Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Faturanın Yırtılması Sebebiyle Zarara Uğratılma

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 28-11-2010, 21:42   #1
suskun_juliette

Varsayılan Faturanın Yırtılması Sebebiyle Zarara Uğratılma

Merhaba,
*Posta kutularının üzerine bırakılmış veya panoya asılı bulunan elektrik,su vb. hizmet alım faturalarının komşu tarafından yırtılması ve kişinin bu sebeple cezalı ödeme yapması durumunda,bu zararın tazmini mümkün müdür?
*Bu fiil,mala zarar verme suçu kapsamına dahil edilebilir mi?
Kişi,faturayı yırttığı takdirde hasmının faizli bir ödeme yapacağını öngörerek bu fiili gerçekleştirdiğine göre ortada bir kast söz konusu;büyük olasılıkla mala zarar verme suçu oluştuğu kanaatindeyim;fakat daha doğru bir bilgi için siz değerli ve tecrübeli üstadlarımızın cevaplarını bekliyorum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla
Old 28-11-2010, 22:12   #2
oguzhand0

"Bir malın suça konu olabilmesi bir ekonomik değer taşıması gerekir.Bu yüzden değeri hemen hiçe eşit olan maddeler,mesela bir kibrit çöpü, bir toplu iğne, içilmekte olan ve bitmek üzere olan bir sigara mala zarar verme suçuna konu olamaz. "1

Kanımca faturayı mala zarar verme suçuna konu edemezsiniz. Ancak haksız fiile dayanan tazminat davası açabilirsiniz ancak bu hususu nasıl ispat edeceksiniz merak etmekteyim sayın meslektaşım.

Fazla tecrübesi olmayan bir meslektaşınızdan saygılarla

1.ERDEM Mustafa Ruhan, “Yeni Türk Ceza Kanunu’nda Malvarlığına Karşı Suçlar”
Old 29-11-2010, 12:22   #3
suskun_juliette

Yanıtınız için teşekkür ederim Syn. Oğuzhan Dayar.Bu birebir karşılaştığım bir dava konusu değildir.O yüzden tam bir kalıba sokamadım.Fakat yanıtınız benim için aydınlatıcı olmuştur.Olayın BK. kapsamına girdiğini es geçmişim.

İspat konusuna gelince eğer davalı vekili olsaydım, o tarihte müvekkilimin apartmanda bulunmadığını beyan ederdim.Davacı vekili olduğumda ise husumetin varlığını ve yıpratma politikasının olduğunu tanık beyanlarıyla ispat etme yoluna giderdim.

Değerli meslektaşım,saygılar
Old 30-11-2010, 09:18   #4
Av.Cengiz Aladağ

Alıntı:
Yazan suskun_juliette
Merhaba,
*Posta kutularının üzerine bırakılmış veya panoya asılı bulunan elektrik,su vb. hizmet alım faturalarının komşu tarafından yırtılması ve kişinin bu sebeple cezalı ödeme yapması durumunda,bu zararın tazmini mümkün müdür?
*Bu fiil,mala zarar verme suçu kapsamına dahil edilebilir mi?
Kişi,faturayı yırttığı takdirde hasmının faizli bir ödeme yapacağını öngörerek bu fiili gerçekleştirdiğine göre ortada bir kast söz konusu;büyük olasılıkla mala zarar verme suçu oluştuğu kanaatindeyim;fakat daha doğru bir bilgi için siz değerli ve tecrübeli üstadlarımızın cevaplarını bekliyorum.

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Saygılarımla

Bir de TCK 123. madde yönünden düşününüz:

Alıntı:
Kişilerin huzur ve sükununu bozma
MADDE 123. - [1] Sırf huzur ve sükûnunu bozmak maksadıyla bir kimseye ısrarla; telefon edilmesi, gürültü yapılması ya da aynı maksatla hukuka aykırı başka bir davranışta bulunulması hâlinde, mağdurun şikâyeti üzerine faile üç aydan bir yıla kadar hapis cezası verilir.
Old 30-11-2010, 09:40   #5
oguzhand0

Alıntı:
Yazan Av.Cengiz Aladağ
Bir de TCK 123. madde yönünden düşününüz:
Çok güzel bir yaklaşım...
Oscar goes to Cengiz Aladağ...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi