Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mezar Yerinin Haczi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 05-01-2015, 16:43   #1
av.özgenç

Varsayılan Mezar Yerinin Haczi

Merhabalar;

Borçlunun belediyeye ait mezarlıktan 10.000 TL. bedelle satın aldığı mezar yeri bulunmaktadır. Borçlunun mezar yeri kullanma belgesinde "bu belge tapu değildir,alınan mezar yerinin kullanımına izin veren bir belgedir.Mezar yerinin mülkiyeti belediyeye aittir.3. şahıslara satılamaz. devir edileemz.ve defin için kullanılamaz. " demektedir. Yani mezar yeri satın alan bor.lu yerin mülkiyetini değil, kullanım hakkını satın almıştır, ama intifadan farkı ölümle son bulmuyr, ölümle kullanım hakkı doğuyor,
Benim sorum şu, ben bu kullanım hakkını satın almak üzere borçlunun belediyeye yatırdığı 10.000 TL. ye haciz koymak istiyorum. Ve mezar yerini cebri icra yoluyla sattırmak istiyorum. ancak hukuken bir yere oturtamadım. Bir görüşünüz var ise çok sevinirim. Şimdiden kıymetli görüşleriniz için teşekkürler ederim.
İyi çalışmalar dilerim
Old 05-01-2015, 17:34   #2
Cumhur Okyay

Çok haklısınız da en iyisi vazgeçelim.
Öte yandan, bu iş, yerel mahkemeden geçtikten sonra ancak,
Yargıtay'da çözülür...
Old 05-01-2015, 17:49   #3
Av. Gökhan Demir

Sayın Meslektaşım,

Konuyla ilgili herhangi bir fikrim veya deneyimim olmamakla birlikte, borçludan tahsil olunacak meblağ için son çarenin bu olup olmadığını merak etmekteyim.Saygılar
Old 05-01-2015, 18:15   #4
Av. İbrahim YİĞİT

Alıntı:
Yazan av.özgenç
Merhabalar;

Borçlunun belediyeye ait mezarlıktan 10.000 TL. bedelle satın aldığı mezar yeri bulunmaktadır. Borçlunun mezar yeri kullanma belgesinde "bu belge tapu değildir,alınan mezar yerinin kullanımına izin veren bir belgedir.Mezar yerinin mülkiyeti belediyeye aittir.3. şahıslara satılamaz. devir edileemz.ve defin için kullanılamaz. " demektedir. Yani mezar yeri satın alan bor.lu yerin mülkiyetini değil, kullanım hakkını satın almıştır, ama intifadan farkı ölümle son bulmuyr, ölümle kullanım hakkı doğuyor,
Benim sorum şu, ben bu kullanım hakkını satın almak üzere borçlunun belediyeye yatırdığı 10.000 TL. ye haciz koymak istiyorum. Ve mezar yerini cebri icra yoluyla sattırmak istiyorum. ancak hukuken bir yere oturtamadım. Bir görüşünüz var ise çok sevinirim. Şimdiden kıymetli görüşleriniz için teşekkürler ederim.
İyi çalışmalar dilerim

Ben bu paranın hacze kabil olduğunu düşünmüyorum. Zira mezar yerinin kullanımına ilişkin olarak ödenmiştir ve paranın mülkiyeti belediyeye geçmiştir. Öte yandan mezarlıklar kamuya tahsis edilen yerlerdendir ve kullanım amacı nazara alındığında haczi de caiz değildir. Bu meblağın muvazaalı olarak alacaklıdan mal kaçırmak adına belediyeye ödendiğinin genel mahkemede ispat edilemediği durumda artık borçlunun olmayan bu paranın haczinin mümkün olmaması gerektiği düşüncesindeyim. Saygılar.
Old 05-01-2015, 18:22   #5
Cumhur Okyay

Alıntı:
Yazan Av. Gökhan Demir
Sayın Meslektaşım,

Konuyla ilgili herhangi bir fikrim veya deneyimim olmamakla birlikte, borçludan tahsil olunacak meblağ için son çarenin bu olup olmadığını merak etmekteyim.Saygılar

Nihat Akseğmen (tanınmış entellektüel marksist), orta okul yatakhane arkadaşım, en iyisini, benim sadık yârim boğazın sularıdır dedi, orayı, küllerine mezar yeri yaptı...
Old 09-01-2015, 17:29   #6
Av.MFD

icra ve İflas Kanununun 82. maddesinde "Haczi Caiz Olmıyan Mallar" başlığı altında hangi mal ve/veya değerlerin haczedilemeyeceği açıkça sayılmıştır. Dolayısıyla, sayılı mal ve/veya değerlerin dışında kalan ve değer arzeden mal ve/veya değerlerin haczedilebileceği kanaatindeyim.

Talepte bulunmanız halinde gelişmeleri paylaşmanız temennisiyle,

Saygılar.
Old 09-01-2015, 18:15   #7
mntopcu

Merhaba...

1) Belediyeye yatan 10.000 TL'nin haczi diye bir şey sözkonusu olamaz. Bu hukuk mantığına aykırıdır...

2) Borçlu adına tapulu olmayan bir taşınmazın nasıl haczedilip satılacağını da anlamış değilim. Kullanım hakkı, intifa hakkı, defin hakkı vs. bunlar taraflar arasında geçerli tanımlardır. İntifa hakkı ancak tapuda kayıtlı ise cebri icraya konu olabilir. Kaldı ki, geçerli bir intifa hakkı kurulmuş olsa dahi olayımızda mezar yeri sözkonusu olduğuna göre bu hak şahsa sıkı sıkıya bağlı haklardan sayılır, cebri icra ile satışı mümkün değildir...
Konuyla ilgili bkz. http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=79923

3) Şartları varsa belki İİK.277-284 çerçevesinde bir tasarrufu iptal davası gündeme gelebilir...

Diye düşünüyorum...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi