Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

KarmaŞik Bİr İŞ Davasi Sorusu

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-01-2012, 15:36   #1
SELBELLEV96

Varsayılan KarmaŞik Bİr İŞ Davasi Sorusu

Belki de İş Hukuku ile ilgili sınırlı davaya(15 yıllık meslek hayatımda 6 iş davası) girmiş olmamdan dolayı bana oldukça karmaşık gelen bir sorunuma cevap arıyorum değerli meslektaşlarım.Yardımcı olursanız sevinirim.Yanıtlarınız için şimdiden teşekkürler.

Davam işçinin iş akdini haklı olarak feshetmesi nedeniyle kıdem,ihbar tazminatı ve fazla mesai ücretlerine ilişkin.Fazlaya ilişkin hakları saklı tutarak açtım davayı.Bilirkişi raporunda müvekkilin asgari ücrete göre ve bizim iddiamıza göre olmak üzere 2 farklı ücret üzerinden rakamlar verildi,ne yazık ki yerel mahkeme asgari ücrete göre kısmen kabul kararı verdi,dosya şu an Yargıtay'da.İş sözleşmesinin müvekkil tarafında fesih tarihi 23/02/2007.Davanın açılma tarihi ise 16/03/2007.

Sorularım şöyle: 1) Dilekçemde fazlaya ilişkin hakları saklı tutarak 750 milyon fazla mesai ücreti talep etmiştim.Bilirkişi asgari ücret üzerinden 11milyar fazla mesaiye,bizim iddia ettiğimiz diğer ücret üzerinden 25milyar TL.fazla mesai alacağı rapor etti.Mahkeme fazlaya ilişkin hakları saklı tutarak ve taleple bağlı kalarak 750ye karar verdi.ŞİMDİ öncelikle bu alacak kalemi için ek dava mı açmam gerekiyor?(Dosya halen Yargıtayda olduğu için ve zaman aşımını süresinin dolamasına da çok az kaldığından ıslah yapamayacağım çünkü)VE

2) Ek davada asgari ücret üzerinden olanı mı yoksa diğerini mi talep edeceğim?(Bu arada sorumu konuyu uzatmamak için fazla mesai üzerinden sordum ancak ihbar tazminatı ve yıllık izin alacağı kalemleri de var tabii)

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.Saygılarımla.
Old 11-01-2012, 15:52   #2
Av. Çıldır

Sayın Meslektaşım;

Sorunuzdan anlaşıldığı kadarıyla fazlaya ilişkin haklarınızı saklı tuttuğunuz halde, bilirkişi raporundan sonra davanızı ıslah etmediniz. Bu durumda Mahkeme kararında belirtilen miktar için ek dava açmanız gerekiyor diye düşünüyorum. Zira ek davanıza dayanak olan kararda, fazla mesai ücreti asgari ücret esas alınarak hesaplanmış.
Old 11-01-2012, 15:53   #3
by dinçer

Sayın belgin 1969 ;

Öncelikle gelen bilirkişi raporundaki rakamlar ile talep ettiğiniz ancak fazlayı saklı tututuğunuz rakamlar arasında sizin lehinize bir fark var bu nedenle davanızın neden kısmen kabul kısmen red şeklinde sonuçlandığını sadece aşağıdaki gerekçeye bağlıyorum.

Bilirkişi raporu geldikten sonra ıslah dilekçesi vermemiş veya karar celsesi sözlü olarak ıslah talebinizi zapta geçirmemiş iseniz Mahkemece verilen fazlaya ilişkin haklar saklı kalmak kaydı ile 750 TL nin hüküm altına alınması doğru bir karar.

Dosyanız Yargıtay da olduğunudan ve zamanaşımı noktasında sıkıntınız blunduğundan ek dava açabilirsiniz.Açacağınız ek davada İş Mahkemesi tarafından hüküm altına alının asgari ücret tarifesine göre yapılan hesap üzerinden açmanız gerekecektir.Aksi halde dosyanız Yargıtay tarafından bu haliyle onanırsa diğer ücret üzerinden talep edeceğiniz tutar nispetinde davayı yine kısmen kaybedersiniz.Olur da dosya Bozulursa o zaman zaten bozulma nedenlerine göre yine davanız görülecek ve hiçbir hak kaybına uğramayacaksınız kanaatindeyim.

Bu arada açacağınız ek davada da fazlaya ilişkin talep ve dava hakkınızı saklı tutmayı ihmal etmemenizi söyleyebilirim.Gerçi değişen HMK ile birlikte fazlayı talep ve dava hakkını saklı tutup tutmamanın bir önemi kalmadı ancak uygulama şu an için sizin de bildiğiniz üzere farklı farklı şekilllerde seyredebiliyor.Ayrıca şunu da söylemeden geçmek istemedim.Mahkeme hakiminin uygulama şekli ve söyleyeceğim şeydeki risk faktörü ne denli önemlidir bilinmez ancak kanaatimce yeni HMK ile birlikte ' derhal uygulanabilirlik ilkesi gereğince' artık davanızı açarken talep etmiş olduğunuz meblağı daha sonra ıslah ettiğinizde zamanaşımı ıslah tarihine göre değil davanın ilk açıldığı ( kısmıi davanın açıldığı tarih ) tarih itibariyle kesilmiş olduğu kanaatindeyim.Bu açıdan aslında zamanaşımı probleminizin olmadığı düşüncesinde olduğumu açık şekilde söyleyebilirim.Uygulama ve yorum farkı hariç
Old 11-01-2012, 15:57   #4
AV.ARZU KILIÇ

malesef ki fazla mesai için zaman aşımı süresi fesih tarihinden değil ücrete hak kazanıldığı tarihten itibaren başlıyor ve süre 5 yıl... dolayısıyla aslında hali hazırda alacağınızın büyük bir kısmı zamanaşımına uğramış durumda yani eğer bugün davanızı açar iseniz bugünden itibaren geriye doğru beş yıl hesap edilecek olup, 10 Ocak 2007 tarihine kadar geri gideceksiniz feshin 23/02/2007'de yapıldığı düşünüldüğünde ek davaya konu fazla mesai ücretinin 43 günlük kısmının sadece zamanaşımına uğramadığı geri kalan kısmının zamanaşımına zaten uğradığı görülmektedir.. Ücrete ilişkin davalarda 5 yıllık zamanaşımı süresi geçerli olduğu ve bu süre fesih tarihinden değil ücrete hak kazanıldığı tarihten itibaren işlemeye başladığı kısmi dava da zamanaşımını kesmediği için durum budur...

Tazminatlar yönünden 10 yıllık zamanaşımı olduğundan ve fesih tarihinden itibaren işlemeye başladığından bu sürelere dikkat etmelisiniz...

yıllık izin yönünden de beş yıllık süre geçerlidir ve bu süre fesih tarihinden itibaren işlemeye başladığındıan henüz bu alacağınız zamanaşımına uğramamıştır...

hangi hesaplama üzerinden ek davanın açılması gerektiği hususu ise bana göre davadaki haklılığınız, diğer deliller vs değerlendirilerek davacı ile birlikte kararlaştırılması gerekir...
Old 11-01-2012, 17:23   #5
Av. İbrahim YİĞİT

Öncelikle meslektaşım Arzu hanımın beyanlarına katıldığımı beyan ederek işçilik alacakları hususundaki 5 yıllık sürenin dolmasına pek az bir zaman kalmış olması nedeniyle durumunuz kötü

Diğer taraftan hemşehrim by dinçerin kısmen kabul kısmen red durumu hakkındaki sorusuna anlam katmak adına,

Alıntı:
Yazan by dinçer
Öncelikle gelen bilirkişi raporundaki rakamlar ile talep ettiğiniz ancak fazlayı saklı tututuğunuz rakamlar arasında sizin lehinize bir fark var bu nedenle davanızın neden kısmen kabul kısmen red şeklinde sonuçlandığını..

Alıntı:
Yazan belgin1969
işçinin iş akdini haklı olarak feshetmesi nedeniyle kıdem,ihbar tazminatı ..

Old 12-01-2012, 16:01   #6
by dinçer

Alıntı:
Diğer taraftan hemşehrim by dinçerin kısmen kabul kısmen red durumu hakkındaki sorusuna anlam katmak adına,

Alıntı:
Yazan by dinçer

Öncelikle gelen bilirkişi raporundaki rakamlar ile talep ettiğiniz ancak fazlayı saklı tututuğunuz rakamlar arasında sizin lehinize bir fark var bu nedenle davanızın neden kısmen kabul kısmen red şeklinde sonuçlandığını..

Alıntı:
Yazan belgin1969

işçinin iş akdini haklı olarak feshetmesi nedeniyle kıdem,ihbar tazminatı ..

Sayın Yiğit, kesinlikle haklısınız işçinin iş aktini feshetmesi durumunu gözden kaçırmışım.Dikkatsizlik....

Sorunun özü sebebiyle verilen yanıtlar yani gerek fazla mesailer gerekse tazminatlar yönünden zamanaşımı noktasındaki beyanlara katılıyorum.Ancak yeni HMK ile zamanaşımının dava açmakla kesildiğini düşünüyorum.(belirli/siz alacak,fazlayı talep ve dava hakkının saklı tutulması vs.)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi