Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vekaletname İkİ Avukat Varsa İkİ Avukat Arasindakİ Vekalet Ücretİ Sorunu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-06-2009, 16:25   #1
Mefkure

Önemli Vekaletname İkİ Avukat Varsa İkİ Avukat Arasindakİ Vekalet Ücretİ Sorunu

Merhabalar.Aklıma bir şey takıldı.Açılan bir davada davacının iki ayrı avukata aynı vekaletname ile yetkilendirdiği bir durum var.Ve avukatlardan ( A ) bu müvekkilin alacağı ile ilgili olarak kısmi dava açıyor ve bir iki celse davalara katılıyor daha sonraki celselere diğer avukat ( B ) katılıyor ve dava bitiyor.Biten bu davanın tebligatınıda davaya ilk giren avukat ( A ) alıyor ve ilamı icraya hem ( A ) hem ( B ) adına koyuyor.Daha sonra alacağın kalan kısmı için ek dava açılıyor ve bu dava tek celsede bitiyor davayı açan ve duruşmaya giren avukat ( B ) ve bu ek davanın ilamını icraya koyanda avukat ( B ) .Burada sormak istediğim soru şu açılan ek dava ve ek davanın ilamında ismi geçmeyen ama dosyalara konulan vekalette adı bulunan avukat ( A ) hükmedilen vekaet ücretinin yarısına hak kazanır diye düşünüyorum.Avukat ( B) sadece benim ismim geçiyor diyerek vekalet ücretinin tamamını alabillir mi? Çünkü verilen vekalette avukatların birlikte ve ayrı ayrı olarak yetkilendirilmesine karar verilmiştir.
Old 11-06-2009, 20:42   #2
Av.Cengiz Aladağ

Ek davayı açan ve takip eden avukat B olduğuna göre, vekalet ücreti de avukat B'nindir. Sadece vekaletname adının olması avukat A'ya bir hak sağlamaz.
Old 12-06-2009, 08:56   #3
Mefkure

Sayın Aladağ ,Ama iki avukat arasında bu konuda anlaşma var ve müvekkilin avukat (A ) nın vekaletnamesini sonlandırdığına dair bir beyanı yok ve dava devam ederken davayı takip eden avukat ( B ) dahi olsa ,dava aşamaları hakkında müvekkile bilgi veren ve onunla sürekli görüşen avukat ( A) bu konuda konu yargıya taşınırsa bu hususların mahkemece gözönünde bulundurulması gerek diye düşünüyorum.Üstelik avukatlık asgari ücret tarifesinin 5.maddesinde hangi aşamada olursa olsun işi kabul eden avukat tarifedeki ücretin tamammına hak kazanır diyor.Vekaletnamenin dosya da olması avukat ( A) ya bu konuda hak kazandırır diye düşünüyorum.Aksi takdirde sizin dediğiniz gibi değerlendirme yaparsak beraber vekaletname alan avukatlar arasında iyiniyetle hareket eden avukatın hakkı ihlal edilir diye düşünüyorum.
Old 12-06-2009, 10:30   #4
Av.Cengiz Aladağ

Avukatlar arasında bir sözleşme varsa elbette önce bu sözleşmeye bakmak gerekir ama ilk mesajda bundan bahsetmemişsiniz.
Yoksa sadece dosyada vekaletname olması o avukata bir hak sağlamaz.
Düşünün, sizin açıp yürüttüğünüz bir dava dosyasına , müvekkilin bana daha önceden başka bir iş için verdiği vekaletnameyi koyup, sizin vekalet ücretinize ortak olabilir miyim?
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi