Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Cirantanın Karşılıksız Çekten Dolayı Şikayet Hakkı Var Mıdır?

Yanıt
Old 20-03-2007, 11:29   #1
avhalit

 
Varsayılan Cirantanın Karşılıksız Çekten Dolayı Şikayet Hakkı Var Mıdır?

keşideci iki adet çeki keşide ederek müvekkilime veriyor müvekkilim de çekleri ciro ederek üçüncü bir şahsa teslim ediyor çekleri bankaya götüren üçüncü şahıs çeklerin karşılıksız olması nedeni ile arkasını yazdırıp müvekkşilime teslim edip parasını alıyor. ben keşideci hakında icra takibi yaptım ancak karşılıksız çek keşide etme nedeni ile şikayet de etmek isityorum müvekkilim adına bu şikayeti yapabilmem mümkün müdür yoksa karşılkıszdır şehsi yadıran kişiden mi vekalet almalıyım. Şimdiden teşekkürler.
Old 20-03-2007, 11:53   #2
Av.Turhan Demiroğlu

 
Varsayılan

*Müvekkilinizin ciranta ve yetkili hamil sıfatı ile şikayet hakkı bulunduğunu düşünüyorum.
Saygılarımla...

T.C.YARGITAY CEZA DAİRESİ 10
Esas No.2004/7365Karar No.2004/9330Tarihi27.09.2004
Karşılıksız çek keşide etmek suçunda şikayet hakkı 3167 Sayılı Yasanın 16/b maddesi uyarınca çeki ibraz eden yetkili ve yasal hamil ile çeki elinde bulundurmaları koşulu ile bunun rücu hakkına sahip bulunduğu TTK'nun 700. maddesi uyarınca ciro ve teslim yoluyla çeki elinde bulunduran kişiler ve kanuni ve akdi teminatı nedeniyle tam ödemede bulunan bankaya ait olup,

T.C.YARGITAY CEZA DAİRESİ 10
Esas No.2002/27847Karar No.2003/17400Tarihi24.06.2003
KARAR : 1- Karşılıksız çek keşide etmek suçunda şikayet hakkı, çeki bankaya ibraz eden hamil ile bunun rücu hakkına sahip bulunduğu çek arkasındaki ciro zincirinde imzaları bulunan kişilere ait olup,
Old 21-03-2007, 00:27   #3
Av.K.P

 
Varsayılan

Müvekkiliniz, karşılıksız kalan çek bedelini ödeyip çeki geri aldığı için yetkili hamil haline gelmiştir. Sizden sonraki ciroyu iptal ederek karşılıksız çek şikayetinde bulunabilirsiniz. Çeki yazdıran kimseden vekalet almanıza gerek yok. Aynı durum icra takibi açarken de geçerlidir. İcra takibi açarken sizden sonraki ciroyu iptal etmedininiz mi ki?
Old 21-03-2007, 07:25   #4
avhalit

 
Varsayılan

benden sonraki şirket hakkında hiç bir iişlem yapmadım ayrıca istersem benden sonraki şirketten temlik de alabilrim ama henüz almadım
Old 21-03-2007, 10:11   #5
Av.K.P

 
Varsayılan

Sizden sonraki şirket hakkında işlem yapmanız hukuken zaten mümkün değil. Zira, o şirkete karşı borçlulardan biri konumundaydınız. Ancak borcunuzu ödeyerek çeki aldığınız için yetkili hamil durumundasınız ve bu sıfatla karşılıksız çek şikayetinde bulunabilirsiniz. Temlik almayı gerektirir bir durum da yok. Sizden sonraki cirantaya çek bedelini ödeyip çeki geri almakla hak sahibi sıfatını kazanmış durumdasınız. (Söylediklerim sadece bu çekle ilgili. Yoksa sizden sonraki cirantanın çek keşidecisinden başka alacakları olup da onları temlik etmek istiyorsa bu durum farklı bir açıklamayı gerektirir)
Old 21-03-2007, 12:16   #6
avhalit

 
Varsayılan

sizin "yoksa ciroyu iptal etmediniz mi" şeklindeki beyanınız nedeni ile bu şekilde yazdım. ilginize teşekkürler, kolay gelsin.
Old 01-02-2008, 12:56   #7
Aybüke Kağan

 
Varsayılan

yetkili hamile ödeme yapan cirantanın aldığı çeki icra takibine koyarken kendinden sonraki ciroyu iptal etmemesinin sonucu nedir?iptal etmediği için sorunla karşılaşır mı?
Old 02-07-2012, 14:56   #8
Av.Seyhan Tapıcı

 
Varsayılan

ciro edilen çek karşılıkısız çıkmış ve bankada gereken işlem yapılmış,şimdi çeki veren 15 gün süre istiyor,bu süre çekin ödenmemesi halinde hak kaybına neden olur mu?
Old 02-07-2012, 15:04   #9
cmuk

 
Varsayılan

Bankadan karşılıksız kaşesi vurulduktan sonra çeki icra takibine koyma süresi 6 aydı yeni yasa ile birlikte vurulduğu tarihten itibaren 3 yıla çıktı. Bu yüzden bir sorun olmaz. Olsa olsa borçlu üzerine kayıtlı bir mal var ise 15 günlük süre zarfında bu malı başkasnın üzeine devredebiliri. Bunun dışında yasal takibe geçme hakkınız bir kayba uğramaz.
Old 18-02-2019, 09:19   #10
because I am him

 
Varsayılan

Merhaba Sayın Meslektaşlarım,

70.000 TL'lik karşılıksız bir çekin 68.400 TL'lik yaprak bedelini bankadan aldık ve cirantalar ile keşideci aleyhine ihtiyati haciz yoluna başvurduk; icra takibi başlattık.

Ciranlar, icra takibi başlattıktan sonra 70.000 TL haricen ödeme yaptılar.

Bu çeke dayalı olarak, çek tazminatı ödenmediği için şikayet yoluna başvurabilir miyim? Yoksa başvuru hakkı artık cirantalarda mıdır? Elinde örnek karar olan meslektaşlarım paylaşabilir mi lütfen?

Saygı ve selamlarımla,

AA
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
Çekin Karşılıksız Çıkması ve Ödemeden Men Talimatı / Karşılıksız Çekten Suç Duyurusu Av.Duygu Işık Behrem Meslektaşların Soruları 65 16-04-2009 11:10
Kefilin zararının tazminini isteme hakkı var mıdır? av.emel Meslektaşların Soruları 2 21-02-2007 02:22
çekten dolayı noterde temlik hukukii Meslektaşların Soruları 1 15-02-2007 08:36
öğrenci hakkı var mıdır? okan Hukuk Soruları Arşivi 3 02-02-2007 15:01
Bandrolsüz CD satışında şikayet hakkı A.Turan Meslektaşların Soruları 1 27-12-2006 00:03


THS Sunucusu bu sayfayı 0,04349208 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.