Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Çek İptali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 22-04-2009, 19:22   #1
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Varsayılan Çek İptali

Müvekkilin (keşideci) iki adet boş çeki kaybolmuş.Karakola şikayette bulunuldu.Bankaya ödemeden men talimatı verildi.Bu durumda yeni değişiklikler neticesinde keşideci müvekkil, çeklerin iptali davasını açılabilir mi?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim...Saygılarımla
Old 22-04-2009, 19:28   #2
Av.Dilara Özbey

Boş çek yaprağı kambiyo senedi vasfını haiz değildir. Bu nedenle iptali de söz konusu olmaz.
Old 23-04-2009, 16:47   #3
gencerx07

keşideci çek iptal davası açamaz.. çekler ile ilgili kaybolma nedeni ile ödemeden men talimatı verin bankaya eğer bankaya ibraz edilirse hemen menfi tespit davası açın
Old 23-04-2009, 18:47   #4
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Senetlerin imzalı ya da imzasız olmasının bir önemi var mı?

Müvekkil keşideci olmasaydı bu durumda boş çekler için iptal davasında görevli mahkeme hangisidir?
Old 23-04-2009, 21:39   #5
mgamzesahin

Tam anlayamadım sanırım, müvekkiliniz keşideci değilse, boş çekler neden elinde bulunuyor? Ciranta ise, bu kez de boş değilken kaybolmuş demektir. Bu halde de bildiğim kadarı ile çekin bankasının bulunduğu yerdeki mahkemelerden çek bedeline göre görev ve yetki belirleniyor.
Old 23-04-2009, 21:46   #6
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan mgamzesahin
Tam anlayamadım sanırım, müvekkiliniz keşideci değilse, boş çekler neden elinde bulunuyor? Ciranta ise, bu kez de boş değilken kaybolmuş demektir. Bu halde de bildiğim kadarı ile çekin bankasının bulunduğu yerdeki mahkemelerden çek bedeline göre görev ve yetki belirleniyor.

Ben biraz karıştırdım sanırım.Davaya konu çek boş çek.Bu durumda da yapabileceğimiz bir şey yok sanırım.

Forumda gezinirken artık keşidecilerin de iptal davası açabileceğini okumuştum.Bu kafamı biraz karıştırdı
Old 24-04-2009, 08:09   #7
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Araştırdıkça iyice karıştırdım.Çekler boş ,bankaya ödemeden men talematı verilmiş,bu durumda ayrıca mahkemeden ödemeden men kararı çıkarılması gerekir mi?
Old 24-04-2009, 08:19   #8
gencerx07

keşideci şek iptali davası acamaz hiç endişelemmeyin birşey yapmanıza gerek yok su asamada
Old 24-04-2009, 08:28   #9
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan gencerx07
keşideci şek iptali davası acamaz hiç endişelemmeyin birşey yapmanıza gerek yok su asamada

Çok teşekkür ederim...

Kafamı karıştıran dilekçe örneği...(keşidecenin Mahkemeden ödemeden men talebi)

Bir de elimiz de senet var.Senet tam doldurulmadığı için sanırım iptali istenemiyor?
Old 24-04-2009, 10:12   #10
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Bankaya başvurduk.Sadece hesaba bloke koymuş.TTK m.711/3 fıkrasına göre iptal davası açın iddiasında bulunmuşlar müvekkile.Hesaba bloke konulunca da diğer çeklerin ödenmesin de sorun yaratıyor.Müvekkil diğer çeklerin ödenmesi için her gün bankaya gitmek zorunda kalıyor.

Bu durumda çalınan çekler için mahkemeden ödemeden men kararı çıkarsak uygun olur mu?Bu kararla birlikte hesaptaki bloke kalkıp diğer çekler açısından sorun aşılmış olunur mu?

Yardımlarınız için şimdiden çok teşekkür ederim...
Old 24-04-2009, 10:58   #11
AV.SERTANn

Keşidecinin Ödenmeden men imkanı artık yok mahkemeye başvurmanızı tavsiye ederim.Çekler doldurulmadan ve icraya konuluncaya kadar kimin elinde olduğunu bilemeyeceğinizden şu aşamada menfi tespit davası açma imkanınız yok.Mahkemeden ödemeyi engelleyici tedbir isteyebilirsiniz.Değişiklikten sonraki süreçte bu konuda bir boşluğun doğduğu anlaşılıyor,Yargıtay kararlarıyla durum netliğe kavuşacaktır.Çeki gerçekten kaybeden iyiniyetli keşidecinin aleyhine bir durum oldu.Kurunun yanında yaş da yanıyor...
Old 24-04-2009, 11:07   #12
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan AV.SERTANn
Keşidecinin Ödenmeden men imkanı artık yok mahkemeye başvurmanızı tavsiye ederim.Çekler doldurulmadan ve icraya konuluncaya kadar kimin elinde olduğunu bilemeyeceğinizden şu aşamada menfi tespit davası açma imkanınız yok.Mahkemeden ödemeyi engelleyici tedbir isteyebilirsiniz.Değişiklikten sonraki süreçte bu konuda bir boşluğun doğduğu anlaşılıyor,Yargıtay kararlarıyla durum netliğe kavuşacaktır.Çeki gerçekten kaybeden iyiniyetli keşidecinin aleyhine bir durum oldu.Kurunun yanında yaş da yanıyor...

Bu durumda Mahkemeden çeklere ödeme yasağı konulmasını isteyeceğim.Çok teşekkür ederim.Görevli mahkemeyi de belirtirseniz sevinirim.Elimdeki kaynakların kiminde ticaret kiminde ise sulh hukuk diye geçiyor.
Old 24-04-2009, 11:09   #13
gencerx07

boş çeklerden bahsediyorsunuz neye göre böyle bir karar aldıracaksanız. eğer çalınan çeklerin seri numarası var ise ki bellidir bankaya seri numaralarını vererek bu çekler ile ilgili 711. mad yönünden ödemeden men talimatı verebilirsiniz diye düşünüyorum
Old 24-04-2009, 11:12   #14
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan gencerx07
boş çeklerden bahsediyorsunuz neye göre böyle bir karar aldıracaksanız. eğer çalınan çeklerin seri numarası var ise ki bellidir bankaya seri numaralarını vererek bu çekler ile ilgili 711. mad yönünden ödemeden men talimatı verebilirsiniz diye düşünüyorum

Denedik ama malesef kabul görmedi illa mahkeme kararı istiyorlar.Çeklerin numaraları belli...Ebey tereddütde kaldım
Old 24-04-2009, 17:39   #15
Av.Bülent AKÇADAĞ

Sayın Av. Özlem Peksüslü,

Bildiğiniz üzere TTK'da yapılan bir takım düzenlemeler neticesinde TTK. m.711/3 iptal edilmiştir. Artık keşideci bankalara ödemeden men talimatı verememektedir.

Konu hakkında ayrıca aşağıda ki linki incelemenizde fayda var.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=36313

Ayrıca bu konuda yapacaklarınızı genel olarak şöyle sıralayabiliriz. Kolluğa ya da savcılığa durum bildirilir.

Görevli mahkeme olan Ticaret Mahkemelerinde Ödeme Yasağı Kararı almak için dava açılır.

İyi çalışmalar.
Old 26-04-2009, 14:09   #16
Av.Özlem PEKSÜSLÜ

Alıntı:
Yazan Av.Bülent AKÇADAĞ
Sayın Av. Özlem Peksüslü,

Bildiğiniz üzere TTK'da yapılan bir takım düzenlemeler neticesinde TTK. m.711/3 iptal edilmiştir. Artık keşideci bankalara ödemeden men talimatı verememektedir.

Konu hakkında ayrıca aşağıda ki linki incelemenizde fayda var.

http://www.turkhukuksitesi.com/showthread.php?t=36313

Ayrıca bu konuda yapacaklarınızı genel olarak şöyle sıralayabiliriz. Kolluğa ya da savcılığa durum bildirilir.

Görevli mahkeme olan Ticaret Mahkemelerinde Ödeme Yasağı Kararı almak için dava açılır.

İyi çalışmalar.

Paylaşımınız için teşekkür ederim.Malesef m.711/3'ün kaldırıldığını atlamışım.Sıkıntım burdan doğdu.

Dilekçe örneklerine baktığım da gibi kaynaklarda sulh hukuk gibi kaynaklarda asliye hukuk gibisinde ise ticaret mahkemesi görevli gösterilmiş.Miktara göre ayıranlar da var. Çek boş olduğu için ben de bu konuda takıldım...Saygılarımla
Old 26-04-2009, 21:27   #17
oznuruslu

Sanırım asliye ticaretde açacağınız davada görevsizlik kararı verilmeden davaya devam olunur
Old 27-04-2009, 11:19   #18
Av. Tevrat DURAN

Davayı Asliye Ticaret Mahkemesi'nde açmanızı tavsiye ederim. Çünkü kambiyo hukuku araçlarından olan çek ile ilgili uyuşmazlıklar ticaret mahkemesinde görülür. Rakam da yazılı olmadığı için Sulh Hukuk mahkemesi görevli olmayacaktır.
TTK 711/son değişikliğe uğradığı için direk mahkemeden alacağınız bir karar ile bankadaki paranızın rızanız dışında alınmasını engelleyebilirsiniz. Çekin kimde olduğu ibraz ile anlaşılacağından menfi tespit davasını da o şahsa açarak sorunu çözebilirsiniz...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi