Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

tedbir nafakasina itiraz

Konuyu Kilitleyin
Old 02-10-2017, 18:11   #1
Konuk

Varsayılan tedbir nafakasina itiraz

Merhaba, 6 ay once aile mahkemesinden tarafima her ay tedbir nafakasi odenmesi karari cikti. Esim bu nafakalarin sadece birini odedi icra yoluyla. Geri kalan 5 aylik nafaka odenmedi.. İcra takibi de kesinlesti. Ancak dun mahkrmeye sordugumda esimin bu karara itiraz ettigi ve itirazin kabul oldugu soyleniyor. Benim bundan hic haberim olmadi. Aylarca nafakanin odenmesini bekledim hatta icra mahkrmesine dava actim odenmeyen nafakalar icin. Ben magdur durumdayim. Bebegimle beraber. Maddi imkanim yok. Calisamiyorum. Bebegim kucuk. Durumumu zaten mahkemeye bildirmistim. Neden simdi itiraz kabul oldu anlamiyorum. Magdur olan biziz. Esim ne bana ne de cocugumuza hamilelik doneminde ve sonrasinda sahip cikmadi. Mahkeme neyi hakli gorup onun itirazini kabul etmis olabilir anlamak mumkun degil. Bu itiraza karsi ne yapmaliyim? İtiraz ettigi bana hic bildirilmedi.
Old 02-10-2017, 20:36   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanma davası süresince size ve çocuğunuza tedbir nafakası bağlanması yasal zorunluluktur. TMK.169.Madde.

Eşiniz nafakanın miktarına itiraz etmiş olabilir. Mahkemece nafakanız indirilmişse bu ara karar size tebliğ edilecektir. Karara karşı aynı mahkemeye itiraz edebilirsiniz. Nafakanızın tümden kaldırılacağını düşünmüyorum. Bir de nafaka indirilmişse, hangi tarihten itibaren indirilmiş buna da bakmak gerekir. Yaptığınız icra takibi birikmiş nafakalar ve yeni verilen ara kararın tarihine kadar sağlıklı olabilir.

Mahkemenin neyi haklı gördüğünü dosyayı incelemeden anlamak mümkün değildir. Siz de doğru aktaramıyor olabilirsiniz.

Dosyanızı bir avukata inceletmenizi ve davanızı takip ettirmenizi hak kaybının önüne geçmek azısından tavsiye ederiz.

Maddi durumunuzun avukatlık ücreti ödemeye elverişli olmadığını ispatlayarak kendinize ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini davanızın bulunduğu yer Baro'sundan talep edebilirsiniz.

Saygı ile..
Old 03-10-2017, 14:28   #3
Konuk

Aldigim yazida itirazin kabul edildigi ve kararin kaldirilmasina karar verildigi yaziyor. Siddet uygulanmadigi icin. Ama ekonomik siddet yapti. Bize maddi hic destek olmadi.Hastane masfarlarini hic odemedigi gibi bizi hic arayip sormadi. Psikolojik siddet degil mi bu? Onunla bosanmayi kabul etmessem ne bana ne de cocugumuza bakmamakla tehdit etti. Bu siddet degil mi? Bebek bir yasina girdi. Hic bir sekilde cocugunu arayip hali nasil sormadi. Henuz bosanma davasi acilmis degil. Yani bu karar tumden kaldirilamaz diyorsunuz oylemi?
Old 03-10-2017, 20:16   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

6284 sayılı Ailenin Korunmasına ve Kadına Yönelik Şiddetin önlenmesine ilişkin kanun dayanak yapılarak verilen kararlara karşı itiraz edilebilir. Bu itiraz üzerine verilen kararlar kesindir. Eşinizin itirazı üzerine verilen kaldırma kararları kesindir.

Şunu yapabilirsiniz: Boşanma isteğinde bulunmadan Aile Mahkemesinde sadece TEDBİR nafakası davası açabilirsiniz. Bu dava içinde eşinizin haklı bir sebebi yokken aynı hanede yaşamaktan kaçındığını veya aynı hanede olsa bile sizinle ve çocuğunuzla ilgilenmediğini, geçim ve iaşenizi karşılamadığını, kazandığını dışarıda kendi özel zevkleri için harcadığını, sizin geçiminizi ise, akrabalarınızın karşıladığını tanık beyanları ile ispatlayarak kendiniz ve çocuğunuza nafaka taktir edilmesini isteyebilirsiniz.
Alıntı:
Onunla bosanmayi kabul etmessem ne bana ne de cocugumuza bakmamakla tehdit etti.
Evet bu tehdit ve şiddet. Ancak bunu tanık beyanları ile kanıtlamanız gerekecektir. Anne babanız, abla, kardeş tüm akrabalarınızın, komşularınızın, arkadaşlarınızın beyanlarından yararlanabilirsiniz. Telefonunuza gönderdiği mesajlar gibi yazılı delillerden de yararlanabilirsiniz.
Bir avukatla hareket ediniz.
Saygılarımla
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi