Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM) Kadınlara Hukuki Destek Merkezi (KAHDEM), THS Kadın Hakları Çalışma Grubu projesidir. Bu foruma siteye üye olmadan soru gönderilebilir ancak forum sadece kadın haklarına ilişkin konulara açık olup, diğer hukuki soru ve sorunlar alanda yayınlanmaz. [Kahdem Portalı]

nikahsız ilişkiden doğan çocuk

Konuyu Kilitleyin
Old 08-05-2008, 11:14   #1
aliyeB

 
Soru nikahsız ilişkiden doğan çocuk

kızım 11 yıl önce doğduğunda babası noter kanalı ile tanıyıp nüfusuna yazdırdı.pasaport için birlikte müracaat ettik ve vukuatlı kayıttan sonra aldık.fakat kimliğinde ana adında benim sadece ön adım yazılı.son yurtdışı gezimizde sorun yaşadık.çünkü polis"çocuğun sizin olduğuna dair belge yok."dedi."sizinle aynı ismi taşıyan herhangi bir kadın da bu çocuğu yurtdışına çıkarabilir!" haklıydı.
evlilikdışı doğan kızım benim mirascım olabilir mi?
babasının soyadını taşıyan kızımın annesi olduğuma dair nasıl bi işlem yapmalıyım?
teşekkür ederim.
Old 08-05-2008, 12:45   #2
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Kızınız elbette mirasçınız olur. Doğum belgeniz yok mu ve sizin vukuatlı nüfus kaydınızda kızınız, bir çocuk sahibi olduğunuz görünmüyor mu?
Old 08-05-2008, 13:39   #3
aliyeB

 
Varsayılan nikahdışı çocuk

Şehper hanım ilginiz icin teşekkürler.kızım nikah dışı doğduğu için sadece babasının nüfusuna kaydoldu.doğum raporu yeterli mi?kendi nüfusuma da kızı yazdırabilmek için nasıl bir yol izlemeliyim?bu durumda kızın soyadı değişecekmi? ya da nüfus kağıdında adımın yanında soyadım damı bulunacak?nüfus dairesine mi başvurayım?noterden halledilecek bir iş mi?ayırdığınız vakit için teşekkür ederim.
Old 08-05-2008, 13:49   #4
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Daha önce böyle bir soruyla karşılaşmadığım için emin olmamakla beraber, doğum belgesiyle nüfusa gitmenizin yeterli olacağını ve kızınızın sizin de nüfusunuzda görüneceğini, sicilin düzenleneceğini sanıyorum. İnceledikten sonra yeniden yanıt yazacağım.

Saygılarımla...
Old 08-05-2008, 13:49   #5
aliyeB

 
Varsayılan

Şehper hanım sitenizden MK321 maddeden haberdar oldum.kızıma soyadımı vermem mümkünmüş.hatta bütün kullanım hakkı da bendeymiş.fakat babası bunu kabul etmez.sorun kzımı benim de nüfusuma kaydettirmekte.bir çocuk 2 ayrı deftere yazılabiliyor mu?(cehaletimi bağışlayın)fakülte mezunu bi kadın olarak yıllardır kimseye soramadığım,benim için çok önemli bu konuda yol gösterdiğiniz için teşekkürler.
Old 08-05-2008, 14:57   #6
Av. Şehper Ferda DEMİREL

 
Varsayılan

Sayın Konuk,

TMK.m.321, 4722 sayılı yürülük kanunun atfıyla, 01.01.2002 tarihinden sonra gerçekleşecek olaylarda uygulanır.

Sizin olayınızda, 1587 sayılı Nüfus Hizmetleri Kanununun 20.m.nin son fıkrası uygulama alanı bulmuş.


Alıntı:

Madde 20 - Ana ile baba arasında evliliğin kalkmasından sonra üçyüz gün içinde doğan çocuk babası soyadiyle baba aile kütüğüne yazılır.

Evlilik dışında doğan çocukların nesebi, ana, babanın birbirleriyle evlenmesiyle kendiliğinden düzelir.

Ana, baba evlenmeden önce doğan çocuklarını ikametgahlarının bulunduğu veya evlendikleri yer nüfus memuruna birlikte haber vermeye mecburdurlar. Bu bildiri akid ile birlikte veya akidden sonra da yapılabilir. Bildirinin yapılmaması nesebin sahih olmasına engel teşkil edemez.

Evlilik dışında doğmuş çocuk, anasının aile kütüğüne ananın soyadı ve onun bildireceği baba adı ile yazılır.

Ancak; bunların nesebi düzeltildiğinde veya tanındıklarında babaları hanesine baba adı ve soyadı ve analarına izafetle naklen kaydolunurlar.

[Copyright © CD MEDYA YAZILIM - Corpus™ Mevzuat ve İçtihat Programı]


Yine maddeden vardığım sonuç, babanın çocuğu tanımasından evvel, tarafınızca nüfus idaresine herhangi bir bildirim yapılmamış, doğru mu? Bu nedenle ilk nüfus işlenmesi, babanın hanesinde gerçekleşmiş ve sizin sicilinize, sizin tarafınızdan doğum hiç bildirilmediğinden kütüğünüze yazılmamış, dolayısıyla babanın açtığı kayıt nakil olmamış ve ilk işlem olmuş.

Bu nedenle çocuğunuzun soyadı eski yasa zamanındaki uygulamaya tabi olmakla baba soyadı olmaya devam edecek. Şimdi geriye tek bir sorunumuz kalıyor, o da sizin kaydınızda çocuğunuzun hiç görünmemesi. Bir de buna çare arayalım.
Old 08-05-2008, 17:50   #7
Av.Habibe YILMAZ KAYAR

 
Varsayılan

Merhaba

Evlilik dışı doğan çocuğun baba tarafındn tanınması için önce anne adına kayıt yapılması ve tanıma beyanı üzerine kaydın anne bilgilerini de içerecek biçimde baba hanesine taşınması gerekmektedir.

Anlatılan olayda nüfusa henüz kaydolmamış çocuk tanınmıştır ve işlem eksiktir.

Her ne kadar Türk Medeni kanununda evlilik dışı doğan çocukların anne soyadını alacağı şeklinde düzenleme varsa da,nüfus kanunda yapılan değişiklik ile evlilik dışı çocukların ,tanıma sonrasında baba hanesine nakledileceği ve baba soyadını alacağı yönünde düzenleme bulunmaktadır.

Kişisel görüşüm; idarenin anne adı ve bilgileri içermeden yapılan eksik işleminin nüfus kaydının düzeltilmesi talepli dava ile tamamlanabileceği ve düzeltilebileceği yönündedir.

Dava asliye hukuk mahkemesinde açılacaktır.
Konuyu Kilitleyin


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Nikahsız eşe maaş düşer mi? Güldal Hukuk Soruları 5 12-11-2010 15:39
Nikahsız Eşe Miras Düşer mi? Arif Aydın Meslektaşların Soruları 5 03-04-2008 16:09
Evlilik dışında doğan çoçuk ve soyadı Av.Tevfik TATAR Meslektaşların Soruları 4 04-01-2008 09:20
Boşanmadan Sonra Doğan Çocuk Hakkında Nafaka av.gzm Meslektaşların Soruları 2 01-10-2007 17:27
Nikahsız Eş - Emekli Aylığı avslh Meslektaşların Soruları 6 12-02-2007 10:35


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04045010 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.