Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Distürbütörlük anlaşmasına dayanarak ..

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 30-10-2009, 10:17   #1
justiz

Varsayılan Distürbütörlük anlaşmasına dayanarak ..

Merhabalar,

Uluslararası Ticarette karşılaşmış olduğum bir sorunla ilgili değerli meslektaşların görüşlerini almak istiyorum.
Konunun özü Distürbütörlük anlaşması. Müvekkilim, bir ingiliz makina firmasının Türkiye distürbütörlüğünü yapmaktadır. Rakip bir Türk firması, aynı makinaları Başka ülkelerdeki yerel distürbütörden satın alarak yurda sokmaktadır. Şu an deposunda hala bu makinalardan mevcuttur.
  • Bu haksız durum nasıl önlenmelidir ? Özellikle şu an depoda olan makinalara yönelik bir işlem ( Toplatma gibi ) yapılabilir mi ?
Şimdiden teşekkürler.
Old 30-10-2009, 19:42   #2
Av.Hülya Büyükoğlu

Sayın Meslektaşım,
Benzer bir olayla yıllar önce karşılaşmış ve araştırma yapmıştım. Ne yazık ki rakip firmanın getirdiği makinalara karşı herhangi bir işlem yapamazsınız. O firma açısından bakarsanız tamamen yasalara uygun ticaret yapıyorlar. Neye dayanarak engelleyeceksiniz ki... Sizin müvekkilinizin üretici İngiliz firma ile yaptığı distribütörlün anlaşması 3. firmayı bağlamaz. Ancak, bu anlaşmaya dayanarak müvekkiliniz olan firma üretici firmadan malların başka kanallarla Türkiye'ye girmesini engellemesini talep edebilir. Üretici firma da Türkiye'ye satan diğer distribütörün kulağını çeker Benim görüşüme göre tek yol bu..Biz de böyle durdurmuştuk.
İyi çalışmalar dilerim.
Old 30-10-2009, 19:52   #3
justiz

Cok tesekkür ediyorum yanitiniz icin.

Iyi calismalar dilerim.

Saygilarimla
Old 30-10-2009, 20:54   #4
Av.Feridun Yurtsever

Sayın justiz,
İlgili sorunuzla ilgili benim aklıma ilk gelen, Üretici ile müvekkiliniz arasında bir sözleşmenin varlığı: Eğer üretici ile müvekkiliniz arasında bir "Tek Satıcılık sözleşmesi" var ise, üretici üzerinden malların ülkeye girişi engellenebilir. Zira tek satıcılık sözleşmesinde yapımcının tekele karşı yükümlerinden biri de "Sözleşme bölgesinde doğrudan veya başkaları aracılığı ile sözleşme yapmama"dır. Buna göre yapımcı, bu sözleşme ile tek satıcıya "mutlak tekel" hakkı vermiştir. eğer böyle bir sözleşme yoksa, durumun haksız olduğundan bahsetmemizin mümkün olmadığını düşünüyorum. Zira her durumda müvekkiliniz maliyet ve piyasa avantajını elinde bulundurmaktadır.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi