Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Miras ve vekaletin kötüye kullanılması

Yanıt
Old 08-12-2011, 00:53   #1
MBU

 
Varsayılan Miras ve vekaletin kötüye kullanılması

Öncelikle tüm meslektaşlarıma iyi mesailer diliyorum.Müvekkil, imam nikahlı eşi 2005 yılında vefat edince malların yönetimi içinreşit olmayan çocukları adına velayeten üvey oğluna vekalet veriyor ancak üveyoğlu bu vekalete dayanarak miras bırakanın tüm mallarını öz kardeşleri ve kendi adına geçiriyor. Şu anda velayeten adlarına hareket edilen çocukların bir kısmı büyüdü vereşit bir kısmı ise halen velayet altında ve mirastan hiçbir şekilde payalamadıkları gibi mağdur durumdalar.

1. Bu tür davalarda zamanaşımı süresi hakkında çelişkilervar. Zamanaşımı süresi nedir?

2. Reşit çocukların vekaletin kötüye kullanılmasınedeni ile dava açması ve miras paylarını üvey kardeşlerinden talep etmelerimümkünmüdür?

3. Halen reşit olmayan çocuklar için ailemahkemesine başvurarak vekaletin kötüye kullanıldığından bahisle üvey kardeşlerindenmiras paylarını talep etme hakkımız varmıdır?

4. Şirket hisseleri açısından talep durumu nedir?

İçtihat paylaşılırsa çok sevinirim. Teşekkürler…
Old 08-12-2011, 10:52   #2
Cumhur Okyay

 
Varsayılan

1- Zamanaşımı: Vekâlet görevi kötüye kullanılmış ve özellikle sözleşme yapan kişi (Ü), vekil ile el ve işbirliği içerisinde ise veya en azından vekalet görevinin kötüye kullanıldığını biliyor yahut bilmesi gerekiyorsa( somut olayda, bilmesi gereken kişidir), vekil eden,sözleşmenin feshini, bu sözleşmeye göre tapuda intikal yaptırılmışsa tapunun iptalini her zaman istiyebilir. Vekâlet görevinin kötüye kullanılması nedeniyle açılan iptal ve tescil davaları hiçbir süreye bağlı değildir.Davalı olarak vekil ve Üçüncü kişi birlikte gösterilecektir.
2- Reşit çocukların da dava açmaları mümkün olduğu gibi açılan davaya müdahale de edebilirler. (Vekaletname onlar adına da velayeten verilmiştir)
3- Reşit olmayan çocuklar için de anaları velayeten dava açacaktır. ( esasen anaları, vekaletnameyi de onlar adına velayeten vermiştir)
4- Şirket hisseleri hakkında tam sarahat olmadığından onlar hakkında araştırma ve inceleme yapmak gerekecektir.
Öte yandan, konunun ailemi yoksa asliye hukukmu olduğunun değerlendirilmesi gerekir,
Bunların yanı sıra, Vekâlet akdi ve içtihatlar hususunda, Bkz. (Eraslan Özkaya, " Vekâlet Sözleşmesi ve Kötüye Kullanılması," Seçkin Yayınevi, Ankara 1997). Kolay gelsin.
Old 08-12-2011, 13:24   #3
M.SERDAR DEMİRTAŞ

 
Varsayılan

Vekaletnameye dayalı temsil yetkisinin (vekalet görevinin) vekil tarafından, vekalet verenin zararına, kendisinin veya işbirliği yaptığı başka birisinin yararına kullanılması halinde, yapılan işlemin (satış, kira vb.) vekil edeni bağlamayacağı çünkü vekilin (ve onunla işbirliği halinde olan üçüncü kişinin) «objektif iyiniyet kuralları»na (MK. 2) aykırı hareket etmiş sayılacağı –Vekalet verene ait çekişmeli taşınmazı değerinden çok düşük bir bedelle satın alan kişinin iyiniyetli sayılamayacağı– Vekaletin kötüye kullanması nedeniyle açılan iptal ve tescil davalarının zamanaşımı ve hak düşürücü sürelere bağlı olmadığı– Vekaletnameye dayalı temsil yetkisinin (vekalet görevinin) vekil tarafından, vekalet verenin zararına, kendisinin veya işbirliği yaptığı başka birisinin yararına kullanılması halinde, yapılan işlemin (satış, kira vb.) vekil edeni bağlamayacağı çünkü vekilin (ve onunla işbirliği halinde olan üçüncü kişinin) «objektif iyiniyet kuralları»na aykırı hareket etmiş sayılacağına ilişkin olarakHGK.’nin 25.4.2001 T. E:1-306, K:404 sayılı ilamı mevcuttur. , Ancak vekili ile sözleşme yapan kişi Medeni Kanunun 3. maddesi anlamında iyi niyetli ise yani vekilin vekalet görevini kötüye kullandığını bilmiyor veya kendisinden beklenen özeni göstermesine rağmen bilmesine olanak yoksa, vekil ile yaptığı sözleşme geçerlidir ve vekil edeni bağlar şeklinde yine Hukuk Genel Kurulunca verilen 11.5.2005 T. ve E: 1-273, K: 332 sayılı ilamı da göz önünde bulundurmanız gerekir.
Old 08-12-2011, 13:28   #4
Cumhur Okyay

 
Varsayılan

Yoksa, vekil ile yaptığı sözleşme geçerlidir ve vekil edeni bağlar şeklinde yine Hukuk Genel Kurulunca verilen 11.5.2005 T. ve E: 1-273, K: 332 sayılı ilamı da göz önünde bulundurmanız gerekir.

Ne var ki, üveyoğlu bu vekalete dayanarak miras bırakanın tüm mallarını öz kardeşleri (el ve iş birliği, en azından bilmesi gereken kişiler) ve kendi adına geçiriyor !! Saygılarımla...
Old 08-12-2011, 14:04   #5
M.SERDAR DEMİRTAŞ

 
Varsayılan

Görebiliyorum Sayın 06Cumhur ; yine de gözönünde bulundurulsun ; hiçbir uyuşmazlık sadece anlatılan kadar değildir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Vekaletin kötüye kullanılması ex lege Meslektaşların Soruları 4 11-04-2015 13:50
Vekaletin kötüye kullanılması,muvazaa S.YÜCE Meslektaşların Soruları 3 08-04-2010 21:54
vekaletin kötüye kullanılması-ipotek Nuriye Değer Meslektaşların Soruları 1 12-09-2007 02:36
vekaletin kötüye kullanılması Avukat Kamer Akgül Meslektaşların Soruları 3 01-12-2006 13:38


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04115200 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.