Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Vakıf Senedi Değişikliği

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-09-2011, 17:51   #1
Av. Bahadır ÖZTÜRK

Acil Vakıf Senedi Değişikliği

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,

Bir vakıf, vakıf senedin de değişiklik yapmak istiyor.Yapılmak istenen değişikliklerde herhangi bir sorun yok.Vakıf senedi değişikliği için hangi mahkemeye ve ne şekilde dava açılması gerektiğini bilmiyorum.Bu davanın usulü,yargılama şekli ve nelere dikkat edilmesi hususunda bilgisi olan meslektaşlarım benimle paylaşırsa sevinirim.Bu konuda elinde örnek dilekçe olan meslektaşlarımın da yardımcı olmasını rica ederim.

Saygılar.

İyi çalışmalar.
Old 06-10-2011, 09:08   #2
Av. Engin EKİCİ

Sayın MİRZA;

Vakıf senedi değişikliği, vakıf senedinde belirtilen karar yeter sayısı ile (oy çokluğu/oy birliği)yönetim kurulunun vereceği değişikliğe ilişkin kararın, vakfın idare merkezinin bulunduğu yerdeki Asliye Hukuk Mahkemesi'nce onanması şeklinde gerçekleştiğini biliyorum. Bu şekilde bir girişimde bulunmadığım için ayrıca bilgi gerektiren diğer sorularınızı yanıtlayamayacağım.

Saygılarımla..
Old 06-10-2011, 09:43   #3
Av.Duygu Işık Behrem

4721 S. TMK m.112, m.113, Vakıflar Kanunu'nu ve TMK Hükümlerine Göre Kurulan Vakıflar Hakkında Tüzük ve Yönetmeliği de incelemenizi öneririm.

Ben de şu sıra bir vakfın, vakıf senedinde vakfa özgülediği malın satış izni için Mahkemeye başvuracağım. İşin enteresan yanı bu konuyu görüştüğüm bir hakim bey 20 yıldır bu işi yapıyorum hiç böyle bir davaya denk gelmedim dedi. Başka bir hakim ile görüşeyim ben o zaman deyince de "efendim ben bilmiyorsam başkası nasıl bilsin 20 yıldır bu işi yapıyorum ben!" gibi iddialı bir laf etti. Ben de "peki sormam o zaman" demedim tabii. Ancak sorduğum kimse net bir yanıt veremedi.

Ben araştırmalarım neticesinde şu şekilde yapacağım, Vakfın malın satışına ilişkin kararı mevcut. Bu karar ile birlikte, vakfın idare merkezinin bulunduğu yer Asliye Hukuk Mahkemesi'nde hasımsız bir dava açacağım. Anladığım kadarı ile Mahkeme, denetim makamının (bu da yönetmelikte Vakıflar Genel Müdürlüğü olarak belirtiliyor) da görüşünü sorarak malın satışı için izni verecek. (diye umut ediyorum en azından. )

Ancak mal satışına ilişkin özel hüküm mevcut, sizin sorunuz vakıf senedinde değişikliğe ilişkin. Bu ayrımı gözden kaçırmayın. Bu nedenle değişikliğin neye ilişkin olduğu da önemli zira mevzuatta bununla ilgili özel düzenlemeler var.

Örneğin Vakıflar Yönetmeliği'nden:

Alıntı:
İdare şeklinin değiştirilmesi

MADDE 14 - (1) Haklı sebepler varsa mahkeme, vakfın yönetim organı veya Genel Müdürlüğün istemi üzerine diğerinin yazılı görüşünü aldıktan sonra vakfın örgütünü, yönetimini ve işleyişini değiştirebilir.

(2) İstihdam edilenlere ve işçilere yardım vakıflarında, vakıf senedinin, faydalananların vakıftan faydalanma şartlarına ve idareye iştiraklerine dair hükümlerinde yapılacak değişikliklerin vakıf senedinde bu hususta yetkili olduğu belirtilen organın kararı üzerine, Genel Müdürlüğün yazılı düşüncesi alındıktan sonra mahkeme tarafından kararlaştırılır.

(3) Türk Ticaret Kanununun 468 inci maddesi gereğince kurulan vakıflardan 506 sayılı Sosyal Sigortalar Kanununun geçici 20 nci maddesi hükümlerine tabi olanların vakıf senetlerinde yapılacak değişiklik, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığının uygun görüşünden sonra, Genel Müdürlüğün yazılı görüşü alınarak yerleşim yeri mahkemesi tarafından kararlaştırılır.

Adres ve vakıf yöneticilerinin değişikliği

MADDE 15 - (1) Senet değişikliğini gerektirmeyen aynı yerleşim yeri içerisinde yapılacak adres değişikliğinin değişiklik tarihinden itibaren; yönetim organına seçilenlerin isimleri ile tebligata esas adreslerinin ise seçim tarihinden itibaren 15 gün içinde ilgili bölge müdürlüğüne bildirilmesi gerekir.

Saygılar,
Old 15-11-2011, 10:58   #4
avpınar

Peki 6100 sayılı kanun yürürlüğe girdikten sonra vakıf senedi değişikliğinin tescili davalarında görevli mahkeme sulh hukuk mu asliye hukuk mu olacaktır? Kararsız kaldım.
Old 15-11-2011, 11:04   #5
Av. Engin EKİCİ

Alıntı:
Yazan avpınar
Peki 6100 sayılı kanun yürürlüğe girdikten sonra vakıf senedi değişikliğinin tescili davalarında görevli mahkeme sulh hukuk mu asliye hukuk mu olacaktır? Kararsız kaldım.
Yürürlük tarihi 01.10.2011 olan 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun, vakıf senedi değişikliğine ilişkin davalarda asliye hukuk mahkemelerinin görevini değiştirmediği kanaatindeyim.
Old 15-11-2011, 13:18   #6
avpınar

Alıntı:
Yazan Av. Engin EKİCİ
Yürürlük tarihi 01.10.2011 olan 6100 sayılı Hukuk Muhakemeleri Kanunu'nun, vakıf senedi değişikliğine ilişkin davalarda asliye hukuk mahkemelerinin görevini değiştirmediği kanaatindeyim.

Teşekkür ederim cevabınız için.
Old 11-06-2017, 10:13   #7
Turgut Aşcı

VAKIF SENEDİ DEĞİŞİKLİĞİNDE İZLENECEK YOL

 Vakıf senedinde yapılacak değişiklikler yönetim kurulunun veya mütevelli heyet üyelerinin en az beşte birinin (1/5) yazılı teklifi, (Başbakanlık Vakıflar Genel Müdürlüğü Genel Olarak Vakıf Senedi Örneği Madde:18)

 Senet değişikliğinin kesin ihtiyaçtan doğduğuna ilişkin mütevelli heyetin üye tam sayısının en az üçte iki (2/3) çoğunluğu ile almış olduğu kararı, (Vakıf Senedi Örneği Madde:18)

 Vakıf senedi değişiklikleri (yeniden düzenlenen maddeleri) için alınacak noter onayı, (Düzenlenme şeklinde Değişiklik Vakıf Senedi)

 Senet değişikliğinin tescili için vakfın yerleşim yeri (idare merkezi) Asliye Hukuk Mahkemesinde dava açılması. (6100/m.2)

Mahkeme, değişiklik talebi ile ilgili olarak Vakıflar Genel Müdürlüğü’nden görüş aldıktan sonra değişikliğin tesciline veya reddine karar verir.

Bu suretle verilen karar Mahkeme tarafından davacıya (varsa vekiline) ve Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne tebliğ edilir.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi