Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

avukatlık bürosu ibaresini kullanma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-04-2011, 12:02   #1
ayşekömürcü

Varsayılan avukatlık bürosu ibaresini kullanma

Değerli meslektaşlarım,
Tek başına açılacak olan bir büronun tabela ve kartvizitlerinde .... avukatlık bürosu ibaresi kullanılabilir mi?
Reklam yasağı yönetmeliğine göre bir büroda birkaç avukatın çalışması halinde kullanılabilir diyor ancak bulunduğum ilçede tabelalarında olmasa da büro kapılarında bu ibareyi kullanan arkadaşlar var.Sizce bende kullanmalı mıyım?
Old 21-04-2011, 13:44   #2
Arif Aydın

Avukatlık Bürosu ibaresini tüm meslektaşlarımız kullanmaktadır. Bir sıkıntı olmaz.
Old 21-04-2011, 15:05   #3
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan eylülkömürcü
Değerli meslektaşlarım,
Tek başına açılacak olan bir büronun tabela ve kartvizitlerinde .... avukatlık bürosu ibaresi kullanılabilir mi?
Reklam yasağı yönetmeliğine göre bir büroda birkaç avukatın çalışması halinde kullanılabilir diyor ancak bulunduğum ilçede tabelalarında olmasa da büro kapılarında bu ibareyi kullanan arkadaşlar var.Sizce bende kullanmalı mıyım?

http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=716 adresindeki TBB Disiplin Kurulu kararını inceleyiniz.
Old 22-04-2011, 09:56   #4
carlito

Değerli Meslektaşım;
Sizin belirttiğiniz koşullarda bu şekilde bir ibare ''hukuk bürosu veya avukatlık bürosu'' kullanılmasının Avukatlık Kanunu'na göre yasal bir zemini bulunmamaktadır.
Bunu kullanan örnekler var diye sizin de kullanıp kullanmamanız size kalmış ben kullanmıyorum..Gerçi kullananlara karşı da herhangi bir yaptırımına şahit olmadım.
Kullanmamak ta fayda var diye düşünüyorum.
Saygılar..
Old 25-04-2011, 10:14   #5
ayşekömürcü

Sayın carlito,avukatlık bürosu ibaresini kullanmaktan vazgeçtim ama niçin kullanmamakta fayda var merak ettim doğrusu.Kafa karışıklığı olmasın diye mi?
Old 25-04-2011, 15:51   #6
Av. Mehmet Salih Kara

büronun sözlük anlamı; çalışma odası, yazıhane; yazı masası. danışma ve yazı işlerinin yürütüldüğü işyeri.
bölüm, şube.
bu tanıma göre bir kişi dahi olsa avukatlık bürosu ibaresinin kullanılmasının sakınca doğurmaması gerekir. isim tabelaları adrese ilişkin kolaylık sağlar , bunun yanında avukatlık bürosunun sıfata ilişkin olduğunu düşünüyorum,, denilebilir ki ismin yanındaki avukat ibaresi, sıfat eksikliğini giderir ama her avukatın hukuk bürosu olmaması ihtimali de mevcut olduğundan avukatlık bürosunun kullanılabilmesi gerekir. Hoş tabelada ne yazıp yazmadığı veya tabelanın olup olmadığının mesleğimize doğrudan bir katkısı olduğunu da zannetmiyorum..
Old 26-04-2011, 01:45   #7
carlito

Varsayılan Sn.Kömürcü'ye Yanıt..

Öyle çok özel bir nedeni yok :
Yasal bir zemini olmadığı için,
Etik ve İlkeli olmayacağı için,
Avukatlık Kanunu'na ve Meslek Kuralları'na muhalefet edebileceği için...

Özel mi sizce?
Old 13-01-2012, 12:34   #8
limpid

Birden fazla avukatın, "aynı büroda birlikte çalışma" hali, Avukatlık Yasası'nın 44/A maddesinde düzenlenmiş olup, birlikte çalışan avukatların bir ya da birkaçının ad ve/veya soyadının yanında (Avukatlık Bürosu) ibaresinin kullanılmasının zorunlu olduğu, karşılıklı hak ve yükümlülükler, gelir ve giderlerin paylaşılması, büro yönetimi, birlikteliğin sona ermesinin birlikte çalışanlarca belirleneceği ve durumun kayıtlı oldukları baroya bildirilmesi gerektiği bildirilmiştir. denmektedir disiplin kurulu kararında. o halde bir büroda çalışan iki avukatın vergi levhaları farklı. ali yılmaz ve ayşe yılmaz diyelim. şimdi bu iki avukat arkadaş tabelaya aşağıdaki seçeneklerden hangilerini yazmalıdırlar?
1- yılmaz avukatlık bürosu av. ali yılmaz av. ayşe yılmaz

2- yılmaz avukatlık bürosu

3- yılmaz hukuk bürosu av. ali yılmaz av. ayşe yılmaz

4- yılmaz hukuk bürosu

sanırım en doğrusu 1. numara yanılıyormuyum
Old 09-03-2015, 01:40   #9
redrum

Ben de bu konudan muzdaribim ve henüz bir karar veremedim. Tabelayı hazır yaptırmışken hukuk bürosu olarak yazdırmak mı mantıklı yoksa tek avukat olarak çalışıldığı için sadece av.... yazdırmak mı? Bilinçli ya da bilinçsiz bir sürü tek çalışan avukatın hukuk bürosu ibaresini kullandığı görülmekte ve herhangi bir yaptırım uygulanmamaktadır.
Old 09-03-2015, 07:36   #10
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan redrum
Ben de bu konudan muzdaribim ve henüz bir karar veremedim. Tabelayı hazır yaptırmışken hukuk bürosu olarak yazdırmak mı mantıklı yoksa tek avukat olarak çalışıldığı için sadece av.... yazdırmak mı? Bilinçli ya da bilinçsiz bir sürü tek çalışan avukatın hukuk bürosu ibaresini kullandığı görülmekte ve herhangi bir yaptırım uygulanmamaktadır.

Yaptırım örneğini 3 no.lu mesajda görebilirsiniz. Siz doğru olanı yapın bence.
Old 09-03-2015, 09:05   #11
Av.Gümüş

Olan ile olması gereken farkı var. Olması gerekeni Sn. Aladağ mesajında belirtmiş. Olan ise bambaşka bir durum. Ne reklam yasakları ne de bu gibi isim sorunları kurala uygun. Biz 1'e 1 metre tabelaları utana çekine yaptırırken özellikle büyük şehirlerde 2-3 katı kaplayan tabelalar mevcut. Tek tük disiplin kararları dışında kimse de buna ses çıkarmıyor.
Old 09-03-2015, 09:49   #12
Cumhur Okyay

Bence, "meslek kurallarının" şekle ait olanları değil de esasa ilişkin hükümleri, çok çok önem arzetmekte ve üzerinde ciddiyetle durulması gereken hususlardır.
Old 09-03-2015, 18:59   #13
Av. Erdem Akçay

Sayın Aladağ'ın belirttiği disiplin kurulu kararı ile ilgili olarak;

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
http://www.turkhukuksitesi.com/serh.php?did=716 adresindeki TBB Disiplin Kurulu kararını inceleyiniz.

Kanun ve yönetmeliğe göre kullanılabilecek ibareler belirlenmiş. Biz de uyuyoruz ancak ben şuna takılıyorum:

Alıntı:
O halde tek başına çalışan avukatın usulüne uygun olarak prosedürü tamamlamadan ve birden fazla avukatın katılımı ile gerçek bir "Avukatlık Ortaklığı" kurmadan, "Avukatlık Ortaklığı" ve/veya yasa ve yönetmeliğe aykırı da olsa, "Hukuk Bürosu" ibaresi kullanması, kendisine haksız iş temin etmeye, meslektaşlar arasında haksız rekabete yol açmaya yönelik ve aynı zamanda kamuyu yanıltıcı bir davranış olduğu tartışmasızdır.

Tersten bakarsak; avukatlık ortaklıkları veya hukuk büroları, bu ibareleri kullanmak suretiyle, kendilerine haklı iş temin etmeye, meslektaşlar arasında haklı rekabete yol açmaya yönelik davranışta bulunma hakkına sahip olurlar.

Hani avukatların iş temin etmek için çalışması yasaktı? İş temin etmek için çalışılamayan yerde rekabetten de söz edilemeyeceğine göre(ki avukatlıkta rekabet zaten olamaz), avukatlık ortaklığı ya da hukuk bürosu ibarelerinin kullanımı hiç kimse için mümkün olmamalıdır. Bu ibareler sadece baro ve TBB ile olan bağlarda geçerli olmalıdır.

Kısacası, eğer bu ibarelerin kullanımı, iş alma konusunda bir artı değer katıyorsa, herkes için yasak olmalı. Yok eğer artı değer katmıyorsa, herkese serbest olmalı.

Soruya dönersek; yasak olmamalı ama yasak.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi