Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Hukuk ve Bilgisayar Yazılımları Avukatlık Bürosu Programları, İçtihat ve Mevzuat Programları, UYAP (Ulusal Yargı Ağı Projesi). Hukukla ve hukukçularla ilgili her türlü bilgisayar yazılımlarına dair sorular, program incelemeleri ve sohbetler

Uyap E-Takip - Java Güncelleme Sorunu

Yanıt
Old 06-12-2011, 12:20   #31
Av. Mehmet Salih Kara

e takip deki java sorununda yeni bir gelişme var mı acaba..
Old 09-12-2011, 03:16   #32
ecesaka

Benim e-takip ile ilgili en büyük sıkıntım şu klasik eski sürüm java kullanma zorunluluğu... Çünkü e-imza kullanabilmek için de yeni sürüme ihtiyaç duyuyor bilgisayarım... Çok komik ve derme çatma bir şekilde (biraz da sanırım şansımın yardımıyla) bu konuda bir çözüme ulaştım...

Öncelikle eski sürümü yükledim. Sonra da Belgelerim bölümüne yeni sürümü... Belgelerim içine Java için özel dosya açmayı unuttuğumdan, Java için önem arz eden "lib" ve "bin" dosyaları da ortada duruyordu... Kendimce zeki bir çözümle bunları belgelerim klasöründe "JAVA" isimli dosyaya taşıdığımda (bunu yaparken programı çalıştıramayacağımı bilmiyordum açıkçası) programları başlattığımda sistemin bu iki dosyaya yöneldiğini aldığım hatalarla öğrendim. Şimdi ne mi yapıyorum? Eğer UYAP E-takip'i açacaksam, eski sürüme ait bin ve lib dosyalarını belgelerimin içine kopyalayıp programı sorunsuzca çalıştırıyorum. Eğer e-imza kullanacaksam da yeni sürümünkileri kopyalıyorum... Gayet tuhaf bir yöntem ama beni idare ediyor
Old 19-12-2011, 16:45   #33
averozkan

Alıntı:
Yazan ecesaka
Benim e-takip ile ilgili en büyük sıkıntım şu klasik eski sürüm java kullanma zorunluluğu... Çünkü e-imza kullanabilmek için de yeni sürüme ihtiyaç duyuyor bilgisayarım... Çok komik ve derme çatma bir şekilde (biraz da sanırım şansımın yardımıyla) bu konuda bir çözüme ulaştım...

Öncelikle eski sürümü yükledim. Sonra da Belgelerim bölümüne yeni sürümü... Belgelerim içine Java için özel dosya açmayı unuttuğumdan, Java için önem arz eden "lib" ve "bin" dosyaları da ortada duruyordu... Kendimce zeki bir çözümle bunları belgelerim klasöründe "JAVA" isimli dosyaya taşıdığımda (bunu yaparken programı çalıştıramayacağımı bilmiyordum açıkçası) programları başlattığımda sistemin bu iki dosyaya yöneldiğini aldığım hatalarla öğrendim. Şimdi ne mi yapıyorum? Eğer UYAP E-takip'i açacaksam, eski sürüme ait bin ve lib dosyalarını belgelerimin içine kopyalayıp programı sorunsuzca çalıştırıyorum. Eğer e-imza kullanacaksam da yeni sürümünkileri kopyalıyorum... Gayet tuhaf bir yöntem ama beni idare ediyor

Java 1.6 install/uninstall yapmaktan daha pratik, denedim oluyor. Çözüm için tebrikler ve teşekkürler.

Mantık farklı olmasa da ben şöyle yapıyorum.

1-Java 6'yı normal olarak (C:\Program Files\Java altına) kurdum.
2-E-Takip kullanacağım zaman;
C:\Program Files\Java\jre6 altındaki lib ve bin klasörlerinin adlarını libx/binx diye değiştirip C:\Program Files\Java\jre1.5.0_11 altındaki lib ve bin klasörlerini C:\Program Files\Java\jre6 altına kopyalıyorum.
3-UYAP'a gireceğim zaman C:\Program Files\Java\jre6 altındaki lib/bin klasörlerini silip isimlerini libx/binx diye değiştirdiğim klasörlerin isimlerini tekrar lib ve bin olarak düzeltiyorum.
Old 19-12-2011, 17:50   #34
Admin

Alıntı:
Yazan ecesaka
Windows tabanlı sistemlerde birden fazla java sürümünü aynı anda kurulabilir aslında. Siz java'nın son sürümünü kurduğunuzda, e-takip için gerekli olan java sürümü de bilgisayarınızda kalmaya devam edebilir. Ancak sorun şu ki, windows java çalıştıracağı zaman birden fazla sürüm olsa bile en son sürümü tercih ettiği için, bilgisayarınızda olsa dahi eski sürüm e-takip'i çalıştırırken işe yaramıyor.

Bu sorunu çözmek için şu püf noktasını da deneyebilirsiniz:

1- E-takip için gerekli eski java sürümünü bilgisayarınıza kurun, zaten kuruluysa hangi dizinde olduğunu not edin. (Çoğu kez bu C:\Program Files\Java\jre1.5.0_13\bin dizini olacaktır).
2- BAŞLAT Menüsü altından Not Defteri (notepad) programını bulun, mouse sağ tuş ile üzerine tıklayıp YÖNETİCİ OLARAK ÇALIŞTIR (Run As Adminitrator) seçin
3- Notepad başlayınca dosya aç (open) ile E-takip'in kurulu olduğu dizine gidin (çoğu kez bu C:\Uyap2_eTakip dizinidir) ve baslat.bat isimli dosyayı notepad içinde açın.
4- Bu program içinde şuna benzer bir satır göreceksiniz:
Alıntı:
java -classpath lib.jar; "tr.com.havelsan.uyap.fonk.formainframe.UyapAnaEkr an" &
o satırın ÜSTÜNE, şunu 2 satırı ekleyin:
Alıntı:
JAVA_HOME=C:\Program Files\Java\jre1.5.0_13\bin;
PATH=C:\Program Files\Java\jre1.5.0_13\bin;

(Mevcut satırı silmeyin, o da bu iki satırın altında kalmaya devam etsin! Yani böyle gözükmeli

Alıntı:
JAVA_HOME=C:\Program Files\Java\jre1.5.0_13\bin;
PATH=C:\Program Files\Java\jre1.5.0_13\bin;
java -classpath lib.jar; "tr.com.havelsan.uyap.fonk.formainframe.UyapAnaEkr an" &

Burada "C:\Program Files\Java\jre1.5.0_13\bin" kısmı sizin bilgisayarınızdaki eski java sürümünün kurulu olduğu yeri işaret etmeli. Eğer eski javanız başka bir dizinde kuruluysa oranın adresini yazın.

5- Dosyayı kaydedin ve çıkın (Kaydederken yetkiniz yok hatası alıyorsanız, 2 nolu adımı doğru uyguladığınızdan ve ayrıca yönetici yetkiniz olduğundan emin olun).

6- Şimdi windows altından uyap ın olduğu dizine gidin C:\Uyap2_eTakip dizinidir ve oradaki baslat.bat dosyasına çift tıklayarak e-takip'i başlatın.

Bu program içinde windowsa eski java sürümünü çalıştırması gerektiğini söylediğimiz için artık e-takip her zaman bu java sürümü ile açılacak ama normal ikonu yerine baslat.bat dosyasına basarak tıklamayı hatırlamanız gerek. Baslat.bat dosyasının bir kısayolunu masaüstünüze vs. taşıyabilirsiniz. (Fare sağ tuş ile tutup masaüstüne getirip bıraktıktan sonra "create shortcut here")
Old 31-01-2012, 12:51   #35
hukukbilgisi

Önemli Sayın Avukat Portal Kullanıcıları

"Sayın Avukat Portal Kullanıcıları,

Portal sayfasında yer alan E-Takip programı java 1.5 sürümü ile çalışmaktadır.
Avukat portal ise java 1.6 versiyonu ile çalışmaktadır. Bilgisayarda iki sürümünde aktif olması durumunda e-takip programında veri girişleri yapılamamakta, program versiyon uyumsuzluğu nedeniyle düzgün çalışmamaktadır. Başkanlığımız tarafından portal üzerinden doğrudan takip açılışını sağlayan online takip projesi devreye alınmış olup, bu proje geliştirilecektir. Bu çalışma kapsamında eski bir uygulama olan e-takip programının versiyon yükseltilmesine yönelik çalışma düşünülmemektedir. İcra dairelerinde e-takip ile takip başlatılması zorunluluğu bulunmamakta olup, e-takip programları ile oluşturulan xml dosyalarının takip açılış sürecinde gerek icra personeline gerekse de işlemin yapılmasını bekleyen avukatlara kolaylık sağladığı aşikardır.

Yeni uygulamaya koymuş olduğumuz Online Takip sistemimi portal sayfası
üzerinden javanın 1.6 versiyonu ile çalışmaktadır. Her iki uygulamayı kullanmak isteyen avukatlarımızın bilgisayarlarına jawanın hem 1.5 hem de 1.6 versionlarını kurmalar gerekmektedir.

Bu kapsamda Bilgisayarlarında javanın hem 1.5 hem de 1.6 versionu yüklü olan
avukatlarımız Bakanlığımız tarafından sunulan E-Takip Programını kullanmak isterlerse aşağıda şekiller ile gösterildiği gibi path ayarlarını değiştirmeleri gerekmektedir.

Bilgilerinize sunulur."

(e-Takip Duyurusu 11.01.2012)
(http://www.uyap.gov.tr/destek/avukat...kip/etakip.htm)
Old 28-01-2013, 13:48   #36
madagaskar

uyap Avukat portalından online takip yapabilme imkanı oluşturuldu ancak benim bilgisayarda yapamadım,
bilgisayarımda java 1.5.0.13 ile java 6.0.37 versiyonları yüklü
Old 28-01-2013, 15:48   #37
olgu

Bilgisayarında sadece 6.37 yüklü olmalı. başka versiyonlar yüklü olunca hata veriyor.
Old 28-01-2013, 16:57   #38
sdakaya

javanızı güncellemeyin.eğer güncellediyseniz denetim masasından girip javayı silin. chrome kullanıcıları için her girişte üstte "bu seferlik çalıştır" butonuna tıklayarak girebilirsiniz. ben güncelledikten sonra çalışmamıştı sonra programı sildim ve mesele çözüldü
Old 28-01-2013, 17:50   #39
tekgent

Varsayılan uyap ve java

Alıntı:
Yazan madagaskar
uyap Avukat portalından online takip yapabilme imkanı oluşturuldu ancak benim bilgisayarda yapamadım,
bilgisayarımda java 1.5.0.13 ile java 6.0.37 versiyonları yüklü
Uyap üzerinden takip açılışı şu an için sadece sadece internet explorer üzerinden destek veriyormuş.Siz tam olarak hangi kısımda kaldınız.Ayrıca bilgisayarınız 64 bit mi 32 bit mi? (bilgisayarım a sağ tıklayınca özellikler den görebilirsiniz.)

iyi çalışmalar.

Old 18-02-2014, 15:43   #40
eser_29

Javanın 6.37 sürümü yüklü bilgisayarda, uyap avukat portalında e-imza'ya tıkladığımızda "bu seferlik çalıştır" çıkıyor, tıklıyorum lakin imzayı gireceğimiz kçük pencere açılmıyor. Java geçmişini sildik, chrome tarayıcı geçmişini-çerezlerini de sildik. Sorun nedir ?
Old 18-02-2014, 16:08   #41
averozkan

Sorun UYAP'ta.. Yükleme varmış. e-Devlet üzerinden de girilebilir. En azından dün ben öyle girebildim.
Old 18-02-2014, 17:00   #42
eser_29

e-devlet'ten de giremiyorum. mozilla'yı denedik, ondan bir ara girdi ama sonra yine icraat yok. Yarım saate yakın uyap'ın telefonla bekletmesi sonrası sıra bize geldi derdimizi anlatalım, sorun bizde mi acaba diye ama ingilizce "sorry..." diyen bir bayan arkadaşı dinleyip kapattık...
Old 18-02-2014, 17:03   #43
olgu

Alıntı:
Yazan eser_29
e-devlet'ten de giremiyorum. mozilla'yı denedik, ondan bir ara girdi ama sonra yine icraat yok. Yarım saate yakın uyap'ın telefonla bekletmesi sonrası sıra bize geldi derdimizi anlatalım, sorun bizde mi acaba diye ama ingilizce "sorry..." diyen bir bayan arkadaşı dinleyip kapattık...
Mozilla da adres çubuğunun sol köşesinde kırmızı ( legoya benzeyen) bir ikon çıkar. Ona tıklayın ve java eklentilerine izin veri seçin.
Old 18-02-2014, 17:36   #44
eser_29

Tıkladığımızda herhangi bir şey çıkmıyor karşımıza.
Old 18-02-2014, 17:51   #45
olgu

anlattığınız sorunu bu şekilde çözmüştüm ben.
Legoya benzeyen kırmızı ikon mu çıkmıyor? yoksa tıklayınca java eklentilerine izin verecek seçenekler mi?
bu kırmızı ikon uyap portalını açıp e-imza ile girmek için tıkladığınızda şifrenizi yazmanızı isteyen java penceresi çıkınca beliriyor.
Old 18-02-2014, 18:35   #46
eser_29

Şimdi de izin ver deyince tarayıcı tıkanıyor, yanıt vermiyor ! Aşama aşama gidiyoruz bakalım o sorunu nasıl çözeceğiz. Önce mozilla'yı güncelle dediler, güncelledik, şimdi dediğiniz gibi ikon çıkmaya başladı, tıklıyorum, izin ver seçeneklerini bulup tamam deyince tıkanıyor.
Old 23-11-2015, 14:13   #48
Nalezapon

Arkadaşlar bu sorunla ilgili yeni çözümleri olan var mı? Ben de Java 6.37 var; uyap portal'a girebiyorum, e-takip programını da açabiliyorum. Fakat bu programdaki avukat bilgi girişi sayfası açılmıyor, beyaz ekran kalıyor. Ne yapmak gerekir, eski sürümümü yükleyeceğiz takip yapmak için? Eski java sürümünden bahsediliyor ama tam olarak hangisi, link verebilir misiniz?
Old 23-11-2015, 14:31   #49
Nalezapon

Sabahtan beri uğraşıyordum ama sonunda çözdüm. Belki başkalarına da yardımcı olabilir diye eklemek istedim. Avukat portaldayken Java 6.37 sürümü sorunsuz çalışıyor. Eğer uyap e-takip programını kullanacaksanız mevcut Javayı silin, aşağıdaki linktekini kullanın, buradaki sürüm JAVA 1.5.0_11

http://filehippo.com/download_jre_32/2290/
Old 12-09-2017, 13:50   #50
averozkan

Windows 10 - 1703'de e-takip çalışmamaya başladı. Dosya aç komutu verince e-takip kapanıyor. Windows 10 - 1609'da çalışıyordu (java1.5 ve java8 aynı anda kurulu)
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi