Ana Sayfa
Kavram Arama : THS Google   |   Forum İçi Arama  

Üye İsmi
Şifre

Meslektaşların Soruları Hukukçu meslektaşların hukuki nitelikte sorularını birbirlerine yöneltecekleri mesleki yardımlaşma forumu. SADECE hukuk fakültesi mezunları ile hukuk profesyonellerinin (bilirkişi, icra müdürü vb.) yazışmasına açıktır. [Yeni Soru Sorun]

Kooperatif üyeliğinin tespiti

Yanıt
Konuyu Değerlendirin Konu İçinde Arama Konu Araçları  
Old 15-09-2012, 15:27   #1
Av. ikahveci

Varsayılan Kooperatif üyeliğinin tespiti

Saygıdeğer meslektaşlarım iyi günler iyi çalışmalar dilerim. Bir konuda yardımınıza ihtiyacım var. Sorum şu şekilde;
Müvekkilim bir kooperatife üye ve kendisine tahsis edilen bir daire var. Ancak kooperatif ikinci başkanının usulsüz işlemleri ve müvekkilimin imzası taklit edilerek müvekkilimin hissesi devredilmiş. Daha sonra bu devir karar defterine işlenmiş müvekkilim üyelikten çıkartılmış yerine yeni hissedar üye olarak kaydedilmiş. Daha sonra bu yeni üye de hissesini başkasına devretmiş. Bu hisseyi alan yeni malik hissenin kendisine devrini yönetim kurulundan talep ediyor. Ancak kooperatif yönetim kurulu kooperatif ikinci başkanının yaptığı işlemler usulsüz evraklar sahte diye üyelik talebini reddediyoır. Üyelik talebi reddedilen kişi üyelik talebinin reddi sebebiyle dava açıyor ve üyeliğinin tespitini istiyor. Bu dosyada kooperatif defterleri mahkemeye sunuluyor. Kooperatif kayıtları arasında bir hayli tutarsızlık var. Hazirun cetvelleri birbiri ile çelişiyor. Hangisi sahte hangisi gerçek ayırt edemiyorum. Kooperatifle ilgili bu şekilde bir sürü usulsüzlükler, davalar ve savcılık takipleri var. Kooperatif başkanı da bu işlerden bıkmış olsa gerek telefonlara bakmıyor, görüşme taleplerimizi reddediyor. Mahkeme ve savcılıktaki bir kaç tane beyanlarında hala benim müvekkilimin üye olduğunu söylemiş ancak biz kesin bir cevap bekliyoruz. Çünkü ona göre işlem yapacağız gerekirse hissemiz devredildiyse ilgililere karşı dava açacağız. Ben şimdi kooperatife karşı üyeliğimin devam edip etmediği hususunun tespiti için dava açmak istiyorum. Bu şekilde bir dava açılabilir mi? Bana kalırsa bu davayı açmakta hukuki menfaatim var. Çünkü dava sonucuna göre hissemin devredilip devredilmediğini öğreneceğim. Ona göre işlemler yapacağım. Benim defter kayıtlarında üyeliğimin devamını anlayabilmem zor görünüyor. Zaten koop. başkanı da telefonu suratıma kapattı. Görüşmek istemediğini söyledi. Netice itibariyle böyle bir dava açılabilir mi, açılırsa davalı olarak sadece kooperatifi mi gösterelim yoksa sahte belgelerle hisse devralan diğer kişileri de davalı olarak yazalım mı? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler..
Yanıt

Şu anda Bu Konuyu Okuyan Ziyaretçiler : 1 (0 Site Üyesi ve 1 konuk)

Forum Listesi