Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çocukla Şahsi Münasebete ilişkin tedbir kararına itiraz

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 02-05-2012, 12:32   #1
av.yağmur deniz

Varsayılan Çocukla Şahsi Münasebete ilişkin tedbir kararına itiraz

merhabalar açtığımız boşanma davasında velayeti babaya istedik.Tensiple tedbiren velayet düzenlenmedi.Bu nedenle tedbir istedik.Taraflar 17 saatlik mesafedeler.Bu durumun dikkate alınarak ilişki tesisi istedim.Hakim sadece her ayın 4.cumartesi sabahından pazar akşamına şeklinde düzenledi.Ancak bu mesafade bir yol var müvekkilin çocukların kaldığı şehirde otel dışında kalma ihtimali yok,bu durum çocukları daha kötü dahi etkileyebilir.Senede" 1 ay babayla kalma" şeklinde talep edip, önceki karara itiraz etsem olur mu,itiraz merci takibeden aile mahkemesi mi? Yoksa karara sadece diğer tarafın mı itiraz hakkı vardır?
Old 02-05-2012, 13:19   #2
yılmazkan

6100 sayılı HMK'nın 394.maddesine göre itiraz, kararı veren mahkemeye yapılır. Tedbir kararını veren aile mahkemesine itirazda bulunacaksınız.
Old 02-05-2012, 13:26   #3
aykutyigit

Yılmaz bey tedbiri isteyen taraf tedbir kararına itiraz edemez.Ancak tedbirin reddi kararına karşı kanun yoluna başvurur diye biliyorum. Ya da durum ve koşullar değiştiği için tedbirin değişen koşullara uygun şekilde değiştirilmesi istenebilir ama olayda da bu uygulanamaz.Yapılabilecek olan duruşmada hakime durumu tekrar anlatıp yeniden karar vermesini isteyin.Tedbiri değiştirir ve karşı taraf itiraz etmezse sıkıntı olmaz.
Old 02-05-2012, 13:35   #4
yılmazkan

Fikrinizin hakimle görüşme kısmına katılmakla birlikte verilen karar olaya, tedbir isteyenin haklı menfaatlerine uygun değilse bunun değiştirilmesi için itiraz etmek tedbir talep edenin hakkıdır. HMK 394'ün ilk 3 fıkrasında karşı taraf ile tedbir kararından dolayı hakkı zarar görenlerin itiraz edebileceği düzenlenmişse de 4.fıkrasında kişi bakımından herhangi bir kısıtlama olmaksızın itirazın dilekçe ile yapılacağı, tarafların davet edilerek dinleneceği vs hususlar düzenlenmiştir. Tedbir isteyenin, menfaatine uygun olmayan karara itiraz etme hakkı olmalıdır, diye düşünüyorum.
Old 02-05-2012, 14:45   #5
av.yağmur deniz

tedbir talebimde sadece babayla çocuklar arasında ilişki kurulması ve şehirlerin uzaklığının dikkate alınmasını talep ettim.Eğer yaz tatili,dini bayramlar...vs yönünden talepte bulunsam ve aynen kabul edilse idi bence itiraz edemezdim.Ancak mahkemeden genel bir talepte bulundum(genelde bu hususlarda karar evrildiği için ayrıntıya girmedim)Bu nedenle itiraz edebilirim diye düşünüyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi