Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Daniştay kararları

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 16-03-2009, 13:29   #1
Av.Mehmet_Ali

Varsayılan Daniştay kararları

Aşağidaki Daniştay kararlarının tam metnini iletebilecek kazanci kullanan sayın üyelere şimdiden şimdiden tşkler.
Danıştay 2. Daire 2008/13 E.Sınav değerlendirme forumunun iptali ile ilgili.
Danıştay 2. Daire 2007/3974 E. Öğretmenin müfettiş yard. atanması ile ilgili.
Old 17-03-2009, 09:05   #2
Av.Yüksel Eren

T.C.
DANIŞTAY
2. DAİRE

E. 2008/13
T. 9.4.2008

• İLKÖĞRETIM MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI YARIŞMA ( SÖZLÜ ) SINAV DEGERLENDİRME FORMU'NUN İPTALİ ( Kamu Yararı İle Hizmet Gerekleri Gözetilerek Hazırlanan Yönetmeliğin Dava Konusu Maddelerinde ve Bu Maddelere Dayanılarak Yapılan Sözlü Sınavlarda Hukuka Aykırılık Bulunmadığı )

• KAMU YARARI İLE HİZMET GEREKLERİ ( Gözetilerek Hazırlanan Yönetmeliğin Dava Konusu Maddelerinde ve Bu Maddelere Dayanılarak Yapılan Sözlü Sınavlarda Hukuka Aykırılık Bulunmadığı - İlköğretım Müfettiş Yardımcılığı Yarışma ( Sözlü ) Sınav Degerlendirme Formu'nun İptali )

• MİLLİ EĞİTİM BAKANLIĞI İLKÖĞRETİM MÜFETTİŞLERİ BAŞKANLIKLARI YÖNETMELİĞİ ( Kamu Yararı İle Hizmet Gerekleri Gözetilerek Hazırlanan Yönetmeliğin Dava Konusu Maddelerinde ve Bu Maddelere Dayanılarak Yapılan Sözlü Sınavlarda Hukuka Aykırılık Bulunmadığı )

3797/m.53/3

Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği m.4,7,9,10,11

ÖZET : 3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 53/3 maddesine dayanılarak müfettişlik mesleğinin önem ve özelliği dikkate alınmak suretiyle sınava giren adayların objektif kriterlere göre seçilmesini amaçlayan, kariyer ve liyakat ilkelerine uygun olarak kamu yararı ile hizmet gerekleri gözetilerek hazırlanan Yönetmeliğin dava konusu maddelerinde ve bu maddelere dayanılarak yapılan sözlü sınavlarda hukuka aykırılık bulunmamaktadır.

Davanın Özeti : Davacı Sendika tarafından, ilköğretim müfettiş yardımcılığı yarışma sınavının ikinci aşaması durumunda olan ve 11-29 Haziran 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilen sözlü sınavların ve bu işlemlerin dayanağı olan 13.08.1999 günlü, 23785 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği'nin 4. maddesindeki "Yarışma sınavı" tanımında yer alan " ... ve sözlü ... ibaresi, 9. maddesinin ilk cümlesinde yer alan ... ve sözlü sınav olmak üzere iki aşamalı ... ibaresi, anılan maddenin ( a ) bendinin son cümlesi ile 21.07.2005 günlü, 25882 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Yönetmeliğin 7. maddesiyle bir paragraf eklenen ( b ) bendinin tümünün, 10. maddesinin ilk cümlesinde yer alan " ... yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalamaları alınarak ... ibaresi, 11. maddesinde yer alan " ... sözlü ... ibaresi, EK-2 İLKÖĞRETIM MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI YARIŞMA ( SÖZLÜ ) SINAV DEGERLENDİRME FORMU'nun iptali ve yürütmenin durdurulması istenilmektedir.

Danıştay Tetkik Hakimi: Nafı Alantar

Düşüncesi : Yürütmenin durdurulmasına ilişkin istemin reddi gerektiği düşünülmüştür.

Danıştay Savcısı : Şule Tataroğlu

Düşüncesi : Yürütmenin durdurulmasına karar verilebilmesi için, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 27 nci maddesinde öngörülen koşulların gerçekleşmediği anlaşıldığından, istemin reddi gerekeceği düşünülmektedir.

TÜRK MİLLETİ ADINA

Hüküm veren Danıştay İkinci Dairesi'nce davalı idarenin birinci savunmasının geldiği görülerek işin gereği yeniden düşünüldü:

KARAR : Dava, davacı Sendika tarafından, ilköğretim müfettiş yardımcılığı yarışma sınavının ikinci aşaması durumunda olan ve 11-29 Haziran 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilen sözlü sınavların ve bu işlemlerin dayanağı olan 13.08.1999 günlü, 23785 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği'nin 4. maddesindeki "Yarışma sınavı" tanımında yer alan " ... ve sözlü ... " ibaresi, 9. maddesinin ilk cümlesinde yer alan ... ve sözlü sınav olmak üzere iki aşamalı ... ibaresi, anılan maddenin ( a ) bendinin son cümlesi ile 21.7.2005 günlü, 25882 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Yönetmeliğin 7. maddesiyle bir paragraf eklenen ( b ) bendinin tümünün, 10. maddesinin ilk cümlesinde yer alan " ... yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalamaları alınarak ... " ibaresi, 11. maddesinde yer alan " ... sözlü ... " ibaresi, EK-2 İLKÖGRETIM MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI YARIŞMA ' ( SÖZLÜ ) SINAV DEĞERLENDİRME FORMU'nun iptali ve yürütmenin durdurulması istemiyle açılmıştır.

Davacı Sendika vekili tarafından, sözlü sınavın, yargısal denetime elverişli olmadığı, bu nedenle idarenin her türlü eylem ve işlemlerine karşı yargı yolunun açık olduğuna ilişkin anayasal kurala aykırı olduğu, diğer taraftan yazılı sınav ile sözlü sınavın, başarı sırasının belirlenmesinde aynı ağırlığa sahip kılınmış olması sebebiyle, objektif olarak belirlenmiş yazılı sınav sonucunun subjektif belirlemeye açık olan sözlü sınava feda edilmiş olduğu hususları öne sürülerek, 13.08.1999 günlü, 23785 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği'nin sözlü sınava ilişkin dava konusu maddeleri ile 11-29 Haziran 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilen sözlü sınavların iptali ile yürütmenin durdurulması istenirken; davalı idare tarafından ise, dava konusu Yönetmeliğin 3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 53/3 maddesine dayanılarak hazırlandığı, İlköğretim Müfettişliğinin de bir yarışma sınavı ile girilen ve belli bir yetişme dönemi sonrası yapılan yeterlik sınavı sonucuna göre atanılan bir kariyer meslek olduğu, Yönetmeliğin bu hususu yoruma cevaz vermeyecek şekilde açık bir şekilde düzenlemiş olduğu hususları belirtilerek istemin reddi gerektiği savunulmaktadır.

Anayasanın 124. maddesinde, Başbakanlık, Bakanlıklar ve kamu tüzel, kişilerinin kendi görev alanlarını ilgilendiren konularda, kanunların ve tüzüklerin uygulanmasını sağlamak üzere ve bunlara aykırı olmamak şartıyla yönetmelik çıkarabilecekleri öngörülmüştür.

Diğer taraftan, 3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 53 üncü maddesine, 4359 sayılı Kanunun 9. maddesi ile eklenen 3 üncü fıkrasında, "İl Milli Eğitim Müdürlükleri bünyesinde İlköğretim Müfettişleri Başkanlığı oluşturulur. İlköğretim Müfettişleri en az dört yıl süreli yüksek öğrenimli öğretmenler arasından yarışma sınavı ile yardımcı olarak mesleğe alınırlar. Bu görevde üç yıllık yetişme dönemini takiben yapılacak yeterlik sınavını başaranlar ilköğretim müfettişi kadrolarına atanırlar. İlköğretim müfettişlerinin, ve yardımcılarının görev, yetki ve sorumlulukları ile çalışma usulü, nitelikleri, yetişme şekli ve atanmalarına ilişkin esas ve usuller yönetmelikle düzenlenir." hükmüne yer verilmiştir.

Bu çerçevede, ilköğretim müfettişleri ile müfettiş yardımcılarının atanması ve atanacaklarda aranacak nitelikler, görev, yetki, sorumluluk, çalışma usulü, yetişme şekli, yer değiştirme, rehberlik, araştırma, inceleme, soruşturma, teftiş ve değerlendirme hizmetlerine ilişkin usul ve esasları düzenlemek amacıyla 13.08.1999 günlü, 23785 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan, Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği, önce 21.07.2005 günlü, 25882 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle ve daha sonra da 08.08.2006 günlü, 26253 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan yönetmelikle değişikliğe uğramıştır.

13.08.1999 günlü, 23785 sayılı Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmiş olan Milli Eğitim Bakanlığı İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği'nin 21.07.2005 günlü, 25882 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Yönetmelikle değişik 8. maddesinde, Müsteşarın veya ilgili müsteşar yardımcısının başkanlığında İlköğretim Genel Müdürü, Personel Genel Müdürü veya görevlendireceği genel müdür yardımcısı, Teftiş Kurulu Başkan Yardımcısı ile İlköğretim Genel Müdürlüğü, Okul Öncesi Eğitimi Genel Müdürlüğü, Özel Öğretim Kurumları Genel Müdürlüğü, Özel Eğitim Rehberlik ve Danışma Hizmetleri Genel Müdürlüğü, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünden birer genel müdür yardımcısı, hukuk müşaviri ve Müsteşar tarafından belirlenen bir ilin ilköğretim müfettişleri başkanından oluşacak Yarışma Sınav Komisyonunun kurulacağı, 9. maddesinde, yarışma sınavının, yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamalı olarak yapılacağı, yazılı sınavın çoktan seçmeli test tekniği ile 100 sorudan az olmamak üzere 'Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce yapılacağı, soruların %20'sinin Milli Eğitim mevzuatını, %30'unun öğretmenlik meslek bilgisini, %30'unun özel alan bilgisini ve %20'sinin genel kültür konularını kapsayacağı, yazılı sınavın planlanması, uygulanması, değerlendirilmesi ile sonuçların ilgililere ve Personel Genel Müdürlüğüne bildirilmesinin, Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce yapılacağı, bu sınavda 100 puan üzerinden en az 70 puan alanların, Personel Genel Müdürlüğünce sözlü sınava çağrılacağı, sözlü sınavda, adayların yazılı sınav konularındaki bilgileri ile temsil yeteneği, tutum ve davranışı, anlatım ve yorumlama yeteneğinin ölçüleceği, sözlü sınavda adayların, sınav komisyonu üyelerinin her biri tarafından yazılı sınav konularından 50 puan, temsil yeteneğinden 10 puan, tutum ve davranıştan 10 puan, anlatım ve yorumlama yeteneğinden 30 puan olmak üzere toplam 100 puan üzerinden bu Yönetmeliğin 2 numaralı ekinde yer alan İlköğretim Müfettiş Yardımcılığı Yarışma ( Sözlü ) Sınav Değerlendirme Formuna göre değerlendirilecekleri, bu sınavda başarılı sayılabilmek için ise en az 70 puan almış olmak gerektiği, sözlü sınav sorularının Yarışma Sınav Komisyonu tarafından en az iki gün önce konu başlıklarına göre ayrı ayrı Eğitim Teknolojileri Genel Müdürlüğünce hazırlattırılacağı, hazırlanan sorular torbalara konulduktan sonra tutanakla tespit edilerek ağızlarının mühürleneceği, adayların her konudan komisyonca belirlenecek usul ve esaslara göre soruyu torbadan çekerek cevaplandıracakları, aynı Yönetmeliğin "Yarışma sınavının değerlendirilmesi" başlıklı 10. maddesinde ise, yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalamaları alınarak sıralama yapılacağı, bu sıralamada 100 tam puan üzerinden en az 70 puan alanların sınavı başarmış sayılacağı, başarılı olanların sayısının ihtiyaçtan fazla olması durumunda, en yüksek puandan başlanarak ihtiyaç kadar ilköğretim müfettiş yardımcısının belirleneceği hükme bağlanmıştır.

3797 sayılı Milli Eğitim Bakanlığının Teşkilat ve Görevleri Hakkında Kanunun 53/3 maddesine dayanılarak müfettişlik mesleğinin önem ve özelliği dikkate alınmak suretiyle sınava giren adayların objektif kriterlere göre seçilmesini amaçlayan, kariyer ve liyakat ilkelerine uygun olarak kamu yararı ile hizmet gerekleri gözetilerek hazırlanan Yönetmeliğin dava konusu maddelerinde ve bu maddelere dayanılarak yapılan sözlü sınavlarda hukuka aykırılık bulunmamaktadır.

SONUÇ : Açıklanan nedenlerle, dava konusu, ilköğretim Müfettiş Yardımcılığı yarışma sınavının ikinci aşaması durumunda olan ve 11-29 Haziran 2007 tarihleri arasında gerçekleştirilen sözlü Sınavların ve bu işlemlerin dayanağı olan 13.08.1999 günlü, 23785 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanarak yürürlüğe giren Milli Eğitim, Bakanlığı İlköğretim Müfettişleri Başkanlıkları Yönetmeliği'nin 4. maddesindeki "Yarışma sınavı" tanımında yer alan " ... ve sözlü ... " ibaresi, 9. maddesinin ilk cümlesinde yer alan " ... ve sözlü sınav olmak üzere iki aşamalı ... " ibaresi, anılan maddenin ( a ) bendinin son cümlesi ile 21.07.2005 günlü 25882 sayılı Resmi Gazete'de yayımlanan Yönetmeliğin 7. maddesiyle bir paragraf eklenen ( b ) bendinin tümünün. 10. maddesinin ilk cümlesinde yer alan " ... yazılı ve sözlü sınav puanlarının aritmetik ortalamaları alınarak ... " ibaresi, 11. maddesinde yer alan " ... sözlü ... " ibaresi, EK-2 İLKÖĞRETİM, MÜFETTİŞ YARDIMCILIĞI YARIŞMA ( SÖZLÜ ) SINAV DEGERLENDİRME FORMU hakkında; 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 4001 sayılı Kanunla değişik 27 nci maddesinin 2 nci fıkrasında sayılan koşullar gerçekleşmemiş olduğundan yürütmenin durdurulması isteminin reddine, 09.04.2008 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

T.C.
DANIŞTAY
2. DAİRE

E. 2007/3974
T. 8.4.2008

• YÜRÜTMENİN DURDURULMASI ( Öğretmenin Müfettiş Yardımcılığına Atanmamasına İlişkin İşlemin Dayanağı Mevzuat Hakkında İstemi - 2577 S.K. Md. 27/2'de Sayılan Koşullar Gerçekleşmediğinden Reddi Gerektiği )

• TÜZÜK VE YÖNETMELİK MADDELERİNİN YÜRÜTMESİNİN DURDURULMASI İSTEMİ ( Öğretmenin Müfettiş Yardımcılığına Atanmamasına İlişkin İşlemin Dayanağı Olan - Reddi Gerektiği/2577 S.K. Md. 27/2'de Sayılan Koşulların Gerçekleşmediği )

• İDARİ İŞLEMİN AÇIKÇA HUKUKA AYKIRI OLMASI ( Uygulanması Halinde Telafisi Güç Veya İmkansız Zararların Doğması Şartlarının Birlikte Gerçekleşmesi Durumunda Yürütmenin Durdurulmasına Karar Verilebileceği )

2577/m. 27/2

ÖZET : Rehber Öğretmen olarak görev yapan davacı, Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu bünyesindeki müfettiş yardımcılığı görevine atanmamasına ilişkin işlem ile bu işlemin dayanağı olan, Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Tüzüğü'nün ve Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Yönetmeliği'nin ilgili maddelerinin iptalini ve yürütmenin durdurulmasını istemiştir.

2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 4001 sayılı Yasa ile değişik 27. maddesinin 2. fıkrasında sayılan koşullar gerçekleşmemiş olduğundan, yürütmenin durdurulması isteminin reddi gerektiği hk.

Davanın Özeti : ... Rehber Öğretmen olarak görev yapan davacı, Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu bünyesindeki müfettiş yardımcılığı görevine atanmamasına ilişkin işlem ile bu işlemin dayanağı olan 19.2.1993 gün ve 21501 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Tüzüğünün 13. maddesindeki; "Müfettiş Yardımcılığı giriş ve yeterlik sınavlarının yazılı ve sözlü olmak üzere iki aşamada yapılır." hükmünde yer alan; "sözlü olmak üzere iki aşamada "ibaresinin ve 27.1.2005 gün ve 25709 sayılı Resmi Gazetede yayımlanan Milli Eğitim Bakanlığı Teftiş Kurulu Yönetmeliğinin 14. maddesinin 4. fıkrasında yer alan; "Giriş sınavı, yazılı ve sözlü olmak üzere iki bölümden oluşur. Sözlü sınava girebilmek için, Bakanlıkça yapılacak yazılı sınavı kazanmış olmak gerekir." ibaresi ile aynı maddenin son fıkrasında yer alan; "Bu durumda adaylar, bu Yönetmeliğin ilgili hükümleri çerçevesinde sadece sözlü sınava alınır." ibaresinin, 17. maddesinin ( g ) bendindeki; "sözlü sınavdan önce" ve 26. maddesinde; "Yazılı sınavda başarı gösterenlere yapılan bildirimde sözlü sınavın yeri, günü ve saati de belirtilir. Sözlü sınav, yazılı sınav sonuçlarının ilanından sonra 30 gün içerisinde yapılır." ibarelerinin, 27. maddesinin, 28. maddesinin birinci fıkrasının, 36. maddesinin ikinci fıkrasının, 42. maddesinde yer alan; "Başarı gösteren müfettiş yardımcılarına yazılan yazıda sözlü sınav günü ve saati de belirtilir. Sözlü sınav, yazılı sınav sonuçlarının duyurulmasından sonra en çok beş iş günü sonra yapılır." ibaresinin, 43, 44 ve 45. maddelerinin, 46. maddesindeki, "Sözlü sınava katılanlara, sonuç yazılı olarak bildirilir." İbaresi ile "Her iki" ibaresinin, 47. maddesinin ikinci fıkrasında yer alan, "...ve sözlü sınavlarına veya bunlardan birine..." ibaresinin iptalini ve yürütmenin durdurulmasını istemektedir.

Danıştay Tetkik Hakimi : ...

Düşüncesi : Yürütmenin durdurulmasına ilişkin istemin reddi gerektiği düşünülmüştür.

Danıştay Savcısı : ...

Düşüncesi : Yürütmenin durdurulmasına karar verilebilmesi için, 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanununun 27 nci maddesinde öngörülen koşulların gerçekleşmediği anlaşıldığından, istemin reddi gerekeceği düşünülmektedir.

TÜRK MİLLETİ ADINA

Hüküm veren Danıştay İkinci Daire davalı idarelerin birinci savunmalarının geldiği görülerek işin gereği yeniden düşünüldü:

KARAR : Uyuşmazlığın niteliğine ve davanın durumuna göre, olayda 2577 sayılı İdari Yargılama Usulü Kanunu'nun 4001 sayılı Yasa ile değişik 27. maddesinin 2. fıkrasında sayılan koşullar gerçekleşmemiş olduğundan,

SONUÇ : Yürütmenin durdurulması isteminin reddine, 08.04.2008 tarihinde oybirliğiyle karar verildi.

danx

danx
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi