Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

ltd şti ortaığının vefatı

Yanıt
Old 13-05-2008, 10:49   #1
köktaş

 
Varsayılan ltd şti ortaığının vefatı

Sorum kısa ve net olacak belkı de basıt ama sormak ıstıyorum,ltd şirketteki ortağın vefatı halinde o şirketteki hissesi ne olur?Mirasçılarına mı geçecek yoksa ne olacak?Tesekkurler
Old 13-05-2008, 11:10   #2
sultanahmet

 
Varsayılan

Şirketlerdeki paylar, maddi değeri olan haktır. Dolayısıyla, ölüm anında mirasçılara intikal eder.
Old 13-05-2008, 11:23   #3
A.Fırat

 
Varsayılan

Türk Ticaret Kanunu'nun 521. maddesi uyarınca, Limited ortaklıkta bir payın miras yoluyla kazanılması için diğer tüm ortakların olur kararına gerek yoktur. Mirasçılar şirket payını kazanırlar. Ancak şirket ortaklık sözleşmesinde miras yoluyla kendiliğinden devri engelleyen bir hüküm varsa, ortaklarca bir ay içinde ölen ortağın payını gerçek değer üzerinden satın alacak üçüncü kişi öneriImezse mirasçılar kendiliğinden şirket paydaşı sıfatı kazanırlar.
Old 13-05-2008, 12:37   #4
köktaş

 
Varsayılan

Cevaplarıyla katkıda bulunan meslektaşlarıma çok teşekkür ediyorum.Mirasçı olarak hak kazanıyoruz.Şayet 3 kişilik bir ltd şirkette imza yetkisi münferit mi olacak müşterekmi?Yani hangisi daha avantajlı olur?Bence 3 kişilik bir ltd şti nde münferid imza yetkisi tehlikeli gibi.hukuki sorunlar doğurabilir.Bu konuda nasıl bir yol izlenmeli sizce?hissesi en büyük olan ortak için hangisi avantajlıdır?
Old 13-05-2008, 14:42   #5
A.Fırat

 
Varsayılan

Sayın Köktaş,
Bildiğiniz gibi Limited ortaklıkların bulunması zorunlu iki ayrı yasal organı vardır. Binların ilki ortaklar Kurulu ikincisi ise müdürlerdir. Ortaklık sözleşmesinde veya ortaklar kurulu kararı ile aksi kararlaştırılmamış ise ortakların tümü müdür sıfatına sahip olur ve ortaklığın yönetim ve temsilini birlikte yürütürler. Ancak kuruluştan sonra ortaklığa giren ortakların bu konuda ortaklar kurulu kararı olmadıkça şirketi yönetme yetkileri bulunmamaktadır. Bu nedenle öncelikle ortaklık sözleşmesini yenileyebilir (ortaklık sözleşmesi tasdik, tescil ve ilan edilmeli), ve pay oranı en büyük şirket ortağına müdür sıfatı tanıyabilirsiniz.
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
tanıma tenfiz öncesi Almanya'da boşanılan kocanın vefatı Avukat Kamer Akgül Meslektaşların Soruları 2 14-03-2007 00:28
prof dr. ismet sungurbey 'in vefatı dark43 Hukuk Haberleri 1 06-10-2006 12:17


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03814006 saniyede 16 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.