Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

Çocuğun üzerine olan evin satılması ve yeni ev alınması

Konuyu Kilitleyin
Old 04-06-2020, 23:23   #1
Konuk

 
Varsayılan Çocuğun üzerine olan evin satılması ve yeni ev alınması

Merhaba, yaklaşık 3 yıl önce kızımın babası ile boşandık. Boşanma sırasında kızımın üzerine kayıtlı birbev alındı. Kızım şuan 4 yaşında.Ancak farklı bir şehirde çalışmaya başladığım için bu evi satıp yeni yaşamaya başladığımız şehirden bir ev almayı planlıyorum. Sorum ise şu,
Kızımın üzerine kayıtlı evi satarken mahkemeden onay almalı mıyım? Yeni alacağımız evi yine kızımın üzerine alacağım ancak daha pahalı bir ev alacağım için kredi çekmem gerekecek. Satış yapılan ev tutarı kadar olan kısım ve benim kredi çekeceğim kısım eşit olacak. Bu durumda kızımı borçlandırmamak için iki hisseli mi tapu almalıyım? Bunun için herhangi bir onaya ihtiyacım olacak mı? Yeni taşındığımız şehre dosyamızın taşınması için aile mahkemesine başvuruda bulunmalı mıyım? Şimdiden teşekkürler
Old 05-06-2020, 08:37   #2
av.murat kılıç

 
Varsayılan

Sayın Katılımcı,

-Velayetiniz altında bulunan çocuğunuzun üzerine kayıtlı evi satmak ve farklı bir şehirden daha pahalı bir ev almak için hukuken ne yapılması gerektiğini sormaktasınız.

-Çocuğunuzun üzerine kayıtlı evi satmak için Türk Medeni Yasası 356.maddesi kapsamında Aile Mahkemesinden izin almanız gerekmektedir. Aile Mahkemesine verilecek dilekçe ile olayınızı ayrıntılı olarak açıklayıp, yapılacak alım satım işleminin çocuğun ve sizin menfaatinize olacağını ifade etmelisiniz.

-Diğer şehirden alacağınız evin yarısını çocuğunuzun üzerine diğer yarısını da sizin üzerinize olacak şekilde alabilirsiniz. Bu durumda kredi veren banka sadece sizin üzerinize olan tapu hissesine ipotek koymayı kabul ederse hukuken bir sorun olmayacaktır. Ancak banka evin tapusunun tamamına ipotek koymak isterse bu durumda sizin yeniden Aile Mahkemesine gidip Türk Medeni Kanunu 345.madde kapsamında onay almanız gerekecektir. Bu durumda mahkeme bir kayyım da atayabilir.

-İcra dosyanız bir mahkeme kararına dayalı ise o halde İcra İflas Yasası 34.madde uyarınca icra dairesinden, nafaka dosyanızın gittiğiniz şehre havale edilmesini (gönderilmesini) talep edebilirsiniz.

-Hak kaybına uğramamak için hukuki sürecinizin her aşamasında bir avukattan destek almanızı öneriyoruz.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Geçici velayeti annede olan çocuğun babadan alınması SiNeMCaNSu Meslektaşların Soruları 0 04-11-2014 12:23
aile konutu şerhi olan evin ortaklığın giderilmesi yolu ile satılması Av.Erdem Aşçı Meslektaşların Soruları 2 25-02-2013 22:00
boşanma protokolünden önce evin çocuğun üzerine devredilmesi? Konuk Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) 10 27-11-2010 17:54
Anne Babası Olan Çocuğun Vesayet Altına Alınması SUCCEED Meslektaşların Soruları 5 13-08-2008 10:29
ilama rağmen çocuğun gösterilmemesi üzerine yapılacak olan takip Av. Hatice Demiral Çocuk Hakları Çalışma Grubu 1 02-08-2006 15:24


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03796506 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.