Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

çocuğa şiddeti engellemek için nereye başvurmam gerekiyor

Konuyu Kilitleyin
Old 08-09-2007, 12:38   #1
Konuk

Varsayılan çocuğa şiddeti engellemek için nereye başvurmam gerekiyor

merhabalar,
sizlerin bizlere ve pek çok zor durumda olan kişilere destek olmanızdan dolayı öncelikle teşekkür etmek istiyorum.
beni rahatsız eden komşumun(bayan)üç tane iki kız bir erkek çocuğu var yaşları 2 ile 8 yaş arası.eşi sürekli baskı yapan bir kişi ve bu bayan sürekli bu küçücük masumları bütün gün boyunca dövüyor(bu bazen sopa,bazen dayak bazen kafalarına yumruk şeklinde ve şiddetli oluyor)bayan,eşinden sürekli baskı gördüğü ve evden dışarı çıkması eşi tarafından yasaklandığı için bunalımda ancak ben sürekli çocuklarına şiddet uygulamasına tahammül edemiyorum üzülüyorum benimde çocuğum var ve bu durumun çocuğumu etkilemesindende korkuyorum.çünkü arkadaşları ve onlarla oynamayı çok seviyor ancak sürekli anneleri dövdüğü için kızımı onların yanına göndermeye inanın korkuyorum.benim sorum bu durumda ailenin çocuklara şiddet uygulamaması için ne yapmam gerekiyor bana bu konuda yardımcı olurmusunuz.sizin cevaplarınıza göre ben gerekli mercilere başvurmak istiyorum bu masum çocuklarımızın sakat kalmasından endişe duyuyorum
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim.
Old 08-09-2007, 13:42   #2
Doç. Dr. Özge Yücel

Öncelikle ben de size duyarlı davranışınız için teşekkür ediyorum.
4320 Sayılı Ailenin Korunmasına Dair Kanun ile aile içinde şiddet gören kimselerin korunması için Aile mahkemesi yargıcına bazı tedbirleri alma yetkisi verilmiştir. Aile mahkemesi yargıcının önlem alması için Cumhuriyet Başsavcılığına durumu bildirebilirsiniz. Çünkü yasada şiddet gören bireylerin veya Cumhuriyet savcısının bildirmesi üzerine yargıcın bazı önlemleri alacağı belirtilmektedir. Bu önlemlere uyulmadığı takdirde ise hapis cezası verilecektir.

Ayrıca bir çocuğa şiddet uygulamak Türk Ceza Kanunu'na göre şikayet aranmaksızın 1,5 yıldan 4,5 yıla kadar ceza verilmesini gerektiren bir suçtur. Suçun ihbarı üzerine savcı gerekli soruşturmayı yapmakla yükümlüdür.

Bunun dışında Türk Medeni Kanunu'nun 346. maddesine göre çocuğun yararı ve gelişmesi tehlikeye düştüğü takdirde aile mahkemesi yargıcı çocuğun koruması için uygun önlemleri alır ve 348. maddeye göre bu önlemlerin yetersiz kalacağı anlaşılırsa velayetin ana veya babadan veya her ikisinden de kaldırılmasına karar verir. Her ikisinden de kaldırılırsa çocuğa bir vasi atanır.
Old 08-09-2007, 14:52   #3
Konuk

cevabınız için çok teşekkür ederim.peki ilk etapta polise müracat etmem anne-baba açıcından caydırıcı olma açısından polis birimi bana yardımcı olabilirmi şimdiden cevabınız teşekkür ederim
Old 08-09-2007, 15:28   #4
Av.H.Sancar KARACA

Sayın Konuk,
Maalesef "Çocukların yüzündeki endişeyi ve korkuyu yok etmeden, güzel bir dünya kurmayı düşlemek, yetişkinlerin iki yüzlülüğüdür".
Duyarlılığınız için ben de ayrıca kutluyorum. Çocuğa yönelik şiddet ve istismar için,en yakın karakol, Emniyet Müdürlükleri Küçükleri Koruma Şubesi, Cumhuriyet Savcılıkları, Sosyal Hizmet İl Müdürlükleri ve SHÇEK ile o ildeki baroya (büyük barolarda Çocuk Hakları Komisyonları vardır) başvurulabilir.
Naklettiğiniz olayda baba şiddet suçunu işlemektedir, TCK'nın 278 ve 279.maddeleri uyarınca bu şiddete vakıf olan herkesin ihbar yükümlülüğü de vardır.
Selam ve saygılarımla.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi