklının talebi üzerine aksine karar vermedikçe alacaklıyı ve borçluyu bağlar. Örneğin borcun faizine yönelik itiraz varsa icra takibi borcun aslı için geçerliliğini korur.
Aynı şekilde yetki itirazında bulunan borçlu,takibin yetkili yer icra müdürlüğünce açılması durumunda daha sonra ibra def'inde bulunarak borçlu olmadığını ileri süremez,itiraz sebebi ile bağlıdır.(12. H.D 6.12.1976 T.11233/12857) Sadece yetkiye yönelik yapılan itiraz esasında borcu kabul etmek demektir.Kabul edilen borç tutarı ise takip talebindeki toplam alacak,vekalet ücreti,icra gideri ve takip sonrası talep edilmişse eğer işleyecek faizden ibarettir.
Yekili yer icra müdürlüğünde açılan takipte evvelki ödeme ancak B.K 84. md. uyarınca mahsup edilebilir.Siz takibinizi açın borçlu daha evvel sadece yetki itirazında bulunduğu için borcu ödediğine dair itirazda bulunsa dahi itirazı kaldırılır.Sadece ödediği para B.K 84. md.ye göre dosya borcundan mahsup edilir.
Old 06-07-2007, 09:38   #3
Av. Asena

Önemli olan itirazın hangi konularda yapıldığıdır. Borçlu itirazda bulunurken sadece yetki konusunda beyanda bulunmuşsa, borcu ve ferilerini kabul etmiş olacaktır. Yetkili yerdeki takip ile hala haklarınız saklı kalır. (BK84 hükümleri gereği öncelikle faiz, masraf ve vekalet ücretine sayılmak kaydıyla)

İcra dairesinin yapması gereken bu konuya dikkat etmesidir. O nedenle 3/4 vekalet ücretini bu koşullarla alabileceğiniz kanısındayım.
Old 09-07-2007, 10:56   #4
condictio_certi

Değerli meslektaşlarım;
Galiba soruyu ben yetersiz sordum,
2. kez ve yetkili yerde icra dosyasına ödeme yapılmış. Sormak istediğim şey acaba ilk takip masrafları 3/4 vekalet ücreti vs istenebilir mi? Yani yetkisiz icra dairesinde yapılan işlemlerin akıbeti nedir (maddi vs her anlamda)?
Tekrardan ve şimdiden teşekkürler.
Old 09-07-2007, 16:32   #5
Av. Asena

Demek istediğiniz ikinci takipte dosya borcu ve ferilerinin ödendiği midir? Yoksa ikinci dosyada sadece borç mu ödenmiştir? Anlayamadığım nokta şu, ilk takipte saklı kalan vekalet ücretini ikinci dosyadan tahsil etmiş iseniz, yapılan ilk takipten vekalet ücreti neden istiyorsunuz? Ben yanlış anladıysam düzeltir misiniz?

İlk takipte yapılan masraflar gitmiştir, talep edilemez. Keza vekalet ücreti de öyle Zira yetkisiz işlemdir ve üzerinizde kalır. Kaldı ki ikinci takipten tahsil etmiş olduğunuz vekalet ücreti yanında ilk takipten de masraf ve vekalet ücreti talep etmenizi anlayamadım. Aydınlatırsanız sevinirim..
Old 10-07-2007, 00:04   #6
ays

Yeni başlatılan icra takibi yetkisiz icra dairesinde evvelce başlatılan icra takibinin devamı olmayıp yeni bir takiptir.Yetkisiz icra dairesi önünde yapılan işler geçersiz olmakla beraber zamanaşımı süresini kesmiş sayılır.
Old 10-07-2007, 15:49   #7
condictio_certi

İkinci dosyada sadece borç ödenmiştir. Ayrıca ilk takipte saklıkalan vekalet ücretini ikinci dosyadan tahsil edemedik. Yani ilk dosya için yapılan masrafların hiçbirini karşılayamadık. Buna ilişkin bir Yargıtay kararı varsa elinizde ve benimle paylaşırsanız çok sevirim. Biraz daha somutlaştırmak adına.
Şimdiden teşekkürler...
Old 29-06-2008, 23:26   #8
barrister

aynı konu benim başıma da geldi. şimdi itirazın iptali davası açmayı düşünüyorumi borçlu ilk takipte yetki, anapara, faiz ve ferilerine itiraz etti
ben dosyayı yetkili icra dairesine götürmeden 10 gün önce ana para borcunu ödedi. tekrar ödeme emri çıkardık. bu sefer borcunu ödediğini borcu olmadığı itirazında bulundu. masraf vekalet ücretini ödemedi
ben açılan davamda yetkisiz yerde başlatılan icra takibi le icra takip ilemelerinin geçersiz olduğu ancak diğer haklarımızın baki olduğu keza usul hukuku uyarınca yetki itirazı üzerine dosyanın 10 gün içind yetkili mahkeme/icra dairesine gönderilmesi üzerine yetkili mahkemede görülmeye başlanan davanın yeni bir dava olmadığı, yetkisiz mahkemede açılmış davanın devamı olduğu bu nedenle kazanılmış haklarımızın saklı tutulması gerekeceğini belirteceğim.
Old 24-06-2019, 15:04   #9
Mtaslak

Sayın barrister

Elimde aynı şekilde bir dosya var. Cevabınız benim için çok mühim. Acaba siz süreci tamamladınız mı? Ne oldu?

Alıntı:
Yazan barrister
aynı konu benim başıma da geldi. şimdi itirazın iptali davası açmayı düşünüyorumi borçlu ilk takipte yetki, anapara, faiz ve ferilerine itiraz etti
ben dosyayı yetkili icra dairesine götürmeden 10 gün önce ana para borcunu ödedi. tekrar ödeme emri çıkardık. bu sefer borcunu ödediğini borcu olmadığı itirazında bulundu. masraf vekalet ücretini ödemedi
ben açılan davamda yetkisiz yerde başlatılan icra takibi le icra takip ilemelerinin geçersiz olduğu ancak diğer haklarımızın baki olduğu keza usul hukuku uyarınca yetki itirazı üzerine dosyanın 10 gün içind yetkili mahkeme/icra dairesine gönderilmesi üzerine yetkili mahkemede görülmeye başlanan davanın yeni bir dava olmadığı, yetkisiz mahkemede açılmış davanın devamı olduğu bu nedenle kazanılmış haklarımızın saklı tutulması gerekeceğini belirteceğim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi