Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tapuda tescil edilmeyen eşin intifa hakkı geçerli midir?

Yanıt
Old 06-01-2009, 11:19   #1
asstarrr

 
Varsayılan tapuda tescil edilmeyen eşin intifa hakkı geçerli midir?

Merhaba, müvekkilimin yarı hissesini satın aldığı dairenin diğer yarı hissesi adına kayıtlı olan kişinin ölümüyle mirasçılarına kalmıştır. Birnci sorum: bu durumda benim müvekkilim ile diğer mirasçılar arasınd müşterek mülkiyet mi vardır?

Murisin eşi taşınmazda oturmaktadır. Kendisine diğer hisseyi satın aldığımız tarihten itibaren işleyen kira alacağımız olan ecrimisil hakkını ödemesi ve müdahalenin meni için dava açtık. Davada kendisinin yasal intifa hakkı olduğunu syledi ve veraset ilamını ibraz etti. Veraset ilamı 1978 tarihli ve mirasın 70 sehim itibariyle 20 sehim mülkiyet, 30 sehim intifa hakkının eşine.. diye yazıyor. Bu intifa hakkı tapu siciline tescil edimemiş ve müvekkilimin haberi yok. Bize karşı ileri sürülebilir mi? Ve bir soru daha; bu veraset ilamında yazan sehim ne anlama geliyor. Pratikte birkaç daire varsa bunlardan hangisinde intifa hakkı verilmiş oluyor? Her daire için aynı verasete dayanarak intifa hakkı iddia edebilir mi?

Saygılar
Old 06-01-2009, 14:35   #2
ISTANAZ

 
Varsayılan

Eski Medeni Kanunun ilgili maddesi 1990 yılında değişmeden önce aşağıdaki gibiydi. İntifa hakkı sanırım bundan kaynaklanmaktadır. Burada intifa hakkı tüm tereke üzerinden geçerlidir. madde metninde de 'terekenin' demek suretiyle bu belirtilmiştir.


Müvekkiliniz yarı hisseyi aldığına göre taşınmazda müşterek mülkiyet söz konusudur.

0743
MK.
ÜÇÜNCÜ KİTAP
Miras

BİRİNCİ KISIM
Mirasçılar

ON ÜÇÜNCÜ BAP
Kanuni Mirasçılar

(B) Sağ Kalan Eş

I - Hakkı

Madde 0444:

(14.11.1990 tarih ve 3678 sayılı Kanunun 10 uncu maddesiyle değişmeden önceki şekli.) Müteveffanın karı veya kocası, füruu ile içtima ettikte muhayyerdir; dilerse terekeden yarısının intifa hakkını, dilerse dörtte birinin mülkiyetini alır.

Müteveffanın babası, anası veya bunların füruu ile içtima eden karı veya koca, mirastan dörtte birinin mülkiyeti ile beraber yarısının intifa hakkına; ve büyük babaları, büyük anaları veya bunların füruları ile içtima eden karı veya koca, terekeden yarısının mülkiyeti ile beraber dörtte birinin intifa hakkına ve bunlar da yok ise bütün mirasın mülkiyetine sahip olur.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Mülkiyet ve intifa hakkı ades Meslektaşların Soruları 2 05-06-2007 10:48
Intifa Hakkı ile hisse alımı - inşaat sözleşmesi - intifa hakkı sahibinin onayı KAANKAL Meslektaşların Soruları 1 06-04-2007 13:47
tapuya tescil edilmeyen gayrimenkule haciz filorinalı 1 Meslektaşların Soruları 2 22-02-2007 16:34
intifa hakkı sözleşmenin feri midir? Semanur Meslektaşların Soruları 4 13-12-2006 12:03


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03494501 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.