Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

velayet davası

Konuyu Kilitleyin
Old 08-04-2013, 10:55   #1
Konuk

Mesaj velayet davası

merhaba; ben eşimden boşanalı 4 ay falan oluyor. eşimi aldatmıştım ve bu yüzden anlaşmalı olarak ayrıldık boşanma davası süre içinde hiçbir sıkıntı çıkmadı bunun karşılığında 2 yaşındaki oğlumun velayetini bende istedi nekadar acı gelsede bunu kabul etmek zorunda kalmıştım. şuanda 2,5 aylık resmi nikahlı evliyim. şuanda oğlumun velayetini geri almak istiyorum fakat eski eşimin o aldatmayla ilgili bir problem çıkarmasından onunla ilgili herhangi bir olay çıkmasından ve oğlumdan ayrı kalmaktan korkuyorum. zaten bu son 6 aydır oğlumu bana hiçbir şekilde göstermedi telefonda sesini duymak istediğimde beni dövmekle öldürmekle tehdit edip telefonu kapattılar. ben şuan oğlumun hasretiyle mahvoldum eğer velayet için dava açarsam oğlumu geri alabilir miyim
Old 09-04-2013, 19:52   #2
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Anlaşmalı boşanma protokolü yaparak verdiğiniz çocuğunuzu ortada sizi haklı kılacak bir sebep yokken almak kolay olmayacaktır.

Çocuğunuzun baba yanında yeterli ilgi ve bakım görmediği, sağlığının tehlikede olduğu gibi somut iddia ve delillerle velayetin değiştirilmesine gerekçe olabilir.

Mahkeme size çocuğunuzla kişisel ilişki tesis hükmü kurmuştur. Velayet için dava açmanız mahkemenin size tanıdığı hakkı ortadan kaldırmaz. Dolayısıyla baba bu hakkı engelleyemez. Engellemesi velayetin kötüye kullanılması anlamına gelir.

Velayeti boşanma davasındaki özel husus nedeniyle bırakmak zorunda kaldığınızı açıklamak ve ispatlamak ve şu anki durumunuzun bir çocuğun sağlıklı yetişmesi için maddi manevi her türlü imkana sahip olduğunu kanıtlamak düşünülebilir.

Ancak belirttiğim gibi davanın reddedilme olasılığı vardır.

Denemek istemeniz halinde davanızı bir avukatla birlikte yürütmeniz yerinde olur.

Saygılar.
Old 10-04-2013, 10:22   #3
Konuk

ufuk bey cevabınız için teşekkür ederim. eski eşim zaten çalışma saatlerinden dolayıda oğlumla fazla vakit geçirememektedir bazı zamanlarda gece de çalışmaktadır. oğluma babaannesi bakıyor kendisi zaten yaşlı ve hasta genellikle antidepresan haplarla ayakta duruyor. mahkemenin bana vermiş olduğu görüş süreleri okula giden bir çocuğun görüşü gibi verildi yaşı küçük olduğu için onu istediğim zaman alıp geri verme hakkına sahip değil miyim yani onlar vermese bile polis eşliğinde alıp yanımda bakma hakkına sahip olmuyo muyum.yani ben anlaşmalı vermiş olsam bile buna hakkım yok mu çünkü oğlum daha 2,5 yaşında.
Old 10-04-2013, 19:51   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

Sayın Katılımcı,

Boşanma sonucu velayet babaya verilmiş, siz ancak size mahkemenin uygun gördüğü görüşme süreleri içinde çocuğunuzu görebilirsiniz.

Çocuğunuzun yaşı küçük diye alıp yanınıza bakma hakkına sahip değilsiniz. Bu ancak babanın hoşgörüsü ile mümkün olabilir. Aksi halde sadece boşanma ilamındabelirlenen süre kadar görebilirsiniz.

Ya yeni şartlarınızla ve gerekçelerinizle velayetin babadan alınıp size verilmesi için bir dava açacaksınız. Ki bu dava içinde babaannenin çocuğa yeterli olamayacağı, babanın gereçek anlamada ilgilenemeyeceğini ve ilk mesajımda belirttiğim kendinize ait sebepleri ve velayetin sizce neden size verilmesi gerektiğini mahkemede ispatlamanız gerekir.

Ya da velayet davası açmazsınız sadece size yeterli gelmeyen kişisel ilişki zaman ve günlerinizin sıklaştırılmasını yani yeniden kişisel ilişkinin düzenlenmesi için dava açarsınız..

Tüm bu davalar için mahkeme çocuğunuzun yararını araştırır ve onun beden, akıl ve ruh sağlığı için en doğru kararı vermeye çalışır.

Uzman bilirkişi sizi ve içinde bulunduğunuz ortamı, şartalarınızı, çocuğunuzun şu an içinde bulunduğu koşulları, ilişkide oludğu insanların her tür özelliklerini vs.. inceler. Ve bir rapor düzenler, buna göre velayetin kime verileceğine karar verilmeye çalışılır. Tanık da dinletebilirsiniz. Her tür delil ile iddialarınızı kanıtlama yoluna gidebilirsiniz.

Bir avukatla birlikte yol alınız.

Maddi durumunuz avukatlık ücreti ödemeye elverişli değilse bunu kanıtlayarak bulunduğunuz yerin il barosundan tarafınıza ücretsiz avukatlık hizmeti verilmesini de isteyebilirsiniz.

Kahdem adına teşekkür ederiz.

Saygılarımla
Old 11-04-2013, 09:28   #5
Konuk

teşekkür ederim ufuk bey gerçekten bana çok yardımcı oldunuz.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi