Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Yeniden evlenmem halinde Çocuklarımın velayeti ve ev

Konuyu Kilitleyin
Old 26-02-2010, 22:56   #1
Konuk

Varsayılan Yeniden evlenmem halinde Çocuklarımın velayeti ve ev

1998 yılında evlendik, 2008 yılında boşandık. 1999,2002 ve 2005 doğumlu üç kızımız var.

Boşanma nedenimiz; eşimin uzun süreli sadakatsizliği ve benim kilo almam nedeniyle cinsel ilişkimizin bitmesi.

Boşanma anlaşmamızda; dört madde vardı.

1- On yıllık evlilik süresince eşimin edindiği iki evden birinin bana verilmesi;

2- 9 yaşındaki ve 6 yaşındaki çocuklarımızın özel okul masraflarının baba tarafından ödenmesi

3- 3 yaşındaki çocuğumuz için iştirak nafakası olarak aylık 200 tl ödenmesi ve kardeşleriyle aynı özel okula başladığında masraflarının gene baba tarafından ödenmesi

4- Y.S'nin üç kızının velayetine sahip olması; her haftasonu cumartesi 11.00'dan 19.30'a kadar ve pazar günü 15.00'dan 21.00'a kadar babalarıyla kişisel ilişkinin sağlanması; bayramların ikinci ve üçüncü günü ortak çocukların babalarıyla kalması ve her yıl 20 temmuz-15 ağustos tarihleri arasında babalarıyla yaz tatiline çıkmaları

Eşim bana 350 bin liralık bir ev verdi ve kızlarımla o evde yaşıyoruz. Ben nafaka istemedim; babamdan kalan 1.800 tl'lik maaşı alıyorum. Sorum;
1- Evlenmeye karar verdim; 2010 yılının temmuz ayında evleneceğim, eski eşim bunu öğrenince, şu anda oturduğumuz evi benden alacağını ve kızlarımın velayetini benden alacağını söyleyerek beni tehdit ediyor.
2-Küçük kızım babasına gitmek istemiyor ve geldiğinde bir kaç gün yemek yemiyor. Babası bundan dolayı beni suçluyor.
3-Üç kızım için de eşim velayet davası açtı, beni iffetsizlikle suçluyor, yeniden evlenince çocuklarımın ruh sağlığının bozulacağını iddia ediyor.
Evlenmeyi planladığım kişi 52 yaşında bir evlilik yapmış, eşini kaybetmiş, 20 yaşında bir kızı olan bir albay.
Eşimin kızlarımın velayetini alma ihtimali var mıdır?
Küçük kızım için yapabileceğim bir şey var mı?
Eşimin bana verdiği evi geri alma ihtimali var mıdır?
Teşekkür ederim.
Old 27-02-2010, 00:07   #2
avukat.derviş.yıldızoğlu

Sayın Katılımcı; öncelikle şunu söylemeliyiz. Eski eşinizden boşanma protokolü gereğince haketmiş olduğunuz evin devri üzerinize yapılmışsa, yani adınıza tapuda tescil edilmişse, eşinizin bu evi sizden dava yoluyla alması olanak dışıdır.
Eşinizin size karşı açmış olduğu dava ise, velayetin kaldırılması davası olup, velayetin değiştirilmesi davasını kazanabilmesi için, sizin velayet hakkınızı kötüye kullandığınızı, çocuklarınızla ilgilenmediğinizi, çocukların ruhsal açıdan kötü duruma düşürecek bir ortamda yaşadığınızı, ahlaka aykırı bir yaşam tarzınız olduğunu (sizi tenzih ederek söylüyorum) ve buna benzer iddiaları ortaya atması ve ispatlaması gerekmektedir.
Salt yeni bir evlilik yapma düşünceniz, velayetin sizden alınmasını gerektirmez. bunun için aynı zamanda, çocuklarınızın yeni evliliğinizden sonraki ev ortamındaki durumları, buna alışıp alışamayacakları ya da ruhsal açıdan olumsuz etkilenip etkilenmeyecekleri önemlidir. Mahkemeler bu tür durumlarda çocukların sosyolojik ve psikolojik durumlarını bilirkişiler marifetiyle tespit ettirir. Çocukların görüşüne de başvurur. Burada tek önemli kıstas çocukların menfaatidir. Mahkeme, çocukların menfaatinin hangi durumda daha iyi olacağını düşünürse o yönde karar verir.
Bir avukattan hukuki yardım almanızı, maddi durumunuz iyi değilse, bulunduğunuz yer barosuna başvurarak, ücretsiz avukat talebinde bulunabilirsiniz.
Saygılarımla...
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi