Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

boşanma davası sürecinde aynı evde yaşamak ve nafaka

Konuyu Kilitleyin
Old 25-12-2012, 20:22   #1
Konuk

Mutsuz boşanma davası sürecinde aynı evde yaşamak ve nafaka

selamlar.eşime boşanma davası açtım.alkol alıp şiddet uyguluyor.benm maddi durumum olmadığı için ayrı bir ev tutamıyorum.şu an dava açtım.eğer nafaka bağlanırsa ev tutmayı düşünüyorum.hakim nafaka bağlarmı.yoksa aynı evdesiniz diye nafaka bağlamazmı .bu konuda bilgi veririseniz sevinirim.zor durumdayım.teşekkürler
Old 27-12-2012, 12:16   #2
meltem2007

Alıntı:
Yazan Konuk
selamlar.eşime boşanma davası açtım.alkol alıp şiddet uyguluyor.benm maddi durumum olmadığı için ayrı bir ev tutamıyorum.şu an dava açtım.eğer nafaka bağlanırsa ev tutmayı düşünüyorum.hakim nafaka bağlarmı.yoksa aynı evdesiniz diye nafaka bağlamazmı .bu konuda bilgi veririseniz sevinirim.zor durumdayım.teşekkürler
Aslında şu anki koşullarla ayrı yaşama hakkınız doğmuş durumda.Mahkemeden tedbir nafakası bağlanması talep edilmelidir. Dava dilekçesinde tedbir nafakası bağlanmasını talep edilmediyse, duruşma gününü beklemeden, bunun için ayrı bir dilekçe yazıp talep edilebilir. Bu dilekçede ayrı bir eve çıkma zorunluluğunuzdan ve bunu gerçekleştirebilecek maddi gücünüzün bulunmadığından ayrıca bahsedilmelidir.
Ayrıca boşanma davasından ayrı olarak, Aile Mahkemesine müracaat edip eşinizin suç oluşturan bu eylemleri sebebiyle eşiniz aleyhine uzaklaştırma kararı aldırıp, evin de boşanma davası süresince tarafınıza tahsisini talep edebilirsiniz.
Davanızı bir avukat eliyle takip etmeniz sizi hak kaybından korur. Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse, davanızın bulunduğu yer Barosuna yazılı başvurarak tarafınıza ücretsiz avukat tayin edilmesini isteyebilirsiniz.
Old 28-12-2012, 19:54   #3
Konuk

ben dava dilekçemde tedbir nafakası talep etmiştim.benm merak ettiğim hakim halen aynı evde yaşadığımız için nafaka bağlamazmı.şu anmecburiyetten aynı evde kalıyorum.bunu hakime söylesem nafaka bağlarmı.bukonuda bilgi verirseniz sevinirim.
Old 28-12-2012, 20:45   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Aynı evde yaşasanız da eşinizin ailenin geçimine katkıda bulunmadığını ve başka bir yere gidecek maddi gücünüzün olmadığını, zaruret içinde bulunduğunuzu belirtmek gereklidir.

Hakim boşanma davası açılmakla tarafların geçimine ilişkin tedbirleri ayrıca bir kusur araştırması yapmadan almak zorundadır. Çalışmıyor olmanız, gelirinizin bulunmaması vs.. gibi hususlarla tedbir nafakası talebiniz değerlendirilecektir.

Eşler birlikte yaşarkan de hakim gerekli önlemleri almakla yükümlüdür.

Davanızı bir avukatla takip ediniz. Davanızın bulunduğu yer barosuna başvurunuz.

Saygılar.
Old 28-12-2012, 21:29   #5
Konuk

benim dava açmamla temyiz zaptı hazırlandı.polis bana geçimini kim sağlıyor dediğinde eşim sağlıyor demiştim,eşim 1 ay öncesine kadar bizim ihtiyaçlarmızı karşılıyordu,ama şu an bize 5 kuruş vermiyor.öncesinde eşim ihtiyaçlarımızı karşılıyor demiştim.hakim bunu göz önüne alıp nafaka talebimi red edermi.duruşma günü eşimin bizim ihtiyaçlarımızı karşılamadığını belirtsem olurmu.yoksa önceki söylediğim,ihtiyaçlarımızı karşılıyor demiş olmamımı göz önüne alır.saygılar
Old 28-12-2012, 21:47   #6
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Mali durum araştırmanızda geçiminizi eşinizin karşılaması sayesinde sağladığınızı beyan etmeniz nafaka almanıza engel olmaz.

Eşinizin evin geçimine, sizin iaşenize katkıda bulunmayı kesmesine ve değişen her türlü koşula göre tedbir nafakasının bağlanması, sonrasında arttırılması ve azaltılması mümkündür.

Bilgisayar ekranından fazlasını yapmak mümkün değildir.

Bir an önce davanızın açıldığı yer barosuna ücretsiz avukatlık hizmetinden yararlanmak için başvurunuz. Mahkemeden de bu başvuru için tarafınıza süre verilmesini isteyebilirsiniz.

Kahdem'e gösterdiğiniz ilgiye teşekkür ederiz.

Saygı ile,
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi