Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Mirasın Reddi

Yanıt
Old 05-12-2006, 16:17   #1
a.lawyer

 
Kitap Mirasın Reddi

Bir sorum olacak. Bilenler acilen cevap verirlerse çok sevinirim. Sorum şu; vefat eden bir SSK'lının eşi (haksahibi), mirası reddederse, eşinden maaşı alabilir mi? Yardımlar için şimdiden teşekkürler
Old 05-12-2006, 16:25   #2
AV. YUSUF DEVECİ

 
Varsayılan

miras bir bütündür alacak ve borçları kapsar redederse borçlardan sorumlu olmadığı gibi bir alacak olan ssk maaşınıda alamaz
Old 05-12-2006, 16:34   #3
a.lawyer

 
Varsayılan

Sayın Av. Yusuf Deveci, cevabınız için teşekkür ederim.
Old 05-12-2006, 17:51   #4
Almıla

 
Varsayılan ????????????????

Sosyal Sigortalar Kurumu gibi pekçok kurum ölüm maaşı , defin masrafı....vs meblağları vefat eden sigortalının akrabası (anası-babası-eşi-...vs) olması sebebi ile bağlamaktadır. Bu sebeple vefat eden eşinden maaş bağlanmasını talep eden müvekkilinizin mirası kabul ettiği anlamının çıkarılmaması gerekir kanaatindeyim. Yargı kararlarını taramanızı öneririm.
Old 05-12-2006, 18:11   #5
Almıla

 
Varsayılan !!!!!!!!!

T.C.

YARGITAY


2. HUKUK DAİRESİ

E. 1983/8965

K. 1983/8919

T. 22.11.1983

• MİRASIN REDDİ

• MİRASI RED HAKKININ DÜŞMESİ



ÖZET : Tereke borca batık olduğu takdirde, miras hükmen reddedilmiş sayılır.
Ölenin eş ve çocuklarının sigorta kurumundan aylık almalarının, M.K.’ nun 550. maddesi gereğince benimseme ( tesahüp ) şeklinde bir eylem sayılması doğru değildir.
DAVA VE KARAR : Güzin ile Karayolları Genel Müdürlüğü arasındaki reddi miras davasının bozmaya uyularak yapılan muhakemesi sonunda davanın reddine dair verilen hüküm davacı tarafından temyiz edilmekle; evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:
Tereke borca batık olduğu takdirde, miras hükmen red edilmiş sayılır ( MK. 545 ). Mirasçılar M.K.’ nun 550. maddesinde yazılı eylemlerde bulunmadıkça yani, red hakkından yoksun kalmadıkça, her zaman borca batık olduğunun tesbiti istenebilir. Bu bakımdan mahkemenin davanın M.K.‘nun 546. maddesinde yazılı 3 aylık süre içersinde açılmadığı yolundaki gerekçesi yanlış olduğu gibi, ölenin eş ve çocuklarının Sosyal Sigortalar Kurumu'ndan aylık almalarının M.K.‘nun 550. maddesi gereğince benimseme ( tesahüp ) şeklinde bir eylem sayılması da doğru değildir. Çünkü ölenin eş ve çocuklarına Sosyal Sigortalardan bağlanan maaş terekeye dahil değildir. Onun için maaş sağlanması red hakkını kullanmaya engel değildir.
Toplanan delillerden miras bırakanın hiç bir mal varlığı olmadığı gibi, davalı idare tarafından 134.427 liralık alacak için mirasçılar aleyhine rücu davası açıldığını gerçekleştiğine göre terekenin terekenin borca batık olduğunun tesbitine karar verilmesi gerekirken isteğin reddi Usul ve Kanun’a aykırıdır.
SONUÇ : Temyiz edilen kararın gösterilen sebeple ( BOZULMASINA ), oybirliğiyle karar verildi.
Old 05-12-2006, 18:14   #6
Jeanne D'arc

 
Varsayılan

Sayın a.lawyer,

Ölüm üzerine bağlanacak maaş, Sosyal Güvenlik Hukuku kapsamında değerlendirildiğinden, mirası red hali, bu maaşın alınmasına engel değildir.

Bu konu ile ilgili sanırım Hukuk Soruları alanında bir forum olacak. O alanı taramanızı tavsiye ederim.

Saygılarımla.
Old 05-12-2006, 18:46   #7
ragıp

 
Varsayılan

ölümden sonra bağlanan yetim ve dul aylığı, sosyal güvenlik kapsamında bir haktır. Muristen kalan bir miraz değildir. Bu nedenle, miras red edilse dahi, hak sahipleri bu parayı alır. Hatta, çeyiz parası, defin parası vs. her ne ad altında olursa olsun tüm hakları alır
Old 05-12-2006, 22:24   #8
Av.Aynur26

 
Varsayılan

Ölenin mirasçıları mirası reddetmiş olsalar bile haksahipleri SSK'dan ölüm aylığı alabilmektedirler.Saygılarımla
Old 06-12-2006, 09:33   #10
a.lawyer

 
Varsayılan

Sayın Almıla, Jeanne D'arc, Ragıp, Av. Aynur 26 ve Av. Can Doğanel hepinize, verdiğiniz cevaplar için teşekkür ederim. Ben SSK'dan alınan maaş tereke kapsamında olur mu diye tereddüt etmiştim. Demekki, sosyal güvenlik kapsamında kabul edilmesi gerekir. Yargıtay kararı da çok aydınlatıcı oldu. Hepinize teşekkürler.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
mirasın reddi Av. Nurgül Meslektaşların Soruları 8 24-01-2009 14:22
mirasın hükmi reddi av.abd Meslektaşların Soruları 3 28-11-2006 12:27
mirasın reddi av.selcukacar Miras Hukuku Çalışma Grubu 7 16-09-2006 10:50


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04927397 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.