Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Ortak velayet sonrası velayet ve nafaka davası

Konuyu Kilitleyin
Old 11-04-2023, 14:45   #1
Konuk

Varsayılan Ortak velayet sonrası velayet ve nafaka davası

Merhabalar,14yıllık evliliğim var 1senedir ayrı yaşıyoruz,7 ve 10 yaşlarında ik çocuğumda benimle birlikteler.Eşim olacak şahıs protokol hazırlamış,buna göre çocukların ortak velayetini istiyor masrafları ortak karşılancak diye belirtmiş.Hiç bi şekilde ne çocuklara ne bana nafaka yok, altın ziynet eşyaları,ev eşyaları paylaşıldı yazıyor.Ben hiç bşy istemiyorum aslında bian önce böyle bir adamdan kurtulmak niyetim.Çekişmeli açsam ne param ne gücüm var onunla baş etmeye.Çalışıyorum çocuklarıma bakıyorum ama çocuklara nafaka vermemesi zorumada gidiyor maddi durumu iyi.Bu protokolü kabul edip anlaşmalı boşanıp ortak velayet kesinleşse,boşandıktan sonra velayet ve çocuklar için tekrar dava açabilir miyim?Bunlarla ilgili tekrar dava açma ihtimalinden vazgeçilmiştir gibi şeyler yazıyordu.Yani kendime bşy istemiyorum bunla ilgili tekrar dava açamayacağımı biliyorum.peki çocukların velayeti ve nafakası için dava açabilir miyim?
Old 13-04-2023, 11:10   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn Katılımcı,

1-Anlaşmalı boşanma protokolünde müşterek çocuklar için nafaka kararı olmasa dahi boşanmanın kesinleşmesinden sonra iştirak nafakası davası açılmasına hiç bir engel yok. Zaten protokolde masraflar ortak karşılanacak yazması sebebi ile masraflar likit değil, bunun somutlaştırılmaması halinde nafaka ödenmediğinde icra edilmesi oldukça zor.

2- Ortak velayet kararından sonra tekli velayet için de - koşulları varsa- dava açmanıza yasal bir engel bulunmamaktadır.

Her aşamada bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi