Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Site Lokali Edebiyat, Müzik, Spor, Sinema, Bilgisayar.. Site üyelerimizin hukukla ilgisiz konularda sohbetleri için. [Siyaset ve din bu sitede konu dışıdır!]

Her Duygu Ve Anlamı 5 Puan

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 24-09-2008, 22:27   #1
Nur Deniz

Varsayılan Her Duygu Ve Anlamı 5 Puan

Haydi herkes klavyelere, kimin elması kızaracak merak ediyorum.

Anlamıyla adını tam bağdaştırdığınız her duygu beş puan.

Kupamı devretmek istiyorumda.

Saygılar.
Old 26-09-2008, 11:33   #2
Nur Deniz

Varsayılan Özlem

Özlemeyi kimsenin yaşamasını istemem, özellikle de her şeyi özleyebilen biri olarak.

Bu duyguyu yaşamak için özlenilen bir insansa eğer, o insanın illa ki çok iyi, çok mükemmel ,iyi davranışlı olmasına da gerek yoktur.

Eşyalar da özlenebilir, oyuncaklar mesela, eşyadan bağımsız hatırlatır bize oynarken yaşadıklarımızı.

Geçen zamanlar özlenir bazen,en kötüsü de bu mudur bilmem?Çünkü dönüşü yoktur.

Bu duygunun bize ekledikleri, merak edersiniz, yanınızda olsun istersiniz,endişelenirsiniz,dokunmak,konuşmak,göre bilmek istersiniz.

En kötü yanı ise bazen bu duygunun , yaşadığınız sürece devam etmesidir.
Old 08-11-2008, 14:07   #3
Nur Deniz

Demek ki duygusuz olarak yaşamalıymış insan, bu forumdan anladığım duyguların beş puan bile etmediği...

Saygılarımla.
Old 11-11-2008, 08:35   #5
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Demek ki duygusuz olarak yaşamalıymış insan, bu forumdan anladığım duyguların beş puan bile etmediği...

Saygılarımla.

bu gruba ben girerim kesin
Old 11-11-2008, 10:05   #6
Atahun

Ben, duyularla duygu' ları birbirine karıştırmışım. Bu yüzden yanıt yazmadım.

Cevaben ; bir çoğu köreldiğinden, hepsini toplasanız 5 para/puan etmez.
Old 11-11-2008, 10:33   #7
halit pamuk

Ben bu formun konusu anlamadım. Sanırım en duygulu kişiye kupa verilecek.Ve kişi kupa alırken elma ya da elması kızaracak.
Old 11-11-2008, 10:35   #8
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan adnan koray
Ben bu formun konusu anlamadım. Sanırım en duygulu kişiye kupa verilecek.Ve kişi kupa alırken elma ya da elması kızaracak.

Ben doğru anlatamamış olabilirim.

Benim sormak istediğim aynı duyguları farklı kişiler nasıl algılıyor ve yaşıyor demek istemiştim.

Uzun süre oldu bu forumu açalı ve hiç cevap gelmediği için ben de demek ki kimse hiç bir duyguyu nasıl yaşadığını anlatmak istemiyor diye düşünmüştüm.

Anlaşılan daha açık yazmalıymışım.

Örnek, cesareti nasıl yaşarsınız?
Old 11-11-2008, 10:44   #9
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan tobaccoexper
bu gruba ben girerim kesin

Bence sevgili tobaccoexper siz bu guruba değil de yaşadığı duyguların ceremesini çekenler grubuna girersiniz.

Çünkü ben sizin duygularınızın çok özel ve güzel olduğuna inanıyorum.
Old 11-11-2008, 10:46   #10
halit pamuk

Cesaretli olduğumuzda cesaretli olduğumuzu anlamayız.Uf be, şimdi cesaretli oldum, demeyiz. Ancak korktuğumuzda cesareti anlarız. Çünkü cesaretli olmamız gerekir, deriz.Zira korkulacak bir durum var ki, cesaretli olmamız gerekir.

Yani cesareti korkarak anlarız.
Old 11-11-2008, 15:19   #11
Av.Cengiz Aladağ

Konu duygulardan sözetmeye gelince kim cesur olabilir ki?

Gerçekten, "farklı kişilerin aynı duyguları nasıl tanımladığı ve örneklediği" ilginç bir konu olabilir.

Biri başlasa ardı gelecek ama cesaretimiz yok.
Old 11-11-2008, 15:31   #12
supernatural

Neşeli

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Gerçekten, "farklı kişilerin aynı duyguları nasıl tanımladığı ve örneklediği" ilginç bir konu olabilir.

O zaman Nur abla mı başlasa acaba?
Old 11-11-2008, 15:31   #13
üye8180

Kıskanmak, anlamıyla uygun düşen bir duygu ismi. Kardeşime daha fazla ilgi gösterdiğinde annemi kıskanırdım. ( Hala aynı. Değer verdiklerimi kıskanırım. ) Tepkim de ortamı terk etmek ve iç sesimle kendimi avutmaya çalışmak olurdu. Çünkü kendimi bir kenara atılmış gibi hissederdim. (Neslihan sen ondan daha iyisin, daha değerlisin diye kendimi avuturdum. )
Old 11-11-2008, 15:56   #14
Nur Deniz

Varsayılan Nur'un Cesareti

Ben başlarım.

Az sonra yazacaklarım tamamen benim yaşadığım ve inandığım bir duygu üzerinedir.Tartışma ve eleştiriye açık olması bunu kabul edeceğim anlamına gelmez.

Cesaret;

Korku ile özdeşleştiremediğim bir duygudur. Çünkü bir adım ötesinde neler olabileceğini asla tahmin edemediğim bir duyguydu benim için.Deli cesareti ile Nur cesaretini zaman zaman ayırt edemediğim olmuştur.Öyleki şimdiye kadar ki yaşadığım hayata kendi gözümle baktığım zaman benim durumumda olan bir çok insanın başaramayacağı şekilde bir hayat yaşadığımı gözlemliyorum.

Cesaret plansız bir risktir bana göre. Sonucunu asla kestiremeyiz. Sonuçta hezeyan olursa adını tecrübe koyar teselli ederiz kendimizi, güzel olursa aferin çekeriz.

Cesaret için kendine güven olmazsa olmaz bir şeydir. Kendine güveni olmayan bir insanın cesareti balondur.En küçük sivri cisimde büyük bir gürültü ile elinizde patlar.

İlk cesur hareketimi 14 yaşımda yaptım. Çünkü istediğim şeyin beni mutlu edeceğine inanıyordum.Babam yatılı okula gitmeme izin vermedi Türkiye derecesi ile kurumlar sınavında kazandığım okula.Bir tane kızım v ar bizden ayrılmanı istemiyorum dedi. Bu günkü gibi aklımda ,Eğer gitmeme izin vermezseniz giderim, buna da engel olursanız hayatım boyunca sizi sevmeyeceğim demiştim.İnatlaştık. Kayıt için Son gün okuldan öğretmenler bahçe dışına çıkmışken yakaladık. Hayat bana hiç bilmediğim bir mesleği çok ama çok sevdirdi. Belki de ömrümün en güzel günlerini bu okulda yaşamışımdır. Cesaretti benim için babam da benim gibiydi çünkü, ya o beni sevmeseydi bu isyanıma sonradan düşündükçe güler olduk.

İkinci cesur hareketim devlet memurluğundan istifa etmekti.Yine derece ile atandım.2 yıl çok çalıştım, tayin istedim , çıkmadı. Müdürlüğe gittiğim bir gün alel acele dışarıda yazdığım dilekçeyi müdür beye verdim ve iş yerime döndüm.Hemen eşyalarımı topladım , baktım elimde bir miktar para var, hemen bir ev tuttum, eşyalarımı getirdim, yerleştim ve ailemi aradım, ben istifa ettim dedim. Nedense hiç konuşmadan kapattık. Kendime ait yine sevdiğim işimle ilgili bir yer açtım. Çok çalıştım baya kazandım. Yoruldum ve sıkıldım. Yine bir gün Ankara ya arkadaşımın düğününe gittiğimde bakanlığın önünden geçerken içeri girdim bir dosyaya dilekçe yazdım , kart yok, referans yok adıma açılmış bir telefon yok, kuru dilekçe ve ben...Personel şubeden şu an bile gülen yüzünü hatırladığım bir bayana vermemi söylediler. Hanım elinde dilekçe bana baktı, Henüz 20 yaşındaydım. Zor dedi. Güldüm. Biliyorum dedim .o söylemeden ben söyledim torpilim yok. Senin torpilin ben olayım mı dedi.Yine güldüm. İnanmıyordum çünkü çıkacağına.

Verdim ve Konya ya döndüm.

2 ay sonra tayinim çıktı.Meğer gönüllü torpilim personel atamadan şube şefiymiş.

Üçüncü cesaretim , işte bu tam bir delilikti, denklik yokken , aşık oldum ve evlendim.Sonuç hüsran ama mükemmel bir çocuğa sahibim.

Dördüncü cesaretim boşanma davası açmak. Hali hazırda 18 yürüyen dava var. Maddi anlamda tüm kazancımı kaybettim. Bunu yaparken ne birikmiş param vardı ne de bir kişi bile yardımcı. Sadece kendime güvendim. En zoru buydu.Eğer bir gün gerçekten çok mutlu olacağıma inanmasam asla içimdeki korkuyu yenemezdim.

Son günlerde yine bir atağım var.Ve bu sefer her şeyim risk. Sonucunu ben de merak ediyorum.

Ben eğer yatılı okula girmeseydim yine bir bölüm kazanır farklı bir meslek seçerdim.Eğer istifa etmeseydim emeğin ne olduğunu paranın bireysel olarak nasıl kazanıldığını asla anlayamazdım. Boşanma davası açmasaydım bir kez yaşayacağım ömrümü korkak geçirecektim.

Cesaret risk almaktır. Cesura göre risklerin boyutu değişir. Benim attğım her adım da her şey etkileniyor.

İyi ya da kötü yorumlanabilir . Ama şu var ki her şey bizimle beraber. Kaybetmeyi göze almadan hayatın tadı çıkmıyor. Kendime tavsiyemse asla bağlanma günün birinde atacağın adımlarda bağlı kalmak zorunda olmadır.

Bilmem anlatabildim mi?
Old 12-11-2008, 12:55   #15
Nur Deniz

Cesaret; Ardında bırakacağın hiç bir şeye dönüp bakmamaktır.
Old 14-11-2008, 11:14   #16
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ

Başladık ama, ardımdan gelen yok.

Bu cesaretle bir de yalnız olmadığımı düşünüyorum da.. Hayat kimbilir ne güzel olurdu?
Old 16-11-2008, 01:13   #17
slide

bu konuda konuşması gereken son şahsiyetim zannımcabirini taprca severken dahi resmen yerden yere vura vura severim
Old 24-11-2008, 12:40   #18
Nur Deniz

Her duygunun bir kuralı ve adabı var.

Güven duygusunu bilen var mı?
Old 24-11-2008, 12:45   #19
Atahun

Alıntı:
Yazan Nur Deniz
Her duygunun bir kuralı ve adabı var.

Güven duygusunu bilen var mı?

Başkasına olan "güven" mi? kendinize olan "güven" mi?
Old 24-11-2008, 12:49   #20
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Atahun
Başkasına olan "güven" mi? kendinize olan "güven" mi?

Çok güzel bir soru?

Evet ..

Şöyle sorsam mesela;

Başkasına güvenmek kendine güveni artırır mı azaltır mı?

Ya da kendine çok güvenen başkasına güvenmiyorsa güven duygusu eksik midir?
Old 24-11-2008, 13:17   #21
Av.Cengiz Aladağ

Kendine güven ile başkalarına güven, bir balonla ona bağlı sepet gibidir. Biri yükselir ya da alçalırken (artarken ya da azalırken) diğeri de aynı yönde etkilenir.
Old 24-11-2008, 13:24   #22
Nur Deniz

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Kendine güven ile başkalarına güven, bir balonla ona bağlı sepet gibidir. Biri yükselir ya da alçalırken (artarken ya da azalırken) diğeri de aynı yönde etkilenir.

Ama hangisi balon? Balon başkasına olan güvense patladığı zaman sepetin dağılması gerekir.
Old 24-11-2008, 13:47   #23
Atahun

Bence aslolan, "kendinize olan güven" dir. Öteki, başkasının balonuna asılmak gibidir. Patladığında veya ipi koptuğunda kendinizi yerde bulursunuz. Ayrıca, başkasına olan "güven" iniz arttıkça, kendinize olan güveniniz azalır.

Aynı fikirdeyim.
Old 24-11-2008, 17:23   #24
halit pamuk

Bu şiirin karşılığı bir duyguyu hiçbir puan ölçemez.

Demedim mi?

Oraya gitme demedim mi sana,
seni yalnız ben tanırım demedim mi?
Demedim mi bu yokluk yurdunda hayat çeşmesi ben'im?

Bir gün kızsan bana,
alsan başını,
yüz bin yıllık yere gitsen,
dönüp kavuşacağın yer ben'im demedim mi?

Demedim mi şu görünene razı olma,
demedim mi sana yaraşır otağı kuran ben'im asıl,
onu süsleyen, bezeyen ben'im demedim mi?

Ben bir denizim demedim mi sana?
Sen bir balıksın demedim mi?
Demedim mi o kuru yerlere gitme sakın,
senin duru denizin ben'im demedim mi?

Kuşlar gibi tuzağa gitme demedim mi?
Demedim mi senin uçmanı sağlayan ben'im,
senin kolun kanadın ben'im demedim mi?

Demedim mi yolunu vururlar senin,
demedim mi soğuturlar seni.
Oysa senin ateşin ben'im,
sıcaklığın ben'im demedim mi?

Türlü şeyler derler sana demedim mi?
Kötü huylar edinirsin demedim mi?
Ölmezlik kaynağını kaybedersin demedim mi?
Yani beni kaybedersin demedim mi?

Söyle, bunları sana hep demedim mi?

Mevlana Celaleddin Rumi
Old 24-11-2008, 21:22   #25
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Yazan slide
bu konuda konuşması gereken son şahsiyetim zannımcabirini taprca severken dahi resmen yerden yere vura vura severim

Ne güzel bir sevgi bu böyle?
Old 24-11-2008, 21:23   #26
Av.Mehmet Saim Dikici

Kendine güveni olmayan bir insan, başkasına hiç güvenemez.
Old 24-11-2008, 21:26   #27
Av.Mehmet Saim Dikici

Alıntı:
Bilmem anlatabildim mi?

Kime anlatmak istemiştiniz ki?
Old 25-11-2008, 17:41   #28
slide

Alıntı:
Yazan Saim
Ne güzel bir sevgi bu böyle?
ya sormayın kontrol tuşum yok maalesefille yerden yere vurcam acaba bilinçaltımda karşımdakinin dayanma sınırını mı ölçüorm dersiniz
Old 28-11-2008, 20:41   #29
Nur Deniz

Öyle kızgınım ki, şu anki ruh halime puan verebilecek bir numaratör olduğunu hiç sanmıyorum.
Old 28-11-2008, 22:50   #30
üye8180

Öfke ve üzüntü negatif duygulardır Nur Hanım, bir an önce sıyrılmak icap eder. Yoksa yaşamın güzelliğini es geçersiniz. Bu duygularla geçen anlar sadece zaman kaybı. Daima olumlu duygular dilerim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi