Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Aile Konutu Şerhine İtiraz

Yanıt
Old 22-11-2012, 21:38   #1
advokat34

 
Varsayılan Aile Konutu Şerhine İtiraz

Merhaba. Aile konutu şerhi ile ilgili görüşlerinizi almak istediğim bir husus var.
Davacı kadın, davalı kocanın malik göründüğü tapuya aile konutu şerhi konulması için dava açmış. Sözkonusu ev, iki katlı bir evdir ve bir katı davalıya, diğer kat ise kardeşine aittir. Fiilen de bu şekilde kullanılmaktadır. Sadece tapu davalının adınadır ve tapuda bu yer arsa olarak görünmektedir. Tarafların daimi ikametgahları yurtdışında olup, 2-3 senede bir izne geldiklerinde kısa süreliğine kullanmışlardır ve son 5 yıldır ayrı yaşıyorlar. Davalı koca , kardeşine ait diğer kat için nasıl bir yol izlemelidir (bu arada taşınmaza mahkemece tedbir konulmuştur). Ya da diğer katın sahibi olan kardeşinin izlemesi gerekli yol nedir? Ayrıca tarafların boşanma davaları da derdest bulunmaktadır. Sözkonusu ev 2002 yılından önce yapılmıştır ve henüz kadın tarafından açılmış bir katkı payı alacağı davası bulunmamaktadır. Bu konuda deneyim veya görülerini paylaşacak arkadaşlara şimdiden teşekkür ederim.
Old 23-11-2012, 13:11   #2
av.gokcen

 
Varsayılan

Merhaba,

Eşlerin dava konusu konutu, 2-3 senede bir izne geldiklerinde kullandıklarını söylemişsiniz.

Buradan yola çıkarsak, ikincil nitelikte konutlar ailr konutu sayılmazlar. Bu tür konutlar ailenin yaşa merkezini ve müşterek kayatının önemli bir bölümünü oluşturmadıklarından ikincil niteliktedirler ve aile konutu olarak nitelenidirlemezler.

"Dava konusu yazlık konut, ailenin tatil ihtiyacını karşılamak amacıyla edinilmiş olduğundan, eşlerin bütün yaşam faaliyetlerinin gerçekleştiği ve sürekliliği olan alan niteliği bulunmamaktadır." Yarg. 2. HD. 2003/3071 E. 2003/4352 K.

tarfların 5 yıldır ayrı yaşadıklarını söylemişsiniz.

Burdan yola çıkarsak, tarafların aile konutunu terketmesi, ayrı evlere taşınmaları gibi hallerde konutun aile konutu olma niteliği ortadan kalkar.

Ancak, konut üzerinde mülkiyet hakkı sahibi olan eşin konutu terk etmesi halinde, diğer eş konutu kullanıyor ise aile konutu koruması devam edecektir.

".. mülkiyet hakkı sahibi olan eşin aile konutunu terk ederek, ayrı yaşamaya başlaması, aile konutu niteliğini ortadan kaldırmaz." Yarg. 2. HD. 2005/4553 E. 2005/7237 K.

"Aile konutu davacı adına kayıtlı olup taraflar arasında kurulu evlilk birliğinin hukuen devam ettiği anlaşılmaktadır. Eşlerin fiilen 2 yıl ayrı yaşamaları tek başına aile konutu şerhinin kaldırlmasını gerektirmez." Yarg. 2. HD 2005/5698 E. 2005/7970 K.

Konutun arsa olduğunu söylemişsiniz. Arsa olması şerhe engel değildir.

"Yapılan keşifte, taşınmaz tapu sicilinde "arsa" olarak kayıtlı olmakla birlikte zemininde dubleks bir konutun mevcut olduğu, bu evde davacı ve çocuklarının kaldığı, taraflar birlikte yaşarlarken bu evde oturuyor oldukları, davalının üç yıldır ayrı yaşadığı, konutun aile konutu olduğu belirlenmiştir. Taşınmazın üzerinde eylemli olarak binanın mevcut olduğu belirlendiğine ve bu binanın aile konutu olarak kullanıldığı tesbit edildiğine göre, tapuda cinsinin "arsa" olarak gösterilmiş olması, Türk Medeni Kanununun 194/3. maddesi anlamında aile konutu şerhi verilmesine engel değildir."Yarg. 2.HD 2005/4553 2005/7237 K.

Keşifte yapının 2 katlı olduğu ve bir katının dava dışı davalının kardeşi tarafından kullanıldığı belirlenecektir. Bu durumda, sadece bir kat için şerh verilmesi gerekir diye düşünüyorum.

(Bu yönde de bir yargıtay kararı okudum diye hatırlıyorum, ancak elimin altında değil )


İyi çalışmalar...
Yanıt


Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)
 
Konu Araçları Konu İçinde Arama
Konu İçinde Arama:

Detaylı Arama
Konuyu Değerlendirin
Konuyu Değerlendirin:

 
Forum Listesi

Benzer Konular
Konu Konuyu Başlatan Forum Yanıt Son Mesaj
aile konutu şerhine bağlı tapu iptal ve tescil davasında vekalet ücreti AV.MAHİROĞLU Meslektaşların Soruları 4 31-05-2013 16:45
aile konutu Av. Nizamettin Meslektaşların Soruları 1 03-09-2009 13:11
Aile konutu hk... Av.Arzu Erkan Meslektaşların Soruları 2 02-06-2009 14:41
aile konutu Alper Özboyacı Aile Hukuku Çalışma Grubu 0 06-05-2008 15:42


THS Sunucusu bu sayfayı 0,03870606 saniyede 14 sorgu ile oluşturdu.

Türk Hukuk Sitesi (1997 - 2016) © Sitenin Tüm Hakları Saklıdır. Kurallar, yararlanma şartları, site sözleşmesi ve çekinceler için buraya tıklayınız. Site içeriği izinsiz başka site ya da medyalarda yayınlanamaz. Türk Hukuk Sitesi, ağır çalışma şartları içinde büyük bir mesleki mücadele veren ve en zor koşullar altında dahi "Adalet" savaşından yılmayan Türk Hukukçuları ile Hukukun üstünlüğü ilkesine inanan tüm Hukukseverlere adanmıştır. Sitemiz ticari kaygılardan uzak, ücretsiz bir sitedir ve her meslekten hukukçular tarafından hazırlanmakta ve yönetilmektedir.