Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kadrolu İşçi ve Taşeron İşçi Arasındaki Maşş ve Diğer Özlük Haklarda Eşitsizlik

Yanıt
Old 20-12-2011, 16:51   #1
Av. Çıldır

 
Varsayılan Kadrolu İşçi ve Taşeron İşçi Arasındaki Maşş ve Diğer Özlük Haklarda Eşitsizlik

Sayın Meslektaşlarım;

Bir devlet kurumuna bağlı olarak özen güvenlik işi yapan işçinin iş akdi haklı ve geçerli bir neden bulunmaksızın feshediliyor.Gelinen noktada işçi alacak davası açmak istiyor.

Sormak istediğim soru şu;

1- İşçinin taşeron firmaya bağlı olarak çalıştığı kurumda kadrolu olarak çalışan güvenlik personeli de bulunuyor. Kadrolu olarak çalışan personelin aldığı maaş, tünel ve silah tazminatı gibi ek hakları bulunuyor. Bunlar talep edilebilir mi?

İş Kanunu 4. maddesine eklenen bu hüküm bu haklarını almasına engel teşkil eder mi?

Kanuna veya kanunun verdiği yetkiye dayanılarak kurulan kamu kurum ve kuruluşları ile bunların doğrudan veya dolaylı olarak sermayesinin en az yüzde ellisine sahip oldukları ortaklıklarda, 4734 sayılı Kamu İhale Kanunu veya diğer kanun hükümleri çerçevesinde, hizmet alımı amacıyla yapılan sözleşmeler gereğince, yüklenici aracılığıyla çalıştırılanlar, bu şekilde çalışmış olmalarına dayanarak;
a) Bu kurum, kuruluş ve ortaklıklara ait kadro veya pozisyonlara atanmaya,
b) Bu kurum, kuruluş ve ortaklıklara ait işyerlerinin kadro veya pozisyonlarında çalışanlar için toplu iş sözleşmesi, personel kanunları veya ilgili diğer mevzuat hükümlerine göre belirlenen her türlü malî haklar ile sosyal yardımlardan yararlanmaya,
hak kazanamazlar.

(İşveren taraf sözlü talep karşısında bu hükümleri dayanak göstererek talepleri reddetmiştir)

2- İş kanununda veya özel kanunlarda düzenlenen bir hakkın toplu iş sözleşmesinde düzenlenmesi durumunda, anılan madde hükmü gereğince bu hak toplu iş sözleşmesi ile düzenlendiğinden bahisle taşeron işçi bu hakkını alamayacak mıdır?

İş Kanunun'da eşit ücret ve eşit davranma ilkesi düzenlenmişken aynı işi yapan işçilere farklı ücret verilebilmesi mümkün müdür?

3- Bu maddeye rağmen Yargıtay'ın aksi yönde kararı mevcut mudur?

Saygılarımla.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
İşçi Alacağı gnchukukcu Meslektaşların Soruları 5 22-08-2011 16:53
İşçi Alacağı hukukcu1985 Meslektaşların Soruları 1 20-01-2010 13:33
İşçi alacağı zazaenden Meslektaşların Soruları 6 05-11-2008 16:07
İşçi zimmeti me_as Meslektaşların Soruları 1 12-06-2008 15:42
İşçi Alacağı av.cgoksen Meslektaşların Soruları 5 23-10-2007 22:49


THS Sunucusu bu sayfayı 0,02770996 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.