Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

kiralayanın kiracının eşyalarını satması

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 23-08-2013, 10:08   #1
Av.M.Duman

Varsayılan kiralayanın kiracının eşyalarını satması

Sevgili meslektaşlarım;

Müvekkilin ev sahibi evini başka birini satmıştır. Daha sonra bu yeni ev sahibi müvekkil tatilde olduğu esnada onun evine girerek eşyalarını satmış ya da başka yere taşımış ve kilidi de değiştirmiştir. Ev sahibinin bu fiili TCK kapsamında hangi suça mahal vermektedir?

İhkak-ı hak suçu(yürürlükteki TCK madde 144) oluşur mu?
Yoksa hırsızlık ya da güveni kötüye kullanma suçu mudur?

Saygılarımla. İyi çalışmalar.
Old 23-08-2013, 10:42   #2
imsel

sanıyorum öncelikle haneye tecavüz şuçunu oluşturur Öncelikle.müvekkiliniz kiracı olmalı.yeni yasada evin satılmasıyla kira sözleşmesi aynı şartlarda yeni ev sahibiyle devam ediyor.yani kendi hakkını arama suçu oluşmaması lazım.İzinsiz eve girme ve satma olduğu için hem konut dokunulmazlığını ihlal olur hemde hırsızlık olur diye düşünüyorum.
Old 23-08-2013, 11:29   #3
Av.M.Duman

Sayın imsel;

Ben de sizin gibi düşünüyorum. İhkak-ı hak yürürlükteki TCK'da hırsızlığın basit hali olarak düzenlenmiş ve mülga kanuna göre daha sıkı şartlara bağlanmıştır.Örneğin bizim olayımızda "bir alacak olması" şartı gerçekleşmiyor. Fakat benim kafamı karıştıran asıl nokta; 05.02.1947 tarihli İçtihadı Birleştirme Genel Kurul kararına göre ev sahibinin evden eşya alması konut dokunulmazlığını ihlal suçunu değil ihkak-ı hak suçunu oluşturuyor. Yürülükteki TCK'da ihkak-ı hak suçu olmadığına göre bu durumda sadece hırsızlık suçu mu oluşur?

Umarım anlaşılır sorabilmişimdir. Saygılarımla.
Old 23-08-2013, 12:05   #4
Av.Esn

Sayın meslektaşım,
İlhak-ı hak olması için ev sahibinin kiracıdan bir hakkı olması gerek, örneğin kira alacağı. Ama olayda böyle bir durum yok o yüzden ilhak-ı hak olmaz. Zira suç tanımına uymuyor. Hırsızlık ve konut dokunulmazlığını ihlal olarak değerlendirileceğini düşünüyorum.
Saygılarımla.
Old 24-08-2013, 12:36   #5
Aydinho

İhkak-ı hak olması için hukuken geçerli bir alacağın olması şarttır. Gecikmiş kira alacağının olmadığı durumda ilgili durumun hırsızlık, konut dokunulmazlığının ihlali olduğu kanaatindeyim.
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi