Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

katkı payı alacağı davası

Yanıt
Old 08-12-2011, 14:44   #1
lawyer1502

 
Varsayılan katkı payı alacağı davası

merhaba arkadaşlar
müvekkilim eşi ile boşanıyor. 4 yıllık bir evlilik. mal rejiminin tasfiyesi ve katkı payı alacağı davası açacağız.
1- evlilik birliği süresince bir araba alınmış, araba kadının üzerine yapılmış. biz erkek tarafıyız. aracın resmi satış bedeli 24.000 tl. müvekkilin 10.000 tl.sini ödediği banka kayıtlarıyla sabit. üzerini belgeleyemiyoruz.
2-ev eşyalarının çoğunu müvekkil almış. muhtemelen sadece bir-iki parçada karşı hak iddiası olacak, diğerlerinde olmayacak. yani müvekkilin olduğunu kabul edecekler.
şimdi sorularım şunlar:
1-Araba konusunda sizce müvekkil hakkında ne kadar alacağa hükmedilir? sadece 10000 mi yoksa yarı bedel olan 12000 mi?
2-ev eşyalarının aynen iadesini hiç talep etmeden sadece bedellerinin tamamını talep edebilirmiyiz? (Amaç, müşterek çocuğu mağdur etmemek)
teşekkür ederim.
Old 08-12-2011, 15:48   #2
Av. Nevzat Yağız

 
Varsayılan

Sayın meslekdaşım MK.219 ve devamı maddeleri gereğince, bu araba taraflardan birinin şahsi mal varlığına ait para ile alınmamış ise, yani 01.01.2002 tarihinden sonra eşlerden birinin veya her ikisinin çalışması karşılığı kazanılmış para ile alınmış ise ve yine bu arabaya eşlerden birinin şahsi mal varlığından yapılmış bir katkı yok ise (var ise bu katkının değeri düşülecek) arabanın değere EDİNİLMİŞ MALLARA KATILMA REJİMİ gereğince ikiye bölünecek, yani müvekkiliniz değerin yarısı olan 12.000 TL. sını alacak.

Ev eşyaları içinde cevap aynı şekilde, şahsi mal varlığına ait olan bir para ile mi alınmış, yoksa evlilik devam ederken çalışırak (emek karşılığı) kazanılmış paralar ile alınmış, buna bakılacak.

Tüm edinilmiş malların parasal değeri hesap edilip varsa denkleştirme vs. yapılacak ve kalan artık değer eşler arasında yarı yarıya pay edilecek. M.K. 236/ 1 maddesi gereğince hangi eşin artık değer alacağı fazla ise o fazlalığı diğer eş ona para olarak ödeyecektir. (Takas usulü)

Ayrıca bonaşma davası sonuçlanmadan mal rejimine ilişkin davayı açmanız gerekmiyor, açarsanız tefrik edilir. Zira öncelikle boşanma kararının kesinleşmesi gerekiyor. Fakat dikkat ediniz, boşanma kararının kesinleşmesinden sonra 1 yıllık süreyi kaçırmadan bu davayı açmak zorundasınız.
Old 09-12-2011, 18:03   #3
lawyer1502

 
Varsayılan

teşekkür ederim nevzat bey
boşanma davası mevcut ve bitmek üzere. bu arada biz katkı payı alacak davasını da açıp arabanın üzerine tedbir koydumak istiyoruz. cevabınız için tekrar teşekkür ederim yalnız tam anlayamadığım kısım şu: ev eşyalarının müvekkile ait olduğunu kabul ediyorlar. TMK 226/I 'de her eş, diğer eşte bulunan mallarını geri alır diyor. eşyalar şu an karşı tarafın elinde. biz bu eşyaları aynen iade almayarak davada sadece bedelinin nakden tazminini isteyebilirmiyiz? karşı taraf nakden tazmin talebine karşılık eşyaları aynen iade etmek isteyebilir. bu, durumu nasıl etkiler?
Old 12-12-2011, 11:06   #4
Av. Nevzat Yağız

 
Varsayılan

Ev eşyalarını iade etmeye hazır olduklarına göre bence sözlü biçimde talep ederek almaya çalışın veriyorlarsa alırsınız problem kalmaz. İstiyorlarsa imza karşılığı alırsınız. Vermek istemiyorlarsa bence öncelikle teslim etmeleri konusunda ihtar çekerek temerrüde düşürün ondan sonra davada eşyaların değerini talep etmeniz daha doğru olur, zira doğrudan değeri için dava açarsanız, onlar da biz eşyaları iade etmeye hazır idik, yine hazırız diyebilirler. Bu durumda değerini değil eşyaları almak durumunda kalırsınız diye düşünüyorum.
Old 19-01-2012, 10:06   #5
düzzgün

 
Varsayılan

merhaba benim de katkı payına ilişkin bir sorum olacaktı.katkı alacağından bahısle bır davam var. taşınmaz 2002 yılından önce evlilik birliği içerisinde alınmış. müvekkiemiz hem sigortalı çalışmış ve birikimlerini ve zynet eşyalarını bu evde harcamış hem de evin gündelik düzeni ve geçimyle ilgilenmiştir. bilirkişi 2002 yılından önce olduğu için şahsi mal demiş ve katkısı varsa senetle ispatlamalı demiş. ben de bilirkişi raporuna karşı konut aile konutur bu sebeple kişisel mal olamaz ve müvekkilemizin katkılaryla alınmıştır. dedim. ayrıca aile konutu olduğuyla ilgili ve katkıların olduğu sebebiyle tanık da dinleteceğim. bu konuda yargıtay kararı var mı acaba. yardımcı olacak arkadaşlar için şimdiden teşekkür ederim.
Old 19-01-2012, 11:10   #6
av.gokcen

 
Varsayılan

Merhabalar,

Öncelikle kavramların doğru kullanımı bakımından şu hususu hatırlatayım. TMK'nın yürürlüğünden önce edinilmiş bir eşin şahsi malvarlığı değerlerinde, diğer eşin katkısı olduğunu söylüyor ve konuda talepte bulunuyorsak KATKI ALACAĞI,

TMK'nın yürürlüğünden sonra eşler edinilmiş mallara katılma rejimine tabi ise rejimin tasfiyesi ve KATILMA ALACAĞI söz konusu olacaktır.

Açtığınız davada bilirkişinin hatalı rapor verdiği kanaatindeyim.

Yargıtay, 2002 öncesi katkı alacağı davalarında, davacı eş(dava konusu menkul veya gayrimenkulde malik olmayan eş) ev hanımı ise ve eve katkısı bu şeklide ise bunu katkı olarak kabul etmiyor.

Ancak, sizin davanızda eş, sigortalı çalışmış. O halde çalışmasına ilişkin bilgileri çalıştığı işyerinden ve SGK dan getirtin. Bu durumda her iki eşin çalışmaları ve tabiki erkek eşin eve bakım yükümlüğü de dikkate alınarak oranlama ve hesaplama yapılıyor. Hatta bu durumda Müvekkilinizin alacağı %50'den fazla olacaktır kannatindeyim.

Aile konutu kişisel mal olabilir. TMK mad 194deki aile konutu koruması evlilk birliği devam ettiği sürededir. Aile konutu olması kişisel mal olmasını değiştirmez.

Mahkemeden tarafların sigorta kayıtları ve işyeri bilgilerinin getirtilmesini ve bunların dosyaya sunulmasından sonra dosyanın tekrar bilirkişiye tevdiini talep etmeniz halinde olumlu sonuç alacağınızı düşünüyorum.

İyi çalışmalar...
Old 18-07-2012, 21:07   #7
phantomagony

 
Varsayılan

Merhabalar,

Aynı konu ile ilgili müvekkilim erkek 2002'den önce alınan taşınmazın bedelini ödeyip, evin tescilini eşi adına gerçekleştirmiş ve ispat aracı olarak elde taşınmazın alındığı gün satıcıya ödenen bedel ile, müvekkilin kendi hesabından aynı gün çekilen bedelin aynı olduğunuı gösteren banka kayıtları var. Ödeme satıcıya elden yapılmış ancak katkı payı alacağı için tanık da dinletilebilir diye düşünüyorum. Şimdi gündemde bir boşanma davası var ve ben bundan bağımsız katkı payı alacağı ve tasfiye ile taşınmaza tedbir konulması talepli dava açmayı düşünüyorum. Ancak eldeki bu banka kaydı ile tanık beyanlarının ispat hukuku açısından ne kadar önemli olacağını merak etmekteyim. Ayrıca müvekkilim 20 yıldır üst düzey devlet memuru ve eşi ise ev hanımı. Mahkeme bu deliller dışından davalı eşin ev hanımı olması sebebi ile ve başkaca bir miras, kira vs geliri olmadığından bu nedenle bu taşınmazı edinmesinin mümkün olmadığını da ayrıca değerlendirir mi? Bilgisi ve konu ile ilgili uygulamada tecrübesi olan meslektaşlarımın yorum ve cevaplarını beklerim

Saygılar...
Old 19-07-2012, 11:00   #8
miss lawyerr

 
Varsayılan

merhabalar,

2002 yılılndan önce,1970 li yıllarda kadın bir kooperatife üye oluyor çok uzun zaman sonra tapusunu alıyor.Tapu kadının üzerine kayıtlı.Daha sonra da başka bir ev daha alınıyor.Onun da tapusu kadının üzerine kayıtlı ancak sonradan alınana ev ile ilgili olarak noterde kocaya satış işlemi yapmış fakat düşük bir miktara yani göstermelik.Bir de araba var o kocanın üzerine kayıtlı.ancak kadın kendi maaşı ile ve toplu parasıyla ödemeiş arabanın taksitlerini.Şimdi kocanın kendisini aldattığını öğrendi ve kadına karşı kötü muamelede bulundu,şiddet uyguladı,eve girmesini engelledi,korkutarak.Boşanma davası açması halinde kocanın katkı payı alacağı ne kadar olur?aslında sormak istediğim tam olarak şu; biz kocaya hiç birşey vermek istemiyoruz.Zaten tapular kadının üzerine.arabayı da satıp parasını paylaştırmak istiyoruz.mümkün olabilr mi?
Old 01-08-2012, 11:26   #9
Av. Feyza Altun

 
Varsayılan

Merhabalar almanyada çalışan eşler 1980 senesinde Bostancıdan bir ev alıp evi koanın üzerine yazpıyorlar. Koca daha sonra evi eşinden habersiz annesinin üzerine yapıyor ve kadın da evi 2009'da 3. kişiye satıyor.

Ama kadının senelerce çalışması var ortak hesaplara para yatıyor krediler çekilip ödeniyor. Bu durumda sadece katkı alacağı davası mı açılabilir?
Old 02-08-2012, 19:07   #10
noonemins000

 
Varsayılan

Alıntı:
Yazan lawyer1502
merhaba arkadaşlar
müvekkilim eşi ile boşanıyor. 4 yıllık bir evlilik. mal rejiminin tasfiyesi ve katkı payı alacağı davası açacağız.
1- evlilik birliği süresince bir araba alınmış, araba kadının üzerine yapılmış. biz erkek tarafıyız. aracın resmi satış bedeli 24.000 tl. müvekkilin 10.000 tl.sini ödediği banka kayıtlarıyla sabit. üzerini belgeleyemiyoruz.
2-ev eşyalarının çoğunu müvekkil almış. muhtemelen sadece bir-iki parçada karşı hak iddiası olacak, diğerlerinde olmayacak. yani müvekkilin olduğunu kabul edecekler.
şimdi sorularım şunlar:
1-Araba konusunda sizce müvekkil hakkında ne kadar alacağa hükmedilir? sadece 10000 mi yoksa yarı bedel olan 12000 mi?
2-ev eşyalarının aynen iadesini hiç talep etmeden sadece bedellerinin tamamını talep edebilirmiyiz? (Amaç, müşterek çocuğu mağdur etmemek)
teşekkür ederim.

Bu davada ispat yükü üzerinde tescil bulunmayandadır yani araba bayan tarafında olduğu için erkek tarafı arabadaki katkı payını ispatlamak zorundadır..
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Sehven Katkı Payı Olarak Açılan Davanın Katılım Payı Alacağı Şeklinde Islahı Mümkün Müdür ve Bu Konudaki Zamanaşımı Sorunu Ne Olur? iussy Meslektaşların Soruları 5 26-04-2011 11:26
Katkı payı alacağı, borçların tenzili BALDIRAN Meslektaşların Soruları 5 14-02-2011 08:11
Katkı Payı Alacağı dosyalarında bilirkişilik Gamze Dülger Meslektaşların Soruları 11 27-11-2010 09:48
Muvazaalı katkı payı alacağı AV.AYŞE GÜL Meslektaşların Soruları 0 01-02-2010 08:49
Katkı payı alacağı AV.AYŞE GÜL Meslektaşların Soruları 1 15-01-2010 15:49


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04490399 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.