Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kooperatif üyesinin bilgi edinme hakkı

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 14-12-2011, 08:20   #1
Av.Topkar

Varsayılan kooperatif üyesinin bilgi edinme hakkı

Merhabalar,
Bir koop üyesi, diğer üyeler ve paylarına ait bilgi edinmek isterse bu bilgi kendisine verilmeli midir?
Teşekkürler.
Old 23-12-2011, 13:33   #2
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Merhabalar,
Bir koop üyesi, diğer üyeler ve paylarına ait bilgi edinmek isterse bu bilgi kendisine verilmeli midir?
Teşekkürler.
Sayın Av.Topkar;

Bilgi edinmek isteyen kooperatif üyesinin söz konusu bilgileri edinmesinde kendisi ve/veya kooperatifin hukuki yararı var ise, talep edilen bilginin kooperatif yönetim kurulunca verilmesi gerekir düşüncesindeyim. Bilgi Edinme Hakkı Kanunu'nun 2. maddesinde belirtilen kamu kurum ve kuruluşları ile kamu kurumu niteliğindeki meslek kuruluşlarını kapsaması nedeniyle kooperatiften bilgi alma hususunda dikkate alınamayacağı kanaatindeyim.

Saygılarımla..
Old 23-12-2011, 14:58   #3
Av. Selim MACİT

Kooparatif Kanunu Madde 24 : Bilgi edinmek hakkı, bilanço:
Yönetim Kurulunun gelir gider farklarının dağıtım şekli hakkındaki tekliflerini ihtiva eden
yıllık çalışma raporu ile bilanço ve denetçilerin 66 ncı madde hükümlerine uygun olarak tanzim edecekleri rapor
genel kurulun yıllık toplantısından en az 15 gün öncesinden itibaren bir yıl süre ile Kooperatif merkezinde ve
varsa şubelerinde ortakların tetkikine amade tutulur.
Talep eden ortaklara bilanço ve gelir gider farkı hesaplarının birer suretinin verilmesi mecburidir.
Ortakların bilgi edinmek hakkı, anasözleşme veya kooperatif organlarından birinin karariyle bertaraf
edilemez veya sınırlandırılamaz.

Saygılar..
Old 23-12-2011, 15:13   #4
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Kooparatif Kanunu Madde 24 : Bilgi edinmek hakkı, bilanço:
Yönetim Kurulunun gelir gider farklarının dağıtım şekli hakkındaki tekliflerini ihtiva eden
yıllık çalışma raporu ile bilanço ve denetçilerin 66 ncı madde hükümlerine uygun olarak tanzim edecekleri rapor
genel kurulun yıllık toplantısından en az 15 gün öncesinden itibaren bir yıl süre ile Kooperatif merkezinde ve
varsa şubelerinde ortakların tetkikine amade tutulur.
Talep eden ortaklara bilanço ve gelir gider farkı hesaplarının birer suretinin verilmesi mecburidir.
Ortakların bilgi edinmek hakkı, anasözleşme veya kooperatif organlarından birinin karariyle bertaraf
edilemez veya sınırlandırılamaz.

Saygılar..
Sayın Av. Selim MACİT;

Alıntıladığınız yasal düzenlemede, bilgi edinme hakkı düzenlenirken edinilmesi talep edilebilecek bilgi "yıllık çalışma raporu ile bilanço ve denetçilerin 66 ncı madde hükümlerine uygun olarak tanzim edecekleri rapor" la sınırlı tutulmuştur. Oysa soruda kooperatif üyeleri ve paylarına ilişkin bilginin edinilebilip edinilemeyeceği sorulmaktadır.

Saygılarımla..
Old 23-12-2011, 15:46   #5
Av. Selim MACİT

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Sayın Av. Selim MACİT;

Alıntıladığınız yasal düzenlemede, bilgi edinme hakkı düzenlenirken edinilmesi talep edilebilecek bilgi "yıllık çalışma raporu ile bilanço ve denetçilerin 66 ncı madde hükümlerine uygun olarak tanzim edecekleri rapor" la sınırlı tutulmuştur. Oysa soruda kooperatif üyeleri ve paylarına ilişkin bilginin edinilebilip edinilemeyeceği sorulmaktadır.

Saygılarımla..

Maddeyi dikkatli okumamışım, uyarı için teşekkür ediyorum Saygılar..
Old 23-12-2011, 15:52   #6
Av.Suat Ergin

Alıntı:
Yazan Av.Topkar
Merhabalar,
Teşekkürler.

Ancak genel kurul bu izni vermişse mümkündür(Koop.K m.25). Aksi takdirde ortak, yönetimden talepte bulunacak; kabul edilmezse genel kurula müracaat edecektir.
Old 23-12-2011, 19:19   #7
Evren Osman

Suat ustad olayı netlestirmis

Uygulamada bu hususu emlak ısı ile iştigal eden kooperatif ortaklarının talep ettigini görmekteyim
Daha sonraki dönemlerde Yonetim kurulunu sıkıntıya sokacak bu tip işlemleri yapılması çok uygun olmadıgını düşünmekteyim
Old 24-12-2011, 00:13   #8
Av.Dr.Yahya DERYAL

KOOPERATİF VE ÜST KURULUŞLARI GENEL KURULLARINDA BULUNDURULACAK TİCARET BAKANLIĞI TEMSİLCİSİNİN NİTELİK VE GÖREVLERİ HAKKINDA TÜZÜK

m.5/b:
Toplantıya katılmaya hak kazanmış olan ortakları gösteren listenin, Türk Ticaret Kanununun 376 ncı maddesine uygun şekilde düzenlenip düzenlenmediği, listenin ortaklar veya ortak temsilcileri tarafından imzalanıp imzalanmadığı, hazır olanların görebileceği bir yere asılıp asılmadığı,

Bu düzenleme gereği, kooperatif yönetim kurulu her genel kurul toplantısından önce ortaklar listesini (hazirun cetveli) hazırlamakla ve ortakların bilgisine sunmakla yükümlü olduğundan; ticari defter veya işletme sırrı (KoopK.m.25) kapsamında sayılmayan bu bilginin yönetim kurulundan her zaman istenebileceği ve reddinin dava konusu edilebileceği kanısındayım.

Ayrıca genel kurul tutanağı ekinde ticaret sicil memurluğuna sunulması gereken ortaklar listesinin ticaret sicilinin aleniyeti kapsamında görülebilir olması gerekir.

Fakat bu liste, bir önceki genel kurul sırasındaki ortak durumunu gösterir. Güncel olanın yönetim kurulundan talep edilebilmesi mümkündür.
Old 24-12-2011, 09:50   #9
Evren Osman

Tasarı
Madde 9 – 1163 sayılı Kanunun 24 üncü maddesinin başlığı aşağıdaki şekilde değiştirilmiş ve maddenin sonuna aşağıdaki fıkralar eklenmiştir.
“1. Bilgi edinme hakkı, bilanço ve e-kooperatif veri tabanı:”
“Bu Kanuna göre kurulan tarımsal amaçlı kooperatifler hariç olmak üzere kooperatifin tanıtım, sicil, kuruluş, adres, genel kurul ve tasfiye bilgileri, yönetim, denetim ve tasfiye kurulları ile personelleri hakkındaki bilgiler, ortaklara ilişkin hukuki ve mali bilgiler ile ortaklığa giriş ve ayrılışın kesinleştiği tarihlere göre düzenlenen ortaklar listesi, kooperatifin bilanço ve mali tablolarına ilişkin bilgileri, genel kurul toplantılarına ilişkin çağrı işlemleri ve kooperatif işlemlerine karşı güven tesis etmek ve kurumsal yönetim ilkelerini hakim kılmak için gerekli görülen diğer bilgiler ilgili Bakanlıkça çıkarılan yönetmelik hükümleri doğrultusunda elektronik ortamda değerlendirilebilecek şekilde kooperatifi temsile yetkili kimselerce ilgili Bakanlığın e-kooperatif veri tabanına kaydedilir.

Yakın zamanda bu konuda Net bir gelişme olacak, su an ıtibari ile hazır un listelerinin satilarak haksız kazanç sağlandığını biliyorum ( ornek atasehir bölgesi -)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi