Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

BİR FİİLİN SUÇ OLMAKTAN ÇIKMASI ve SONRASINDAKİ USUL...

Yanıt
Old 27-10-2010, 19:35   #1
Av.Elf

Varsayılan BİR FİİLİN SUÇ OLMAKTAN ÇIKMASI ve SONRASINDAKİ USUL...

Merhaba,
Siyeti belli bir süredir pasif olarak takip ediyorum. Aklıma bir sorunun takılması, artık aktif olarak sizlerin aranıza dahil olmama vesile oldu.
Ceza ve idare hukuku ile çok ilgili değilim. Siz sevgili meslektaşlarımın bana yardımcı olacağınızı düşündüm.
Efendim aklıma takılan husus şudur:

X, belli bir fiilden dolayı memuriyet sıfatını kaybetmiştir ve cezaevinde yatmaktadır. Ancak belli bir süre sonra söz konusu fiil, suç olmaktan çıkartılmıştır. X'in özgürlüğüne kavuşması ve tekrar memuriyet sıfatını kazanması için ne yapması gerekmektedir?

Cahilliğimi hoş görünüz.
Şimdiden teşekkürler.
Old 27-10-2010, 22:08   #2
BALDIRAN

Merhaba.5237 sayılı TCK.nun 7. maddesi gereği, sanık lehine olan yasanın uygulanması söz konusu olduğundan, hükmü veren mahkemeye başvurarak, uyarlama yargılaması yapılmasını talep etmenizi öneririm öncelikle.Kanun, böyle bir ceza veya güvenlik tedbirine hükmolunmuşsa, infazı ve kanuni neticeleri kendiliğinden ortadan kalkar diyor. Buradan alacağınız karardan sonra memuriyete iade için başvurmanız daha mantıklı olur. Saygılar
Old 27-10-2010, 22:49   #3
Av.Erkan Şenses

Sonradan çıkan kanun, fiili suç olmaktan çıkarıyorsa, sanık hakkında yüklenen suçun kanunda suç olarak tanımlanmamış olması gerekçesiyle beraat kararı verilecektir.. Ancak sayın meslektaşım yakınlarda suç olmaktan çıkarılan bir fiil var mıydı? O hususu da belirtirseniz sevinirim. Saygılar
Old 28-10-2010, 12:12   #4
Avukat Tekin

Alıntı:
Yazan Av.Erkan Şenses
Ancak sayın meslektaşım yakınlarda suç olmaktan çıkarılan bir fiil var mıydı? O hususu da belirtirseniz sevinirim. Saygılar

Örnekleri vardır. Örneğin yeni çek yasası ile çek koçanını iade etmeme suçu ortadan kalkmıştır.
Old 28-10-2010, 12:17   #5
piaaaaaa

Sayın Meslektaşım,

Siz de aynı şekilde benim cahiliyetimi mazur görün ancak, kişinin suç olarak tanımlanan fiili işlediği tarihteki kanunun dikkate alındığını düşünmekteyim. Dolayısıyla, kişi fiili işlediği zaman fiil suç olarak nitelendirilmiş ve hüküm buna göre verilmiş ise, sonradan bahsi geçen fiilin niteliğinin değiştirilmesi kişiyi etkilemeyecektir.

Yine de konuyu daha fazla araştırmak gerekir. Fazladan bir bilgiye ulaşırsam sizinle paylaşırım.

İyi çalışmalar.
Old 28-10-2010, 12:26   #6
Avukat Tekin

Alıntı:
Yazan piaaaaaa
Sayın Meslektaşım,

Siz de aynı şekilde benim cahiliyetimi mazur görün ancak, kişinin suç olarak tanımlanan fiili işlediği tarihteki kanunun dikkate alındığını düşünmekteyim. Dolayısıyla, kişi fiili işlediği zaman fiil suç olarak nitelendirilmiş ve hüküm buna göre verilmiş ise, sonradan bahsi geçen fiilin niteliğinin değiştirilmesi kişiyi etkilemeyecektir.

Yine de konuyu daha fazla araştırmak gerekir. Fazladan bir bilgiye ulaşırsam sizinle paylaşırım.

İyi çalışmalar.

Hayır üstad. Bir ffil suç olmaktan çıkmışsa ceza tüm sonuçlarıyla ortadan kalkacaktır. Bu yönde aldığımız karar mevcuttur.
Old 28-10-2010, 12:31   #7
piaaaaaa

Alıntı:
Yazan Avukat Tekin
Hayır üstad. Bir ffil suç olmaktan çıkmışsa ceza tüm sonuçlarıyla ortadan kalkacaktır. Bu yönde aldığımız karar mevcuttur.

Böylelikle öğrenmiş oldum. Çok teşekkür ederim.
Old 28-10-2010, 12:36   #8
butterfly

Avukat Tekin'e katılarak, bu yönde bizim de aldığımız bir kararın mevcut olduğunu ve fiilin suç olmaktan çıkmasıyla cezanın tüm sonuçlarıyla ortadan kalkacağı kesindir.

Kolay gelsin.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi