Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İş Yeri Açma Ruhsatı İçin Malikin İmza Vermemesi

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 10-01-2016, 09:31   #1
Fazladanödemeyeçözüm

Varsayılan İş Yeri Açma Ruhsatı İçin Malikin İmza Vermemesi

Merhaba sayın meslektaşlarım, müvekkil yönetim planında oy birliği ile iş yeri olarak kullanılabilir kararı bulunan bir mecuru kiralamış ve kuaför açmak için ruhsat başvurusunda bulunmuştur. Binada yıllardır malik olan bir daire sahibi ise iş yerinin kuaför olacağı gerekçesiyle şimdi imza vermeye yanaşmamaktadır.Bu durumda imza vermemeye ısrar eden malike karşı yönetim planında oy birliği ile alınmış bulunan karar karşısında nasıl bir hukuki aksiyon alınacağına ilişkin meslektaşların varsa tecrübesine ihtiyaç duyuyoruz.Yönetim planında bu konuda oybirliği ile alınmış bir hüküm olmasına rağmen belediyenin maliklerden teker teker yeniden imza istemesi de başka bir hukuki ayıp olarak görülüyor. Teşekkürler..
Old 10-01-2016, 14:51   #3
Fazladanödemeyeçözüm

Çok teşekkürler meslektaşım ilginiz için ancak belirtmek isterim ki yönetim planının ihdas edildiği tarihte şu an imza vermeyen malikin de onayı alınmış ve bana kalırsa sonraki malikler bakımından uygulama doğru olabilir.Eski malikin tavrı fikrimi değiştirdim artık yönetim planındaki rızam geçersizdir demesinden ibaret.
Old 10-01-2016, 17:13   #4
Armağan Konyalı

Bu aşamada çözüm şu sorunun yanıtında:
Kat Mülkiyeti Kanunu’nun 28’inci maddesi hükmüne göre yönetim planı kat maliklerini bağlar ama belediyeyi de bağlar mı?

1-Kanun belediyeden söz etmiyor:

‘’MADDE 28 - …Yönetim plânı, bütün kat maliklerini bağlayan bir sözleşme hükmündedir.’’
………
‘’Yönetim plânı ve bunda yapılan değişiklikler, bütün kat malikleriyle onların külli ve cüzi haleflerini ve yönetici ve denetçileri bağlar.’’

Eğer belediye kat malikleri arasındaki anlaşmazlıkları çözerse yetki ve görevini mahkemenin aleyhine aşmış olur mu?

2- Buna karşın yönetim planınında açıkça izin verilmiş bir işyeri için belediye tarafından mahkemenin yolunu göstermek işi yokuşa sürmek anlamına gelir mi?

Yönetim planı izin konusunu çözen bir belge olarak kabul edilemez mi?

Benim düşünceme göre işyerinin açılması daha öncelikli olmalı ve belediye yönetim planına dayanarak işyeri ruhsatı vermelidir. İşyeri açılışı yıllar sürecek uzun mahkeme sürecini beklememelidir.

Eğer diğer kat maliklerinin bir hakları varsa bu haklarını sonradan mahkemede arayabilirler. Onların hakları da önemlidir ama işyeri açılışı en önemlisidir.

Eskilerin deyimiyle ''Ehem mühime müreccahtır.''
Anlaşılır deyimle ''En önemli olan, önemli olana yeğ tutulmalıdır.''

Ne yazık ki bu görüşümden yana veya aksine bir kural veya karar bulamadım.

Saygılarımla
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi