Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Tedbir Nafakasını Ödememek Hapis Cezası

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-07-2013, 13:01   #1
Av.SYağmur

Varsayılan Tedbir Nafakasını Ödememek Hapis Cezası

2004 sayılı Kanun md. 3444Değişik madde: 31/05/2005 - 5358 S.K./15. md.)
Nafakaya ilişkin kararların gereğini yerine getirmeyen borçlunun, alacaklının şikayeti üzerine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra kararın gereği yerine getirilirse, borçlu tahliye edilir."

Yasa maddesindeki bu değişiklik konusunda daha önce de tartışma yapılmış fakat tedbir nafakasını kapsıyor mu ? halen tartışmalı. Yasa değişikliği sonrası tedbir nafakasından şikayette bulunan ve karar almış veya yargıtay kararı olan meslektaşlarımdan paylaşmalarını sonucu ve/veya yargıtay kararını paylaşmalarını rica ediyorum.
Old 15-07-2013, 14:11   #2
Av. Sami Günsen

Elimde somut karar yok ancak bu hafta biz de bir şikayeet bulunacağız benzer bi duruma dair. Sonuç çıkarsa sitede paylaşmayı düşünüyorum.
Old 15-07-2013, 23:57   #3
garani

tedbir nafaksıdan kaynaklı alacak adi alacak olduğundan mahkemece herhangi bir hapis cezası tesis edilmiyor
Old 16-07-2013, 21:56   #5
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Alıntı:
tedbir nafaksıdan kaynaklı alacak adi alacak olduğundan mahkemece herhangi bir hapis cezası tesis edilmiyor

Adi alacak olan takipten önce birikmiş nafakadır.Yoksa işleyen nafaka adi alacak değildir.

İşleyen nafakaların ödenmemesi sebebi ile İcra Ceza mahkemesine şikayet üzerine koşulları varsa mahkumiyet kararı verilecektir.

Nafakanın ara karar veya ilama dayanması arasında fark yoktur.Ara karar veya ilamın önemi takip usulü bakımından önem taşır.Ara kararlarına dayanan tedbir nafakası ilamsız takip edilir.
Old 16-07-2013, 22:30   #6
Av. Caner Arıcı

Alıntı:
Yazan Av.SYağmur
2004 sayılı Kanun md. 3444Değişik madde: 31/05/2005 - 5358 S.K./15. md.)
Nafakaya ilişkin kararların gereğini yerine getirmeyen borçlunun, alacaklının şikayeti üzerine, üç aya kadar tazyik hapsine karar verilir. Hapsin tatbikine başlandıktan sonra kararın gereği yerine getirilirse, borçlu tahliye edilir."

Yasa maddesindeki bu değişiklik konusunda daha önce de tartışma yapılmış fakat tedbir nafakasını kapsıyor mu ? halen tartışmalı. Yasa değişikliği sonrası tedbir nafakasından şikayette bulunan ve karar almış veya yargıtay kararı olan meslektaşlarımdan paylaşmalarını sonucu ve/veya yargıtay kararını paylaşmalarını rica ediyorum.

344. maddede, "Nafakaya ilişkin kararların gereğini yerine getirmeyen borçlunun ... tazyik hapsine karar verilir" denilmektedir. Maddenin lafzından ve ruhundan çıkan sonuç; nafakaya ilişkin kararların ara karar veya ilama dayalı olmasının, tedbir veya yoksulluk nafakası olmasının cezai açıdan farklı sonuç doğurmayacağıdır. Sayın Av. Habibe YILMAZ KAYAR'a aynen katılıyorum. Ayrıca sayın dirilis'in verdiği link konu ile ilgili doyurucu bilgi içermektedir.
Old 17-07-2013, 01:22   #7
garani

sanırım eksik yazmışım ki meslektaşlarım eksik yazdığımı beyan etmişler.benim burada anlattığım husus birikmiş nafaka idi ki genelde uygulama olarak(en azından benim gördüğüm) ara kararla tesis edilen nafaka için icra cezaya başvurulmuyor.kaldı ki genelde icra takibinde nafaka borcunu ödeyen borçlulara denk geldim ve genelde tahsil edebildik belki de bundan dolayıdır başvurmayışımız
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi