Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ayıplı araca karşı açılacak davada muhatap?

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 21-02-2020, 11:31   #1
av.eylemm

Varsayılan ayıplı araca karşı açılacak davada muhatap?

Merhaba meslektaşlarım. Müvekkilim bir şahıstan araç satın alıyor daha sonra bu araç sürekli arızalandığı için satmak zorunda kalıyor ve satarken sattığı kişinin aracı muayene ettirmesi sonucunda aracın km sinin düşürülmüş ve hasar kayıtlı olduğunu anlıyor. Biz bu şahsa karşı dava açacağız. Fakat kafama takılan bir husus var sizlere danışmak istiyorum. Araç satan kişinin babasının adına kayıtlı fakat bu kişide babasının adına satış yapma yetkisini gösteren vekaletname var. Dolayısıyla satış işlemleriyle de kendisi ilgileniyor. Davayı baba yerine bu kişiye açsak davanın sıfat yokluğundan usulden reddiyle karşılaşır mıyız? Emin olamadım bir de müvekkil satıcıya yazılı bildirim yapmamış yalnızca telefonla aramış daha sonra aramaları da kişi tarafından engellenmiş. Araçtaki ayıbı öğrenmesinin üzerinden yaklaşık 3 hafta geçmiş hemen bugün ihtar çekmeyi düşünüyorum süresinde bildirim yapmamaktan dolayı ayıbı kabul etmiş sayılır mıyız? Yardımlarınız ve cevaplarınız için şimdiden teşekkür ediyorum
Old 22-02-2020, 14:55   #2
Av. Suat

Daha haksız fiile de dayanacak bir yönü ile anladığım kadarı ile
Bu nedenle eğer ikisinin de işin içinde olduğunu kanıtlayabilirseniz davayı her ikisine de açabilirsiniz diye düşünüyorum.
Yoksa dava kayıt malikine açılacaktır.
Müvekkilinizin tüketici olduğunu varsayıyorum.....
Bu davalarsa satıcının ...ben de bu durumu bilmiyordum.... şeklindeki savunması dinlenmez.
Olaydaki ayıp gizli ayıptır. Gizli ayıplarda zamanaşımı yoktur.
Tüketici hukukunda ayıp ihbarı şekle bağlı değildir.
Bu konunun tanıkla ispatı mümkündür.
Ayrıca olayın temelinde bir anlamda haksız fiil de bulunmakta olduğundan tanıkla ispat mümkün..
Gizli ayıp ihbarının süresi ile ilgili tüketici kanununda bu konuda açık bir hüküm yok diye biliyorum.
Yargıtay kararlarında TBK atıf yapılarak bunun öğrenmeden itibaren DERHAL yapılması gerektiği belirtilmekte ..
Derhal tabirinden ortalama değer yarılarına göre normal sayılabilecek bir süre kastedilmektedir.
Telefonla da olsa ihbarı süresinde yapmış iseniz bunu tanık beyanları ile kanıtlayabildiğiniz müddetçe sıkıntı olmayacaktır.
Old 22-02-2020, 19:48   #3
olgu

vekaleten yürüttüğünüz bir davada vekil edeniniz haksız çıkınca yargılama giderlerini avukat mı ödüyor? vekil eden mi?

aynı hukuki işlem vekalet sözleşmesi hükümleri, vekilin asil adına yaptığı işlerden asil sorumludur, vekilin sorumluluğu kendi iç ilişkilerindedir.

23. Hukuk Dairesi ayıbın ihbar edildiği her türlü delil ile ispat edilebilir demekte,

km düşürülmesi hiledir, hile de açık ve gizli ayıp süreleri uygulanmaz.
Old 22-02-2020, 20:52   #4
Av. Suat

sayın olgu, dediğiniz şey doğru,
ama ben faklı birey söyledim.
Olayda kayıt maliki ile vekili fikir ve eylem birliği içinde bilerek ve isteyerek bu yolla birini dolandırmışlar ve bu durum da ispatlanabiliyorsa ortadaki haksız fiilden neden ikisi de sorumlu olmayacaktır.Müşterek müteselsil sorumluluk gereği ikisine de dava açılabilir.
Verdiğiniz örneğin doğru olması ayrı bu olaya uygun olup olmaması ayrı bir konu.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi