Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk Sohbetleri Hukuki yorumlar, görüşler ve tartışmalar.. Soru niteliği taşımayan her türlü hukuki sohbet için.

avukatlık mesleği ve hukukçuluk

Yanıt
Old 05-09-2007, 21:58   #1
hasbaloglu

Varsayılan avukatlık mesleği ve hukukçuluk

http://www.radikal.com.tr/ek_haber.p...2&haberno=6921
Taraf tutmak
Kısmen düşünürüz ama avukatların adaletin sağlanmasında doğrudan bir rolü olmadığı gerçeğini de gözardı edemeyiz. Bu hakimin işidir. Avukatın işi ise 'taraf tutma'dır. (Bu gerçeği avukatlık stajımın ilk zamanlarında öğrendiğimde okul hayatımdaki adalet ütopyasına avukatlıkla varmanın çok mücadele gerektirdiğini zihnime iyice kazıdım.) Avukat taraf tutandır ve bundan ötürü vekil olmayı kabul ettiği andan itibaren müvekkili aleyhine bir davranışta bulunamaz. Dava esnasında müvekkilinin haksız olduğunu anlayan bir avukatı düşündüğümüzde adaletin sağlanması için yapacak bir şeyinin kalmadığını görürüz. Müvekkili aleyhine beyanda bulunamayacağı gibi karşı tarafı da aynı davada savunması mümkün değildir. Hal böyle olunca avukatlığın 'taraf tutan' mı yoksa 'adaleti sağlayan' mı olduğuna siz karar verin.
BU RADİKAL İKİ GAZETESİNDE AV. YASİN KÖSE TARAFINDAN YAZILAN Bİ YAZIDIR
avukatlar bence hukukçu değiller ama genelgecer bi yargı gerekiyosa en azından bu tartışılabilir bi konu
moderatör büyüğüm bunun tartışalamayacak bi konu olduğunu avukatların hukukçu olduğunu söyleyip konunun sakıncalı olduğunu söyledi ama diğer avukatların görüşlerini almak için ısrar ediyorum ve 5 ay önceki bu makaleyi bulmak için canım çıktı . düzelterek tekrarlıyorum konuyu
sizce avukatlar hukukçumudur ? yoksa?
Old 05-09-2007, 23:25   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

Sayın Hasbaloğlu,

Ben bunları uzun zamandır düşünüyorum Yani (tüm cümlelere birebir iştirak etmemekle birlikte), yanınızdayım...

Haydi, tartışalım.

Saygılarımla...
Old 05-09-2007, 23:31   #3
Jeanne D'arc

Alıntı:
moderatör büyüğüm bunun tartışalamayacak bi konu olduğunu avukatların hukukçu olduğunu söyleyip konunun sakıncalı olduğunu söyledi

???
Old 05-09-2007, 23:48   #4
hasbaloglu

polislikle ilgili çok kötü bi intiba vardır ülkemizde ama polislere sorsak ( en basitinden bu ülkede ne rüşvetler yeniyo biz en az rüşvet bizim meslekte oluyo der ) haklılardır ve anlamazlar düşünceleri aynı şeye bunun derecesinde az meslek grubu dahil
ve ne yazıkki benim gördüğümce avukatlar içinde geçerli ama bu sitede bunun bi sorun olarak gösterildiği bi konuya rastlamadım bu kadar önemli bi konuya . galiba gerçekten avukatlarda özeliştiriden yoksunlar
sorun bununla ilgili insanlar avukatlardan adalet isterlerse ve avukatlarda kendilerini hukukçu olarak tanımlarlarsa kendilerini haksız bi üstünlükte bulurlar çünkü adalet yaratmak hakimlerin işidir ve bunu sağlamak için eğitimleri ve görüşleri farklıdır
bir insanı savunmak bence kutsal bi iş neden avukatlar( tenzi ederek ) bunun bilincinde yaptıkları işin yüceltmeye çalışmıyo
Old 06-09-2007, 01:18   #5
Av. Can DOĞANEL

Sn. hasbaloğlu,
Linkini verdiğiniz makalede yazar Avukatların hukukçu olup olmadığı konusunda hiçbir yorumda bulunmamışken, siz nasıl olup da böyle bir yargıya vardınız doğrusu anlayamadım.

"Avukat'ın taraf tutan mı? Yoksa Adaleti sağlayan mı olduğuna siz karar verin" demiş.

Burada Hukukçulukla ilgili bir laf geçmiyor. Avukat'ın taraf tutması Adaleti sağlama ülküsüne ulaşmada engel midir? diye sorulabilir.

Bu tip tartışmalarda çoğunlukla Ceza Hukuku üzerinden gidilir ve Avukatların üzerine yapışan "Suçluyu Savunan" yaftasının Avukatlığın itibarını düşürüp düşürmeyeceği, bir caniyi savunarak "Beraat" ettiren Avukat'ın bırakın Adaleti sağlamayı "ADALETSİZ BİR SONUCA VARILMASINA SEBEP OLAN KİŞİ" olduğu noktasında tıkanılır ve çoğunlukla aynen aktardığınız makalenin yazarının son cümlesinde olduğu gibi "Her insanın savunulacak bir yönü vardır." denilerek bitirilir.

Gerçekten de her insanın savunulacak bir yönü vardır. Neyle suçlanırsa suçlansın, yargılama sona erip, hüküm verilip bir de kesinleşinceye kadar HERKES istisnasız HERKES masumdur. Oysa çoğunlukla daha karakolda hüküm verilip, idam sehpaları kurulduğu içindir ki HERKESİN SAVUNULMAYA İHTİYACI VARDIR. Bir hapisanenin görüşme bölümünde kendisine insani olarak en aşağılık eylemler isnat edilen kişiyle el sıkışır, konuşursunuz. (Bu halka inmekten çok öte bir deneyimdir.) Onun savunulacak bir yanını bazen, "ona rağmen" aramak zorunda kalırsınız. Çoğunlukla öylesine aşağılanmış, öylesine ezilmiş ve hakarete uğramıştır ki, onu o ana kadar savunmasız bırakan sistem başarılı olmuş ve "onu" kendi kendisinden nefret eder hale getirmiştir. Artık iddianame, duruşmalar ve karar süreci sonu başından belli bir yeşilçam melodramından farksızdır aslında. Taraf mıydık? Evet! Kendisinden yana bile taraf olamayacak hale getirilmiş olan o adamın yanında evet! Bu sizin tabirinizle hukukçuluk mudur? Hukuksuzluk mudur? Bilemem ama benim nazarımda bir maznunu (mazlumu) savunuyor olmak, Adalete verilen en güzel hizmettir. Adaleti dağıtan konumda bulunanlar da unutulmamalıdır ki savunanların müsade ettiği kadar pervasızca, savunanların müsade ettiği kadar rahat adalet dağıtabilirler. Avukat'ın görevi bu anlamda rahatsız etmektir. Neticesinde Adalet dağıtmak vicdan meselesiyse, Adalet Hakimlerin Vicdanında yaşıyorsa, o vicdanları rahat bırakmaya, o vicdanların miskinleşmesine sebep olmaya Adalete hizmet eden hiçbir Avukat'ın hakkı yoktur.
Old 06-09-2007, 08:13   #6
Admin

Sayın hasbaloglu,

Lütfen Türk Hukuk Sitesi forum alanlarımızdaki mesajlarınızda chat dili kullanmayınız ("bi, yeniyo, oluyo, çalışmıyo" vs.), özenli bir Türkçe ile yazışınız. Özellikle de Hukuk Sohbetleri gibi nitelikli ve üst düzey bir hukuki tartışma ortamı sağlamaya çalıştığımız forum alanlarımızda bu kuralımız konusunda ÇOK daha hassasız.
Old 06-09-2007, 16:13   #7
*sinequanon*

Adalet denen olguyu yaratan sadece kararı veren merci değildir.Karar aşamasına gelene kadar gösterilen çabaların ve ortaya çıkarılan doğruların sonucudur adalet.Terazinin neyi gösterdiğini görebilme işi hakimin olsa da kefeleri doldurma işi avukatlarındır.

Saygılar...
Old 06-09-2007, 16:35   #8
Av.Ufuk Bozoğlu

Taraf olmak adaletin ortaya çıkmasında bir engel değil, olması gerekendir.

Hukuki doğru bir çok hukuki konu ve ayrıntının değerlendirilmesi ile bulunabileceğine göre, avukat
çok önemli bir kaynaklık görevi görmektedir.

Davacı ve davalı ve vekilleri hukuki sorunu kendi penceresinden ortaya koymaktadır.

Somut olayı, kanuna ve hakkaniyete uygun çözme işi hakime aittir.

Avukatların hukukçu olmadığını düşünmek bana yanlış geliyor.

Saygılarımla...
Old 06-09-2007, 17:06   #9
Av.Ersin VARGÜN

Herşeyden önce şunu belirteyim ki; avukat elbette taraftır. Ancak avukatın taraf olması onun hukukçuluğuna halel getirmez. Taraf olmanın menfi bir şeymiş gibi algılanmasını şahsen anlayamadım. Hukuk her zaman taraflar üzerinden yürür.Bu demek değildir ki bir taraf daima haklı ve diğer taraf daima haksızdır!
Haklı olanı savunmak, onun tarafında olmak o avukatı yüceltmeyeceği gibi haksız olduğu hükmüne varılan tarafı savunan avukat da değerini yitirmez.Zira haklı olanın ne kadar haklı olduğu, haksız olanın da ne nisbette haksız olduğunu ortaya çıkarmak da avukatlığın icrasından sonra ortaya çıkar, öyle ki haklılığın da haksızlığın da derecesi var. Mahkeme kürsüsü önünde hakkını aramaya çalışana yardım vazifesi de adaleti dağıtma görevine doğrudan müdahaledir.Hukuk terazisinde kefelerden birine kelebek konsa dengeler değişir, işte avukat konacak kelebeği yönlendiren veya ona müdahale edendir. Netice olarak avukat hem taraf hem hukukçu hem adaleti sağlayanlardandır!
Old 06-09-2007, 21:41   #10
Hak Hukuk

Varsayılan Adaleti sağlama

Adaleti dağıtma işi hakime aittir;aslolan budur.Avukat bakımından aslolan ise hukuku yaratmadır;çünkü avukat daha bir hayatın içerisindedir.Fakat avukatlar da adaletin tecellisine katkı yaparlar.Mesela davayı kazanan tarafın avukatı, haklı olanın davayı kazanmasını sağlayarak adaleti gerçekleştirmektedir. Avukatlar çoğu zaman haksıza karşı zayıfı savunarak adalete hizmet etmektedirler.
Old 07-09-2007, 20:25   #11
OLCAYK

Avukatlar hukukçu mudur? Bu sorunun sorulması bile ilginç. Adaletin sağlanmasını SAĞLAMAK, HATTA SAĞLAMASINI YAPMAK elbette avukatların görevidir. "Dava esnasında müvekkilinin haksız olduğunu anlayan bir avukatı düşündüğümüzde adaletin sağlanması için yapacak bir şeyinin kalmadığını görürüz" denilmiş. BU NE DEMEK? Dava alınırken de bunu anlamak mümkün? Avukat müvekkilinin haksız olduğunu görünce O' nu savunmayı bıraksın mı, ya da olmayan deliller UYDURUP O'nu haklı mı çıkarsın? Adalet sadece adil olan değildir bence, adelet aynı zamanda adil yargılamanın gerçekleşmesidir. Bunu sağlaycak güvencede avukatlardır, savunma makamıdır. Avukatlık suçluyu yada haksızı haklı kılmak değildir. Avukatlık hukukun uygulanmasını sağlamaktır. Bütün iş hakimlerin dersek, asıl TARAF olan onlar olur bence. Hukukçu olabilmek bir onurdur, bunu savunma, iddia, yargı olarak ayırmıyorum, ayıranlarada bir kere daha düşünmelerini tavsiye ediyorum.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi