Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

2/b ye ilişkin tapu iptali

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 11-12-2013, 16:38   #1
av.nesrinzeyneb

Varsayılan 2/b ye ilişkin tapu iptali

merhabalar...müvekkilim adına kayıtlı 2/b arazisi 15.07.2013 tarihinde müvekkilime maliye tarafından verilmiş ve tapu çıkarılmıştır. ancak şöyle bir durum var aslında 2/b kadastro sırasında karışıklık yapmış ve 2010 yılında müvekkilimin şuan tapusunu edindiği yer kardeşinin yan parsel kendininki iken kardeşine değil müvekkilime yazılmış. müvekkilime ait olan yer ise başka birine tapusu verilmek suretiyle gitmiştir. müvekkilimin tapusunu aldığı taşınmazda ise kardeşine ait bağ varmış ve müvekkilim burayı edindikten sonra ekim ayında kardeşine ihtar çekip ağaçlarını götür demiş. aslınnda tapuda ve başkaca biryerde kardeşinin adı geçmiyor ama müvekkil yine de ihtar çekmiş. kardeşi birşey yapmayınca bağı tamamen kesip, tarlaya iş makınesi sokup kendine ait bahçe yapmak için harekete geçmiş. taşınmaz 8 dönüm ve bağ 2 dönümlük bölümde. şimdi benim müvekkilin kardeşi tespit davası açıp zarar hesaplatmış ve bunu tüm araziyi kaplayan bir bağ olarak gösterip mahsul alamadığını bahçenin zarar gördüğünü belirtmiş. ardından da tapu iptali ve tescili davası açıp, müvekkilimin bağını götür demesini de delil olarak sunarak aslında burası benimdi, benim tapumdu, gerekirse maliyeye verilen parasını verelim bana geri versin diyor.bu arada davacının taşınmaz üzerindeki ağaçları 95 yılından beri dikilidir. daha genc olanlar vardır. 1 dönümü 95te dikilmiş gerisi 5 yaş civarı ağaçlar. benim bildiğim burada odun değeri talep edebilirler ama, tapu iptali gibi birşey söz konusu değildir sanıyorumki. müvekkilimin gönderdiği noter ihtarı tapu iptali için delil oluştururmu acaba.yada bu tapu iptal edilirmi br sekilde? 2/bye ilişkin bilgim çok zayıf. acil yardımlarınızı bekliyorum. sağolun. iyi gunler
Old 12-12-2013, 11:41   #2
Av.Berk Bahadır

Açtığı tapu iptali ve tescili davasında tanık varmı ?
Old 12-12-2013, 16:17   #3
Av.mehmet.av

Anladığım kadarı ile müvekkiliniz kardeşine ait olduğunu bildiği halde tapuda kendi üzerine kaydedildi diye üzerindeki bağı kesmiş. Bence müvekkiliniz büyük yanlış yapmış. Bildiğim kadarı ile tapu tescilinden itibaern 10 yıla kadar tescilden önceki duruma göre tapu iptali istenebiliyor. Bu durumda oranın müvekkilin kardeşi tarafından kullanıldığı ispat edilirse tapu iptal edilip kardeşi üzerine tescil edilir diye düşünüyorum.
Müvekkilinizin yapması gereken şey bence kendisinin kullandığı ancak başkasının üzerine tescil edilmiş yer için tapu iptal ve tescil davası açması.
Old 12-12-2013, 18:21   #4
av.nesrinzeyneb

Muvekkil kendi kullanimindaki yerden vazgecmis. 3. Sahisa da senin olsun demis. Basim dertte sanirim. Bir kurtulus yolu bilmaliyimmmmmm ( karsi tarafin tanigi var ve ayni zamanda benim muvekkil noterden ihtar cekmis. Agaclarini al seklinde. Yardimlariniz icin tesekkur ederim n
Old 17-12-2013, 12:16   #5
Av.mehmet.av

3. şahsa neden öyle birşey dedi bilemiyorum ama bence yine de 3. şahısla konuşup en azından yerin bedelini verme konusunda bir miktar bedel istesin. Yada dava açsın.(Al senin olsun demesinin hukuken bir sıkıntı olacağını düşünmüyorum.)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi