Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Almanya'dayım, esimden bosanmak istemiyorum ama kayınvalidemle de oturmak istemiyorum

Konuyu Kilitleyin
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 20-03-2010, 17:53   #1
Konuk

Mutsuz Almanya'dayım, esimden bosanmak istemiyorum ama kayınvalidemle de oturmak istemiyorum

ben kayinvalidemle beraber oturuyorum.5.5 senedir evliyim.2cocugum var.kayinvalidemle devamli problem yasiyoruz.oglunu benden kiskaniyor beni istemiyor.kayinvalidem yüzünden esimle aramiz hep bozuluyor.esimde annesine ayri eve tasin diyemiyor,diyemem diyor.kayinvalidemin kendi istegi ile gitmesini bekliyor.5seneden beri böyle.esimle annesi yüzünden en son tartistigimizda tokat atti.bende ayri eve tasinmak istiyorum ama esim yardim etmiyecegini söyledi.benim burda hic kimsem yok.3aydir almanca kursuna gidiyorum ama daha almanca konusamiyorum.avukata verecek paramda yok.esim calismiyor,burda dogma büyüme.benim oturumum süresiz degil.lütfen bana bir yol gösterirmisiniz.
Old 21-03-2010, 01:56   #2
Gemici

Sayın Konuk,
süresiz oturma müsaadesini ancak 5 yıllık bir oturumdan sonra alabilirsiniz. Bu süreyi doldurmadığınız için oturma müsaadesini ancak süreli olarak alabilirsiniz.

Beş yıllık süreyi doldurmuş olmasanız bile, iki senelik bir süreden sonra evden zorunlu sebeplerle (örneğin şiddet) ayrıldığınızda oturma müasaadesi konusunda büyük zorluklarla karşılaşmasınız.

Eşinizin annesinin yanınızda oturması aslında iyi bir şey, size yardımcı olduğu ve evliliğinizi bozmadığı sürece.

Eğer annesinin yanınızda oturması aile birliğinizi bozuyorsa ve ikisinin bir arada yürütülmesi olanakları ortadan kalkmışsa, eşinizin ,evliliği ve annesi arasında bir karar vermesi gerekir. Ben evlendim eşimle ve çocuklarımla beraber bir yaşam sürmek istiyorum diyen bir kişinin vereceği karar ister istemez ailesi yönünde olmak zorunda, eğer anne ve eş geçinemiyorlarsa.

Ama anladığım kadarı ile eşiniz bu türden bir karar verebilecek durumda değil. Olmayınca da iş size düşüyor, ya herşeye evet deyip durumu şimdiye kadar yürüttüğünüz gibi yürüteceksiniz, ya da eşinizi sizinle annesi arasında bir tercih yapmaya zorlayacaksınız. Zorlayacaksınız dememin anlamı şu: siz evden ayrılacaksınız.

Almanya’nın hemen hemen her büyük kentinde bir kadınlar için sığınma evi vardır. Buralara baş vurduğunuz zaman hem sizi barındırır, hem de haklarınızı aramanız için yardımda bulunurlar.

Mali durumu yerinde ise eşiniz size yardım etmek zorundadır, yardım etmek istemiyorum demekle sorumluluktan kurtulamaz. Eşiniz size yardım etmek istemiyorsa veya yardım edebilecek durumda değilse devletten yardım alabilirsiniz.

Maddi durumu iyi olsa bile kendisinden kanuni yollardan kendiniz için ve çocuklar için nafaka alabilmeniz biraz zaman alır. Belki de hiç aklamasınız, eğer eline geçen para belirli sınırları aşmıyorsa.

Paranız yoksa avukata veya başka bir yere para vermek zorunda değilsiniz. Bu konuda da devlet size yardımcı olur.

Açıkça yazmak istemiyorsanız KAHDEM yönetimine bulunduğunuz yeri bildirin, siz yardıcı olabilecek kimselerin telefon numaralarını bildirmeye çalışırıum

Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi