Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Evlilikte Çalışmayan Eş Boşanırken Mallardan Hak Talep Edebilir Mi?

Konuyu Kilitleyin
Old 21-06-2013, 22:14   #1
Konuk kullanılmış kadın

Varsayılan Evlilikte Çalışmayan Eş Boşanırken Mallardan Hak Talep Edebilir Mi?

1998 yılında alkolik ve iktidarsız olduğunu sonradan öğrendiğim ve denizci olduğu ve çalışmasada evi terkettiği için yeni kanun çıkana kadar dava açamadığım eşim ile artık boşanmak için dava açtım

evlendiğimde benimm mallarım ve o lüks arabam vardı ,ev aldım o ya çalışmadı ya kazanmadı ,

şimdi dava açtım mallarımı istiyor hakkı nedir

,içkiyi bırakınca düzelir diye bekledim ama sorununiçki olmayıp cinsel tercih olduğunu yeni farkrttim

çalıştım oemekli oldum babadan kalan evimi sattırdı en son kıbrısta ev aldırdı borçlarıda bana bıraktı ,telefonlarıma bile cevap vermedi bende dava açtım ,şimdi o evide istiyor ,durumum nedir .
Old 23-06-2013, 16:36   #2
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

Sn.Katılımcı

2002 den sonraki dönemde edinilen mallar için yasal mal rejimi olan "edinilmiş mallara katılma rejimi" geçerlidir.Bu rejimde çalışma karşılığı elde edilen gelir ile yeni bir mal alınmış ise evliliğin sona ermesi durumunda bu malın değerinin yarısını diğer eş katılım alacağı olarak talep edebilir.

Eşinizin çalışmamasının bu alacağa etkisi yoktur.

Yani eşiniz dava açabilir ve malın değerinin yarısını talep edebilir.

Evlenmeden önce sahip olduğunuz mallar ,mirastan gelen mallar,bağışlanan mallar veya bu mallar satılıp da yerine alınan yeni mallar kişisel maldır ve eşin talep hakkı yoktur.Bu mallardan kira vb gibi gelir elde edilmiş ve bu gelirle mal edinilmiş ise bu dava konusu yapılabilir.

Karşı tarafın kusurlu hareketleri ve çalışmaması boşanma ve tazminat davasında tartışılabilir.Bu kusurların mal rejimi alacağına etkisi yoktur.

Bir avukattan hukuki destek almanız yararınızadır.
Konuyu Kilitleyin

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

Forum Listesi