Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çekte Vade - Çekin Keşide tarihinin İlerki bir Tarih olması ve Çekin İbrazı

Yanıt
Old 19-10-2006, 00:18   #1
uye9493

 
Varsayılan Çekte Vade - Çekin Keşide tarihinin İlerki bir Tarih olması ve Çekin İbrazı

merhabalar. keşide tarihi 3 ay sonra olan bir çek için bugunden bankaya götürülerek karşılıksız kaydı vurduluralabilirmi ve bu nedenle icra takibine geçilebilrimi ayrıca karşılık çek keşide etmekden dava açılabilirmi? Diğer bir husus da .çekin arkasının daksillenerek keşidecinin kendisnin yeniden hamiline ciro etmesi mümkünmüdür çek çek vasfını yitirirmi? bildiiğime göre çekde vade olmaz görüldüğünde ödenir uygulamada karşılaşan üstadlar varsa ve bilgilerini yazarlarsa memnun olurum tşk ederim. saygılarımla
Old 19-10-2006, 00:49   #2
Admin

 
Varsayılan

Sizin de belirttiğiniz üzere çekte vade olmaz ve çek görüldüğünde ödenir. Çekin keşide tarihi ilerki bir tarih dahi olsa, bugünden bankaya ibraz etmeniz mümkündür. İbraz esnasında çekin karşılığı yoksa banka karşılıksız kaşesi basmak zorundadır. Böyle bir çeke dayanarak Kambiyo Senetlerine Mahsus icra takibi de yapılabilir.

Uygulamada bankalar böyle çekler için sorun çıkarabiliyor. Özellikle çeki ibraz eden işi bilmeyen bir vatandaşsa. Bankalar çekin "süresinin gelmediğinden" bahisle işlem yapmaktan imtina edebiliyor. Bu durumda ısrarcı olmak, çekte vade olmadığınızı bildiğinizi göstermek, gerekirse banka müdürüyle konuşmak işe yarayabiliyor. Ancak herşeyin sonuçsuz kaldığı durumlarda da, muhatap bankaya ibraz tek yolunuz değil. Çeki kendi çalıştığınız banka aracılığıyla takasa verebilir ve böylece işleme alınmasını sağlayabilirsiniz. Takas yoluyla kendisine ulaşan bir çekte muhatap bankanın bu tip dalavereler yapması mümkün değil, yasal bir işlem olduğundan, bankada yasal işlem (=ödeme veya karşılıksız damgası vurma) yapmak zorunda.


Konuyla ilgisiz küçük bir rica: Açtığınız yeni konuların başlıklarını daha özenli seçerseniz, hem yanıt alma şansınız artar, hem de bu konuya verilecek yanıtlar ilerde daha fazla kişiye faydalı olur. Bu açıdan örneğin bu konuya sizin verdiğiniz "çek" başlığı yerine benim verdiğim "Çekte Vade - Çekin Keşide tarihinin İlerki bir Tarih olması ve Çekin İbrazı" gibi bir başlık daha aydınlatıcı olabiliyor.
Old 19-10-2006, 01:37   #3
ibreti

 
Varsayılan

Alıntı:
Diğer bir husus da .çekin arkasının daksillenerek keşidecinin kendisnin yeniden hamiline ciro etmesi mümkünmüdür çek çek vasfını yitirirmi?

Ciro ya da ibraz kaşesinin daksil ya da başkaca bir madde ile kapatılarak çekin tekrar tedavüle çıkartılması mümkün değil. Ciro iptal edilmek isteniyor ise iptal biçiminin iptal edilen cironun okunmasını engellemeyecek biçimde olması gerekir, diye düşünüyorum.
Old 19-10-2006, 11:33   #4
gerunsal

 
Varsayılan

Alıntı:
Karşılıksız çek: Madde 16– (Değişik: 26/2/2003-4814/14 md.)
Üzerinde yazılı keşide tarihinden önce veya ibraz süresi içinde 4 üncü madde uyarınca ibraz edildiğinde, yeterli karşılığı bulunmaması nedeniyle kısmen de olsa ödenmeyen çeki keşide eden hesap sahipleri veya yetkili temsilcileri, kanunların ayrıca suç saydığı haller saklı kalmak üzere, çek bedeli tutarı kadar ağır para cezasıyla cezalandırılırlar. Ancak verilecek para cezası seksenmilyar liradan fazla olamaz. Bu miktar, 1.3.1926 tarihli ve 765 sayılı Türk Ceza Kanununun ek 2 nci maddesine göre her yıl artırılır. Bu suçtan mükerrirlere, bir yıldan beş yıla kadar hapis cezası verilir.
Bu suçun, organ veya temsilcisi tarafından tüzelkişi yararına işlenmesi halinde özel hukuk tüzelkişisi hakkında da birinci fıkra uyarınca para cezasına hükmolunur. Ayrıca yetkili temsilci tarafından yararına çek keşide edilen hesap sahibi gerkişi hakkında da bu fıkra hükmü uygulanır.
Mahkeme, ayrıca işlenen suçun niteliğine göre bir yıl ile beş yıl arasında belirleyeceği bir süre için hesap sahiplerinin ve yetkili temsilcilerinin çek hesabı açtırmalarının yasaklanmasına karar verir. Yasaklanma kararı bütün bankalara duyurulmak üzere Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasına bildirilir.
Kısmen veya tamamen karşılıksız çıkan her çek yaprağı ayrı bir suç oluşturur.

3167 Sayılı yasanının yukarıya alıntıladığım kaşılıksız çek keşide etmek suçunu düzenleyen 16. maddesinin 1. fıkrasında açıkça belirtildiği üzere bu çek ile ilgili olarak keşideci hakkında karşılıksız çek keşide etmek suçu nedeni ile suç duyurusunda bulunabilirsiniz.

Old 19-10-2006, 16:43   #5
gursan

 
Varsayılan

Söz konusu çeki keşide tarihinden önce yazdırıp icra takibi yapabilirsiniz Ancak Karşılıksız çekten dolayı C. savcılığına şikayette bulunabilmeniz için çekin üzerinde yazılı keşide tarihine göre hesaplanacak düzeltme hakkı süresinin sonunu beklemek zorundasınız.
Old 19-10-2006, 19:32   #6
uye9493

 
Varsayılan

cevaplar için teşekkur ederim yalnız bir konunun cevabını henüz bulamadım.keşidecinin tedavüle çıkardıktan sonra çekleri verdiği kililerden çeki geri alıp ve çeki verdiği kişinin isim ve imzasının üzerini daksilleyerek yeniden hamiline ciro etmesi durumunda çek çek vasfını korumaya devam edermi? teşekkürler
Old 20-10-2006, 03:42   #7
Av. Muzaffer ERDOĞAN

 
Varsayılan Çektin keşide tarihi

Şu anda evde olduğum için daha geniş bir gerekçe gösteremeyeceğim ama genel bilgilerimle şunları ifade edebilirim:

Çekte (kıymetli evrak) ciro el değiştirme göstergesidir. Bu nedenle hamile ciro edilecekse gene ciro hükümlerine göre yapılmalıdır. Eski cirantaya (veya keşideciye) iade ediyorsanız dönüş cirosu olarak tanımlanan bir ciro ile ona devredip aradaki cirantaları devreden çıkarmanız gerekir.Zaten keşideciye iade ediyorsanız böyle bir sorun oluşmaz. Çünkü çekin temelindeki borç ilişkisi ortadan kalkar.Kuskusuz ki çekin hukuki varlığını sürdürmek isteyebilirsiniz bu da ancak ciro yolu ile olabilir. Yani bir kişi aynı çeki birden fazla defa cirolayabilir. Buna keşideci de dahildir. Ancak ciro silsilesi düzgün olmak zorundadır.

Öte yandan ceza hukukuna göre kıymetli evraktaki sahtecilik resmi evraktaki sahteciliğe göre cezalandırılır. Kastınızı bilmiyorum ama daksillemek bu eylemi oluşturabilir. Bence en doğrusu dönüş cirosu veya cironun çizilmesidir. Cironun çizilmesi ciro silsilesine zarar vermez sadece çizilmiş ciroyu sorumluluktan kurtarır. Daksilin her hangi bir kimyasalla çözülebileceği de unutulmamalıdır. Bu çerçevede çekin yapısı üzerinde oynamadan, dönüş cirosu veya ciro/lar çizilerek iade edilmesinin, yasal yolların daha emin ve mantıklı olduğunu düşünüyorum.

Saygılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Sahte Mahkeme Kararıyla Çekin Ödemesinin Durdurulması Av.Nevra BAŞKAL Hukuk Sohbetleri 11 19-12-2006 12:53
ödeme yasağı olan çekin takibi difensore Meslektaşların Soruları 1 16-11-2006 09:06
çekin yetkisiz kişi tarafından imzalanması atak Meslektaşların Soruları 1 08-11-2006 14:13
Karşılıksız Çekin Faizi cevat eren Hukuk Soruları Arşivi 1 27-02-2002 17:07


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04304290 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.