Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

tehiri icrada icra müdürünün mehil vesikası vermesinde takdir yetkisi mevcut mudur

Yanıt
Old 21-09-2007, 10:59   #1
emelakd

 
Varsayılan tehiri icrada icra müdürünün mehil vesikası vermesinde takdir yetkisi mevcut mudur

tehiri icrada icra müdürünün mehil vesikası vermesinde takdir yetkisi mevcut mudur


yani icra müdürü bu dosya yargıtaya gideli uzun zaman oldu. bu saatten sonra tehiri icra talebinizi reddediyorum diyerek mehil vesikası düzenlemezse ne yapabiliriz. bildiğim kadarıyla icra müdürünün böyle bir yetkisi yok. onun verdiği süreler içerisinde gerekli işlemler yapılmadığı takdirde problem olabilir diye biliyorum. ancak ilk süre bile geç kalındığı gerekçesiyle verilmezse bunu reddedebilir mi? teşekkürler
Old 21-09-2007, 11:03   #2
sultanahmet

 
Varsayılan

Sayın Meslektaşım. Uygulamada, icra müdürleri biri normal biri ek süre olmak üzere 2 kez mehil vesikası vermektedir. Bundan sonraki mehil talepleri reddedilmekte, ancak icra hakimliğine şikayet yoluyla ek süreler alınabilmektedir. İcra müdürleri, makul sürede tehir-i icra kararı gelemdiği takdirde takibin sürürncemede kalacağını ileri sürmektedirler. Bu uygulamanın, doğru olmadığı ve haklı bir gerekçeye dayanmadığı düşüncesindeyim.
Old 21-09-2007, 12:15   #3
emelakd

 
Varsayılan

sultanahmet* teşekkürler öncelikle
ancak bir yanlış anlaşılma var. icra müdürünün mehil verip mehil sonunda yeni bir süre vermesi değil problem.
sorun şu ki icra müdürü tehiri icra talebimnde bulunmamaız için geciktigimizi söyleyerek mehil vesikası dahi vermedi

umarım daha açıklayıcı olmuştur.
Old 21-09-2007, 12:18   #4
Av. Bülent Sabri Akpunar

 
Varsayılan

Talih Uyar'ın sitesinde kendisinin tehiri icra ile ilgili bir makalesi var.Faydalı olabilir.
Old 21-09-2007, 12:47   #5
hukukcu34

 
Varsayılan

İcra ve İflas Kanunu md.32-36 hükümlerine göre icra müdürünün kararı yerindedir.Zira anılan madde hükümlerine göre ve icra emrinin altında da yazıldığı üzere ilamlı icra da takip borçlusunun,icra emrinin tebliğinden itibaren 7GÜN İÇERSİNDE elinde 3 seçimlik hakkı vardır:

1.İTM den İtfa,imhal,müruruzaman iddiasıyla icranın geriye bırakılmasını isteyebilir.
2-YİNE BU 7 GÜN içerisinde borçlu,ilamı temyiz ettiğini beyanla ve teminat yatırmak koşuluyla yargıtaydan icranın geriye bırakılması kararı getirebeilmek için icra dairesinden mehil vesikası isteyebilir,
3-Yargılamanın iadesi yoluyla hükmü veren mahkemeden icranın geriye bırakılmasını isteyebilir.
İcra emrinin tebliğinden itibaren 7 günlük süre geçtikten sonra takip kesinleşir bu durumda icra dairesi borçluya mehil vesikası veremez ve cebri icraya devam etmek zorundadır.Dolaysıyla icra müdürünün kararı kanımca yasaya uygundur.Saygılarımla.
Old 21-09-2007, 13:56   #6
Av.Melih Eryaman

 
Varsayılan

Değerli meslektaşım,

İcra Müdürlerinin ilk mehili verme konusunda takdir yetkisi bulunmamaktadır. (Sadece zorunluluk halinde uzatma konusundaki talepte inceleme yetkisinin olduğu görülüyor 36. maddede. Diğer yandan, 36. maddenin emredici hüküm olduğu açık. Yasa "...veya Yargıtaydan karar alınmak üzereicra müdürü tarafından kendisine uygun bir süre verilir. Bu süre ancak zorunluluk hâlinde uzatılabilir. ..." diyor. (İcra müdürü isterse verir demiyor.)
36. maddede bir süre de öngörülmüyor. Yasada süre sınırlaması olmadığı için, Kanımca icra emrinin tebliği üzerine geçen 7 günlük sürede mehil talebinde bulunulmazsa hakkın düşmesi de sözkonusu olmaz. Uygulamada da her zaman (haciz anında bile) tehiri icra talebinde bulunabiliyoruz, malum. Diğer meslektaşlarımızın belirttiği gibi aksi gelişme halinde şikayet yolu düşünülebilir. Saygılar.
Old 23-09-2007, 00:58   #7
ali ekmekçi

 
Varsayılan

evet 7 günlük süre gerekli değildir.her an mehil vesikası alınabilir icra müdürünün de bu konuda takdir yetkisi yoktur.
Old 23-09-2007, 22:55   #8
Av. Aykut Aydoğan

 
Varsayılan

Benim başıma gelen bir olayda, borçlu taraf icra emrinin tebliğinden yaklaşık 6 ay sonra, dosya borcu kadarparanın haczedilmesi durumunda, icra müdüründen haciz konulan parayı teminata saymasını ve kendisine mehil verilmesini talep etti. Ben yaptığım araştırmada icra müdürünün böyle bir karar verme yetkisi olduğunu tespit etmiştim. Dolayısıyla 7 günlük bir süre bence de bulunmamaktadır.

Saygılarımla,
Old 12-10-2009, 15:27   #9
selcukcete

 
Varsayılan Mehil vesikası

İcra Müdürü takip konusu ilamın borçlusu tarafından temyiz edilmiş olması durumunda İİK.nun 36 ıncı maddesine göre ilamda hükmolunan Paranın dosyaya depo edilmesi halinde aynı madde uyarınca mehil vesikası düzenlemesi gerekir.Bu konuda İcra Müdürünün taktir yetkisi yoktur.Ancak borçluya Yargıtaydan icranın geri bırakılması hakkında karar getirmesi için verilecek sürenin belirlenmesi İcra Müdürüne bırakılmıştır. Kaldı ki 36 madde gereğince icranın durdurulması için takip masraflarının da yatırılmasına gerek bulunmadığına dair Yargıtayın birden fazla kararları mevcuttur.36 maddeyi incelediğimizde 7 günlük süre içerisinde mehil vesikası alınması gerekir diye ibare yoktur.Talih Uyar İcra İflas Kanunu şerhi 2.Cilt 36 maddede açıklaması mevcuttur sayğılarımla
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Mehil Belgesi Av.Engin Özoğul Meslektaşların Soruları 21 20-06-2020 04:47
Aciz vesikası Av.F.Demirhan Seçilmiş Meslektaşların Soruları 18 26-02-2013 11:56
çocukla şahsi münasebet - hakim takdir yetkisi ayanlar07 Hukuk Sohbetleri 4 28-06-2008 23:04
işin yapıldığı yer icra dairesinin yetkisi ersen Meslektaşların Soruları 1 08-06-2007 10:31
Alt İşverenin Alt İşverenine Sorumluluk Mevcut mudur? avankara Meslektaşların Soruları 9 07-03-2007 13:03


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04199290 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.