Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşten çıkarılmayı ispatlama

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 01-12-2008, 14:46   #1
Hukuka Saygı

Varsayılan İşten çıkarılmayı ispatlama

Merhaba değerli meslektaşlarım
Şöyle bir sorunum vardı, konuyu bilen meslektaşlarımın yardımlarına ihtiyacım var, şimdiden teşekkür ederim.
İşvereni, müvekkilime işine son verdim diyor, müvekkilim de böylelikle işten ayrılıyor. Şimdi işe iade davası açacağız. Bu dava için kanunun aradığı şartların tamamı mevcut.
Ancak sorunumuz şurada. Ortada yazılı bir fesih bildirimi yoktur, işveren sözlü olarak çık demiş müvekkilim de çıkmış. Şimdi işveren üst üste üç gün işe gelmediği gerekçesiyle iş akdine son verdim diyebilir. Ya da ben işine son vermedim, kendisi durup duruken işten ayrıldı diyebilir.
Bizim dava açmadan evel noterden bir ihtarname göndermemize gerek var mıdır? Teaşekkürlerimi sunarım.
Old 01-12-2008, 14:52   #2
gurhankoc

Aynı işyerinde çalışan veya durumu bilebilecek durumda olan komşu işyerlerinde çalışan insanların tanıklığından faydalanabilirsiniz.
Old 01-12-2008, 17:51   #3
savunman85

hukuka saygı,
bu durumda direkt olarak siz işe iade davası açın davalı işveren işten çıkarmadığını ispat etmek zorunda zira iş hukukunda ispat yükü işverendedir. ayrıca davalı işten çıkarmadığını söylerse davayı kabul etmiş olacaktır. yok eğer çıkardığını beyan ederse haklı nedenle çıkardığını ispatlamak zorundadır. ama tavsiyem 3 gün dolmadan işveren size ihtar çekmeden davayı açın yada en azından işverenin işten çıkardığını ve haksız fesih yaptığını beyan eden bir ihtarname gönderin işverene
saygılarımla...
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi