Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Bankanın ipotek kaldırması için ücret istemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 04-01-2011, 13:32   #1
av.murat kılıç

Varsayılan Bankanın ipotek kaldırması için ücret istemesi

İyi günler

Bir finans kurumundan konut kredisi kullanmştım.
Kredi taksitlerim bitti. Finans kuruluşuna olan borcum bitmiş oldu.
Ancak ipoteğin kaldırılmasını talep ettiğimde benden 400 TL ücret istediler.
Bu ücretin hukuka uygun olmadığını düşünüyorum.
Tüketici hakem heyetine başvursam; talebimde ipoteğin ücretsiz olarak finans kuruluşu tarafından kaldırılması" olsa nasıl olur?
Veya başka bir yok varmıdır?
Yardımcı olan meslektaşlara teşekkür ederim.
Old 04-01-2011, 13:47   #2
Av. Erduğrul Özbay

Merhaba,

Bildiğiniz gibi konut finansmanı sistemi içinde sözleşme imzalanmadan enaz 1 gün önce tüketiciye bilgi formu verilmesi ve bu formun içinde faiz oranından başlamak suretiyle müşteriye yansıtılacak masraf kalemlerinin açıkça belirtilmesi gerekir. Burada belirtilmeyen veya miktar olarak belirtilmeyen masraf kalemlerinin 4077 sayılı Kanuna aykırılık teşkil edeceği kuşkusuzdur.
Sizin gündeme getirdiğiniz ipotek fek masrafına ilke olarak bu noktadan yaklaşmak uygun olur. Ayrıca bankanın hükmünden yararlandığı bir hukuki ilişkiyi, hükmü sona erdikten sonra sonlandırma konusunda masraf istemesi TMK m.2 anlamında hakkın kötüye kullanılmasıdır.
Saygılarımla,
Old 04-01-2011, 13:56   #3
Av.Suat Ergin

Alıntı:
(4) SAYILI TARİFE
Tapu ve Kadastro İşlemlerinden Alınacak Harçlar :

14.Tapu harcı mevzuuna giren işlemlerle ilgili tescil ve
şerhlerin terkininden 12,80 TL

Harçlar Kanunu'nun ekindeki tarifeye göre ödenmesi gereken miktar maktudur.Banka ile aranızdaki sözleşmede bu harcın size ait olacağı yazılmış olsa bile, ödemek zorunda kalacağınız miktar, 12.80 Tl.dir.

Ben olsam, uygun bir sürede ipoteğin terkininin sağlanmasını, aksi takdirde "ipoteğin fekki" davası açılacağını ve masrafların bankaya ait olacağını belirten bir yazıyı iadeli taahhütlü gönderip, ardından kahvemi içmeye devam ederdim.
Old 04-01-2011, 17:59   #4
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin
Harçlar Kanunu'nun ekindeki tarifeye göre ödenmesi gereken miktar maktudur.Banka ile aranızdaki sözleşmede bu harcın size ait olacağı yazılmış olsa bile, ödemek zorunda kalacağınız miktar, 12.80 Tl.dir.

Ben olsam, uygun bir sürede ipoteğin terkininin sağlanmasını, aksi takdirde "ipoteğin fekki" davası açılacağını ve masrafların bankaya ait olacağını belirten bir yazıyı iadeli taahhütlü gönderip, ardından kahvemi içmeye devam ederdim.

Cevaplar için teşekkür ederim.

Zaten tapudan ipotek te yok. Kiptaş diye şirket var. kiptaşın kayıtlarında rehin varmış..
Onun harcının olmadığını tahmin ediyorum.
finans kurumu beni yolcu ederken bir kere daha kar etmek amacında sanırım.
Old 04-01-2011, 18:59   #5
eser_29

İpotek fekki için tapu harç alıyor mu ? Ben bir çok vatandaşın bankadan aldığı fek yazısına isim adres telefon yazıp memura vermeleri ile çekip gittiklerine şahit oldum. Bildiğim 2004 yılından evvel konulmuş ipoteklerin fekkinde harç alınmakla 2004'ten sonraki ipoteklerin fekkinde harç alınmıyor. Bankadan alınacak tek sayfalık fek yazısı kafi.

Buna mukabil bankaya olan tüm borcunuz bitti ise sizden bu bedeli talep edemezler.Suat beyin tavsiye ettiği gibi bir yolu takip etmenizi bende nacizane tavsiye ederim.
Old 16-01-2011, 14:30   #6
av.murat kılıç

Suat Bey'in dediği gibi bankaya iadeli taahhütlü ipoteğin kaldırılması ile ilgili dilekçemi yazdım. Bankadan aradılar. Ücret almadan kaldıramayacaklarını söylediler.
Bu durumda aklıma en kısa çözüm; icra müdürlüğünden i.i.k.153 e göre ipoteğin kaldılması ile ilgili icra müdürlüğünden dosya açsam; daha sonra itm ipoteği kaldırılmasına karar verirmi? Birde bu konuda yetki taşınmazın bulunduğu icra müdürlüğümü yoksa bankanın olduğu yer icra müdürlüğümü?
Bunun dışında tüketici hakem heyeti veya tüketivi mahkemesine başvuru yapılması daha mı uygun olur? Bu hususta yardımlarınızı bekliyorum. Saygılar.
Old 17-01-2011, 18:03   #7
Av. Erduğrul Özbay

Merhaba,

"Zaten tapudan ipotek te yok. Kiptaş diye şirket var. kiptaşın kayıtlarında rehin varmış.. " şeklindeki beyanınız doğruysa, ilgili taşınmazın tapu kaydında olmayan bir durumun izalesi için işlem yapabilmeniz mümkün olmaz. Gerçek durum neyse, ona göre bilgilenip tartışsak daha yararlı olur. Saygılarımla,
Old 18-01-2011, 07:23   #8
av.murat kılıç

Alıntı:
Yazan Av. Erduğrul Özbay
Merhaba,

"Zaten tapudan ipotek te yok. Kiptaş diye şirket var. kiptaşın kayıtlarında rehin varmış.. " şeklindeki beyanınız doğruysa, ilgili taşınmazın tapu kaydında olmayan bir durumun izalesi için işlem yapabilmeniz mümkün olmaz. Gerçek durum neyse, ona göre bilgilenip tartışsak daha yararlı olur. Saygılarımla,

Sayın Meslektaşım
Ben gerçek yazıyorum. Yalan yazmıyorum.
Şirket kayıtlarında rehin var. Banka ile benim aramda yapılan Rehin sözleşmesi var. Evin tapusu şu anda yok.
Rehin kaldırılması için nereye dava açacağım? Asıl sorun bu..
Old 18-01-2011, 17:42   #9
Av. Erduğrul Özbay

Murat Bey Merhaba,

Tabii ki yalan yazmıyorsunuz, ben konunun başka bir bölümünü öne çıkarmaya çalışıyorum. Üzerinde tartıştığımız konu, ancak tapu sicili yoluyla tesis edilebilen taşınmaz ipoteği olmadığına göre, bunun kaldırılmasına mahsus hukuki yollarla da işimiz yok demektir. Kiptaş'tan konut alınması sırasında düzenlenen sözleşmede kreditör bankanın hakları konusunda ne gibi düzenlemeler olduğunu bilmiyorum. Ancak rehnin kaldırılması konusunda bu türden bir ücret isteneceği hususu açıkça belirtilmemişse, 4077 sayılı Kanun hükümleri çerçevesinde hareket edilmesinin daha etkili olacağını düşünmekteyim. Saygılarımla,
Old 19-12-2012, 12:20   #10
gonovenkov

Varsayılan ipotek fekki

Alıntı:
Yazan Av.Suat Ergin

_____ ,benden de 400,00 TL.fek ücreti istiyor,ben bankaya bu ücretin alınmaması aksi takdirde "ipoteğin fekki" davası açılacağını ve masrafların bankaya ait olacağını belirten bir yazıyı elden şubedeki görevliye imza karşılığı verdim,bankadan beni TELEFONLA arayıp talebimin rededildiği bildirdi.Bu aşamadan sonra ben halen 400 TL.tutarında ücreti ödemediğim halde Tüketici Hakem Heyetine başvurabilir miyim? Yoksa ücreti ödemediğim için sadece ipoteğin fekki davası mı açmam gerekir?Hangi yolu izlemem gerekiyor? bana bilgi verirseniz sevinirim...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi