Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

İşçi Ücretinde İndirim/ Eski Hale İade Mümkün Mü?

Yanıt
Old 08-08-2007, 14:56   #1
alpercelep

 
Varsayılan İşçi Ücretinde İndirim/ Eski Hale İade Mümkün Mü?

öncelikle herkese iyi günler.Bir müvekkilim bir kooperatifte bir üst kademede çalışırken gerekçe gösterilmeden bir alt kademeye atanmış ve ücretide eskiye oranlı düşürülmüştür.Müvekkille birlikte aynı kademe de bulunan işçilerinde ücretleri düşürülmüş fakat 2 ay sonra tekraradan eski hale getirilmiş ama bizim müvekkilin maaşı aynı yerde bırakılmıştır.Düşürme ana paradan olmuştur.Biz haklı nedenle fesih dışında işçi ücretinin eski hale iadesini isteyebilirmiyiz
Old 24-08-2007, 23:45   #2
Av.Turan

 
Varsayılan

sayın meslektaşım, ücetin eski hale iadesi diye bir hüküm bulunmamaktadır kanunda. zira işverenin işçisine ne kadar ücret ödeyeceğine mahkeme karar veremez. müvekkiliniz haklı nedenle iş aktini feshedebilir.
Old 30-08-2007, 11:46   #3
selcukargun

 
Varsayılan

Selamlar,
İş KAnunu'nun 26. maddesi ;



İş KAnunu'nun 22. maddesinde hizmet aktinin esaslı hükümlerinde işçi aleyhine yapılacak değişikliklerin işçinin yazılı onayına bağlı olduğu hükme bağlanmıştır. Şayet müvekkiliniz düşük maaşı içeren bordroyu ihtirazi kayıtsız imzalamış ise değişikliği kabul etmiş anlamına gelir. Bu nedenle hizmet aktini tazminatı hak kazanır şekilde feshedemez.

görev değişikliği konusunda ise 6 iş güblük süre geçirilmiş gözüküyor. (iş knaunu 26. madde) bu nedenle müvekkilinizin tazminat alma hakkı bence yok

Av. Selçuk Argun
Old 31-08-2007, 18:05   #4
Engin Özoğul

 
Varsayılan

Ben Sayın selcukargun'un yorumuna katılamıyorum. Bordronun imzalanmış olması işverenin ödeme yaptığını kanıtlaması bakımından bir öneme sahiptir. Ancak işçinin düşük ücretli bordroyu imzalamış olması iş koşullarındaki değişikliği de kabul ettiği anlamına gelmemelidir. Sayın selcukargun'un cevabı kesin görüş bildirir nitelikte olduğundan elinde bu konuda verilmiş Yargıtay kararı olduğunu sanıyor ve paylaşmasını diliyorum. Eğer Yargıtay böyle bir karar vermiş ise hata ettiğini düşünüyorum.

Bu nedenle iş sözleşmesinin haklı nedenle feshedilebileceğini, fesih nedeniyle iş ilişkisi sona ereceğinden ücretin eski hale getirilmesi diye bir talebin söz konusu olamayacağını ancak eksik ödenen ücretin talep edilebileceğini düşünüyorum.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
kiralananın eski hale getirilmesinden doğan masraflardan sorumluluk av.ersen Meslektaşların Soruları 2 07-08-2007 00:27
eski hale iade mnokay Meslektaşların Soruları 1 30-04-2007 16:02
Konya Tüketici Mahkemesi'nden Kredi Kartı Kullanım Ücretinde İade Kararı niles82 Hukuk Haberleri 0 01-03-2007 16:10
Fuhuş Cezasında İndirim! Av.Suat Ergin Hukuk Haberleri 0 16-12-2006 18:07
'ne Hale' Geldİk... obaykan Hukuk Haberleri 0 05-09-2006 15:01


THS Sunucusu bu sayfayı 0,05742598 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.