Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Anne Babası Olan Çocuğun Vesayet Altına Alınması

Yanıt
Old 04-02-2008, 20:29   #1
SUCCEED

 
Varsayılan Anne Babası Olan Çocuğun Vesayet Altına Alınması

Anneannelerinin yanında İstanbulda yaşayıp ilköğretim 3. sınıfta okuyan dokuz ve altı yaşında iki çocuğun babaları annelerine karşı boşanma davası açıyor, baba çocukların velayetini almak istiyor.
Anne Denizli'de, anneane ve çocuklar Ankara'da, baba ise Zonguldak'tadır.
Ancak anneanne babalarının çocukları dövmesi ve kendi kızının da çocuklarıyla ilgilenmeyip bir başka adamla beraber yaşaması sebebiyle, çocukların vasisi olmak istiyor. Çocukların annesi anneannelerinin çocuklarının vasisi olmasını istiyor. Çocuklardan ikisi de babalarında da annelerin de de kalmak istrmiyor, aneannelerinde kalmak istiyorlar. Anneannelerinin maddi durumu çocukların tüm giderlerini kaşılayabilecek yeterliliktedir. Bu durumda;
1) Anneannenin boşanma velayet ilişkin davada taraf olması mümkün müdür?
2) Anneanne çocukların vasisi olabilmek için velayetin nezi davası açmak zorunda mıdır?
3) Anneannenin çocukların vasisi olması mümkün müdür?
Old 10-02-2008, 19:57   #2
n_plak

 
Varsayılan

T.C.

YARGITAY

2. HUKUK DAİRESİ

E. 2003/13684

K. 2003/15158

T. 10.11.2003


ÖZET : Babasının ölümü üzerine velayet hakkının anne tarafından kullanılmaya devam edeceği, anne hakkında velayetin nez'ine ilişkin bir karar da bulunmadığına göre velayet altında bulunan küçüğün vesayet altına alınamayacağı nazara alınarak davanın reddine karar verilmesi gerekir.
DAVA : Davanın yapılan muhakemesi sonunda mahalli mahkemece verilen hükmün kanun yararına bozulması Adalet Bakanlığının yazısı üzerine Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığı tarafından istenilmekle evrak okunup gereği görüşülüp düşünüldü:
KARAR :
Davacının, nüfus kaydında Turgut ve Huriye Yağcı'nın müşterek çocuğu olduğunu, Turgut'un ölümünden sonra Huriye'nin onu terk ettiğini ileri sürerek küçüğün vesayet altına alınması, kendisinin de vasi olarak tayin edilmesi istemiyle açtığı davanın kabulüne karar verildiği, hükmün temyiz edilmeksizin kesinleştiği anlaşılmaktadır.
Dosyada mevcut nüfus kaydından, vesayet altına alınması istenen 28.02.1990 doğumlu Çağdaş Yağcı'nın, Huriye ve Turgut'un müşterek çocuğu olduğu, babasının 07.02.2001 tarihinde vefat ettiği, annesinin ise sağ olduğu görülmektedir.
4721 Sayılı Türk Medeni Kanununun 336. maddesine göre, ana babadan birinin ölümü halinde velayet sağ kalan tarafa aittir. Aynı Kanunun 404. maddesinde de velayet altında bulunmayan küçüklerin vesayet altına alınacağı düzenlenmiştir.
Babasının ölümü üzerine velayet hakkının anne tarafından kullanılmaya devam edeceği, anne hakkında velayetin nez'ine ilişkin bir karar da bulunmadığına göre velayet altında bulunan küçüğün vesayet altına alınamayacağı nazara alınarak davanın reddine karar verilmesi gerekirken yazılı şekilde hüküm kurulması usul ve yasaya aykırıdır.
SONUÇ :
Yargıtay Cumhuriyet Başsavcılığının Hukuk Usulü Muhakemeleri Kanununun 427/6. maddesine dayalı kanun yararına bozma isteğinin açıklanan sebeple kabulü ile hükmün sonuca etkili olmamak üzere BOZULMASINA, oybirliğiyle karar verildi.

Yukarıdaki karar doğrultusunda anneannenin vasi olarak tayin edilebilmesi için önce velayetin nezi davası açılarak sonuçlandırılması gerektiğini düşünmüyorum.
Old 10-02-2008, 21:14   #3
Av. Muzaffer ERDOĞAN

 
Varsayılan Anne Babası Olan Çocuğun Vesayet Altına Alınması

Ben bu konuda anneannenin dava açma hakkı olduğunu düşünüyorum. Bu yorum sonucu çıktığım bir sonuç.

Öncelikle boşanma davalarında taraflardan ikisi de velayeti istemiyorlarsa çocuğun kuruma verilmesi gerektiğini belirten kararlar anımsıyorum.

Öte yandan anne bakmak istemiyor, baba da kötü davranıyor diyorsunuz. Bu durumun kanıtlanması durumunda çocukların sağlığı ve gelişimi açısından açılacak böyle bir davanın kazanabileceğini varsayıyorum.

Konu ile çok ilgili olmamakla birlikte çocuklarına kütü davranan, onları istismar eden ailelerin ellerinden çocukların alınarak kuruma verildiğine ilişkin hükümler veya bu doğrultuda kararlar anımsıyorum.

Çocuğun korunmasına yönelik bu hükümlerden yararlanılarak velayetlerin nez i ile vesayetin anneanneye verilebileceği kanısındayım.

Kuşkusuz ki burada anneanne dava açarak anlattığınız olayları kanıtlayıp velayetin nez'ini istemek zorundadır. Kuruma verilebiliyorsa anneanneye (hele de çocuklar da istiyor) vesayet verilebileceğinin evleviyetle kabulü gerekir diye düşünmekteyim.

Çocukla velinin çıkarlarının çeliştiği durumlara ilşkin olarak vasi atanması mümkün ve gerekli. Bu hükümlerin de göz önünde tutulması iyi olur.

Sonuç olarak ben böyle bir davadan sonuç alınabileceği kanısındayım.

Saygılar.
Old 10-02-2008, 22:49   #4
Av.Ufuk Bozoğlu

 
Varsayılan

Benzer bir uygulamayı ben yaptım; anneanne tarafından velayetin nez'i davası açtık, dava içinde mahkeme her iki ebeveynin çocukla ilgilenmediklerini ve çocuklara davacı anneannenin baktığını irdeledi.Bizim olayda annenin nerde ve kiminle olduğunun bilinmemesi vardı velayet üzerinde olan baba da aynı sizin örnekteki gibi evlenmişti ve yeni çocuğu olmuştu davalıdan velayetin kaldırılmasına karar verildi ve Sulh hukuk mahkemesine küçük çocuklara vasi tayini hususunda ihbarda bulunulmasına karar verildi.

Dava dilekçemizde tüm vakayı anlatmıştık,dava konusu velayetin nezi idi talep sonucunda sulh hukuk mahkemesine ihbarda bulunulmasına da istedik.

Bu saatte biraz uzun mu anlattım bilemiyorum ama

Saygılarımla, kolay gelsin.
Old 13-08-2008, 09:39   #5
yasaryildirim

 
Varsayılan velayetin kaldırılması davası sırasında tedbir

velayetin kaldırılması davası sırasında anne babanın çocukla ilgilenip ilgilenmediği incelenirken çocuğun eğitim vs. idari işlemleri için çocuğa dedenin geçici olarak vasi veya kayyım olarak atanması talep edilebilir mi? aile mahkemesi tarafından bu husus incelenirken aile mahkemesinden bu hususta bi yetki talep edilebilir mi?
Old 13-08-2008, 10:29   #6
sebepsiz zenginleşme

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan yasaryildirim
velayetin kaldırılması davası sırasında anne babanın çocukla ilgilenip ilgilenmediği incelenirken çocuğun eğitim vs. idari işlemleri için çocuğa dedenin geçici olarak vasi veya kayyım olarak atanması talep edilebilir mi? aile mahkemesi tarafından bu husus incelenirken aile mahkemesinden bu hususta bi yetki talep edilebilir mi?
B. Atama usulü

II. Geçici önlemler
Madde 0420:
Vesayet işleri zorunlu kıldığı takdirde vesayet makamı, vasinin atanmasından önce de re'sen gerekli önlemleri alır; özellikle, kısıtlanması istenen kişinin fiil ehliyetini geçici olarak kaldırabilir ve ona bir temsilci atayabilir.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
başkasına soybağı ile bağlı olan bir çocuğun gerçek babası ile soybağının kurulması Fatma KAPUÇAM Aile Hukuku Çalışma Grubu 9 14-01-2013 12:44
amca uzerıne kayıtlı olan çocuğun kaydının gerçek babası uzerıne alınması av.remzieroglu Meslektaşların Soruları 6 22-01-2008 09:55
"Barolar'ın Vesayet Altına Alınması" İddiası:... metin karadag Hukuk Stajı ve Meslek Seçimi 0 25-05-2002 16:58


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03286099 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.