Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

müvekkilimin evini basan gider suyu zararın karşılanması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 09-07-2012, 11:43   #1
av.nesrinzeyneb

Varsayılan müvekkilimin evini basan gider suyu zararın karşılanması

merhabalar. müvekkilimin evini balkondaki giderden alt katta tıkanma olduğu için lağam suyu gibi pis bir su basmış ev zarar görmüş parkeler kabarmıştır.müvekkilimevini içihnde yaşadığı için hemen temizlemiş aradan 10 gün kadar geçince yanıma gelmiştir. şimdi ben tespit davası açamıyorum. ama müvekkilim evin su basma anında fotoğraflarını çekmiş ve evini o durumda gören tanıkları var. benden zararın giderilmesi için dava açmamı istedi. davayı hangi mahkemede kime karşı ve ne davası olarak açacağım acaba?? yani bina yönetimine mi alt komşulara karşımı ne davası diyeceğim adına ve acaba tespit yaptırmadan sadece elimizdeki fotoğraflar ve tanık beyanları durumu ispatlamaya yetecekmidir çok teşekkür ederim. acil yardımlarınızı bekliyoru iyi günler
Old 09-07-2012, 12:12   #2
Avukat Neslihan

Tespit yaptırmadan da dava açabilirsiniz , zararınızı ve zararınızı gidermek için yaptığınız masrafları ispat etmek zorundasınız. Fotoğraflarla birlikte tanık gösterebilir aynı zamanda yapılan tamiratın faturalarını da delil olarak kullanabilirsiniz .Benim anladığım kadarı ile ana gider borusunda tıkanma olmuş. Zararın sebebi bir başka daire ise o daire maliki muhatabınız olur. Ancak ortak gider borusu tıkanmış ise gerekli onarım ve bakımı yapmak apartmanın görevidir ve muhatabınız da tüm kat malikleridir diye düşünüyorum

T.C. YARGITAY

5.Hukuk Dairesi

Esas: 1987/20450

Karar: 1988/1110

Karar Tarihi:01.02.1988

ÖZET: Davacıkapıcı apartmanın ortak bir yeri olan kapıcı dairesinden devamlı olarakyararlanan bir kimse olduğundan, 634 sayılı yasanın 33. maddesine göre hakiminmüdahalesini isteme hakkına sahiptir. Ancak zararın oluşmasına neden olantıkanma ortak bir tesiste meydana geldiğinden ve ortak bir tesisli ilgilidavalarda husumetin tüm kat maliklerine yöneltilmesi gerekeceğinden sadeceyönetim aleyhine açılan bu davanın husumet yönünden reddine karar verilmesidoğru bulunmuştur.

(634 S. K. m. 4, 33, 35)

Dava: Taraflararasındaki 634 sayılı kat Mülkiyeti Yasası uyarınca ortak yer olan tesislerdensızan pis suların kapıcı dairesinde yaptığı zararın bedelinin alınmasıdavasında yapılan yargılama sonunda davanın reddine dair verilen hükmünYargıtay'ca incelenmesi davacı vekili yönünden süresinde verilen dilekçe ileistenilmiş olmakla gereği görüşülüp düşünüldü:

Karar: Katmülkiyetli bir apartmandaki ortak tesislerden olan kanalizasyon borularındakitıkanma nedeniyle bodrum kattaki kapıcı dairesine pis suların taşması sonucu budairede zarar meydana geldiğini ileri süren davacı kapıcı, 432.000 liralıkzararının davalı yönetici tarafından tazmin edilmesini istemiştir.

Davacı kapıcıapartmanın ortak bir yeri olan kapıcı dairesinden devamlı olarak yararlanan birkimse olduğundan, 634 sayılı yasanın 33. maddesine göre hakimin müdahalesiniisteme hakkına sahiptir. Ancak zararın oluşmasına neden olan tıkanma ortak birtesiste meydana geldiğinden ve ortak bir tesisli ilgili davalarda husumetin tümkat maliklerine yöneltilmesi gerekeceğinden sadece yönetim aleyhine açılan budavanın husumet yönünden reddine karar verilmesi doğru bulunmuştur.

Sonuç: Davacının temyiz itirazları yerindeolmadığından usul ve yasaya uygun görülen hükmün ONANMASINA 1.2.1988tarihinde oybirliği ile karar verildi.
Old 10-07-2012, 14:28   #3
av.nesrinzeyneb

çok teşekkür ederim ama peki davamı hangi mahkemede açmam gerekiyor. yani görevli mahkeme hangisidir?? çok teşekkürler iyi günler
Old 10-07-2012, 17:24   #4
Avukatrecep

Bizimde o şekilde bir davamız vardı. Evini su basmış .Kooperatif henüz feshedilmemişti. Biz kooperatife karşı açtık. Yeniden yapılan malların faturalarını delil olarak sunduk ve tanık dinlettik. Mahkeme davamızı kabul etti. Biz davamızı Sulh Hukuk ta açmıştık , fakat usul kanunu değişti. Miktar aranmaksızın Asliye Hukuk Mahkemesi'nde açılabileceğini düşünüyorum. Eğer kooperatif feshedilmiş olsa dahi site yönetiminin tüzel kişiliği vardır ve site yönetimine karşı dava da açılabilir kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi